Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Mimari Restorasyon Okuyabilirmiyim?  (Okunma sayısı 21427 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raplotter
  • Yeni Üye
  • *
Mimari Restorasyon Okuyabilirmiyim?
« : 23 Şubat 2013, 02:05:45 »
Arkadaşlar ben endüstüri meslek lisesi mobilya dekorasyon bölümü mezunuyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimari Restorasyon bölümünü okumak istiyorum. Bu bölümü tercih edersem girme şansım nedir? Tercih etsem ek puan gelirmi? Yoksa hiç şansım yokmu  :ğ:

haydar akçelik
  • Ziyaretçi
Ynt: Mimari Restorasyon Okuyabilirmiyim?
« Yanıtla #1 : 06 Mart 2013, 13:35:28 »
2013 ÖSYS Kılavuzuna göre (2801 kod ile) lisede Mobilya ve Dekorasyon bölümünde okuyan öğrencinin sınavsız geçiş ile yerleşebileceği üniversite bölümleri (önlisans-2 yıllık) Mobilya ve Dekorasyon, Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümleridir.

Sınavsız geçiş dışında kalan kontenjana aşağıdaki puan türü ile de yerleştirme yapılmaktadır:
Mobilya ve Dekorasyon puan türü YGS-1 sayısal.
Ormancılık ve Orman Ürünleri puan türü YGS-6 eşit ağırlık.

Fakat (4972 kod ile) lisede Mobilya ve İç Mekan Tasarım bölümünde okuyan öğrencinin sınavsız geçiş ile yerleşebileceği üniversite bölümü arasında (önlisans-2 yıllık) Mimari Restorasyon bölümü yer almaktadır.

Sınavsız geçiş dışında kalan kontenjana aşağıdaki puan türü ile de yerleştirme yapılmaktadır:
Mimari Restorasyon puan türü YGS-5 eşit ağırlık.

Son yıllarda teknoloji fakülteleri lisans programlarına MTOK(Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumları) mezunları öncelikli olarak 4 yıllık mühedisliklere yerleştiriliyor. 2801 kod ile Mobilya ve Dekorasyon bölüm öğrencileri de 4972 kod ile Mobilya ve İç Mekan Tasarımı bölüm öğrencileri de Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümüne yerleştirilebiliyorlar. Puan türü MF-4 ile yerleşiyorlar. Hem YGS hem LYS iki sınava da girmeleri gerekiyor.

Mehmet Doğan
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2013, 11:56:50 »
arkadaşlar ben şuan lise 3. sınıfdayım bölümüm yapı teknik ressamlıgı. ben restorasyon bölümüyle ilgili bi kaç sorum var cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
1) bu bölümü iki yıl okuyup ordanda 4 yıllıga gecdiğimiz zaman mimar olarak imza yetkimiz oluyormu.
2) bölümü tavsiye edermisiniz

raplotter
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 10 Mart 2013, 23:39:04 »
arkadaşlar ben şuan lise 3. sınıfdayım bölümüm yapı teknik ressamlıgı. ben restorasyon bölümüyle ilgili bi kaç sorum var cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
1) bu bölümü iki yıl okuyup ordanda 4 yıllıga gecdiğimiz zaman mimar olarak imza yetkimiz oluyormu.
2) bölümü tavsiye edermisiniz

Normal mimar ne ise sende o olursun. İmza yetkisi olarak bir sıkıntı olmaz.

raplotter
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 10 Mart 2013, 23:44:28 »
2013 ÖSYS Kılavuzuna göre (2801 kod ile) lisede Mobilya ve Dekorasyon bölümünde okuyan öğrencinin sınavsız geçiş ile yerleşebileceği üniversite bölümleri (önlisans-2 yıllık) Mobilya ve Dekorasyon, Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümleridir.

Mobilya ve Dekorasyon puan türü YGS-1 sayısal.
Ormancılık ve Orman Ürünleri puan türü YGS-6 eşit ağırlık.

Fakat (4972 kod ile) lisede Mobilya ve İç Mekan Tasarım bölümünde okuyan öğrencinin sınavsız geçiş ile yerleşebileceği üniversite bölümü arasında (önlisans-2 yıllık) Mimari Restorasyon bölümü yer almaktadır.

Mimari Restorasyon puan türü YGS-5 eşit ağırlık.

Son yıllarda teknoloji fakülteleri lisans programlarına MTOK(Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumları) mezunları öncelikli olarak 4 yıllık mühedisliklere yerleştiriliyor. 2801 kod ile Mobilya ve Dekorasyon bölüm öğrencileri de 4972 kod ile Mobilya ve İç Mekan Tasarımı bölüm öğrencileri de Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümüne yerleştirilebiliyorlar. Puan türü MF-4 ile yerleşiyorlar. Hem YGS hem LYS iki sınava da girmeleri gerekiyor.

Öncelikle bilgilendirmen için çok teşekkür ediyorum. Alan kodum 4134 diye gösteriyor.Bu kod ile nereleri seçebilirim?

MertYazıcıoğlu41
  • Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Mert Yazıcıoğlu
  • Meslek: Öğrenci
« Yanıtla #5 : 15 Nisan 2014, 22:13:42 »
Ben şuanda Kocaelinde lise son sınıfta okumaktayım.İnşaat Teknolojileri Alanı-Mimari Yapı Ressamlığı dalı okuyorum.Orta derecede Autocad biliyorum.Yapı denetim firması,belediye(imar birimi) ve mimarlık ofisinde staj yaptım.Sizce restorasyon okumam mı daha iyi olur yoksa teknikerlikmi? Eğer restorasyonsa bunu en iyi hangi şehirde okurum? Ona göre yatay geçiş yapıcam lütfen yardım edermisiniz?
Lütfen paylaşırmısınız gelicek cevapları merak ediyorum

elif_0608
  • Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: elif nur anbarkaya
  • Meslek: öğrenci
« Yanıtla #6 : 13 Temmuz 2014, 00:16:30 »
mimar restorasyon bölümü okumayı istiyorum tercihlerime yazıcam fakat meslek lisesi çıkışlı değilim hiç bir eğitim almadım üzerine durursam geliştirebilirim kurslarla okurken sizce çok zorlanır mıyım mümkün mü başarabilmem

-PureLife
  • Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Mustafa
  • Meslek: Ozturk
« Yanıtla #7 : 17 Aralık 2014, 07:37:01 »
Merhaba, ben internette araştırma yaparken konunuz ve sayfanızı çok beğendim  girdim kayıt oldum .Ben İç Mekan Tasarımı ve Ressamlığı mezunuyum. Mimari restorasyona geçebilme şansım var mı ?

İSMAİL

• Restorasyon Forum
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi
« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2014, 19:27:11 »
Merhaba, ben internette araştırma yaparken konunuz ve sayfanızı çok beğendim  girdim kayıt oldum .Ben İç Mekan Tasarımı ve Ressamlığı mezunuyum. Mimari restorasyona geçebilme şansım var mı ?

merhaba. sitemize hoş geldiniz. tabiki geçebilirsiniz. bende iç mekan tasarımı mezunuyum. restorasyon bölümüne ilk giriş hakları bizlere veriliyordu bizim dönemimizde. şu anda da öyle sanırım.

Ebru E

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ebru Ergül
  • Meslek: Öğrenci
« Yanıtla #9 : 19 Aralık 2014, 08:49:47 »

Merhaba merak edip bi' baktım inceleyin isterseniz var gibi duruyor . Link Maltepe Üniversitesinin sitesi bu ama burada öyle ise diğer okullarda da öyledir. Başarılar ...

http://myonew.maltepe.edu.tr/fakulte/sinavsizgecis
Balıkesir Üniversitesi - Mimari Restorasyon
İstanbul Üniversitesi - Kültürel Miras ve Turizm

-PureLife
  • Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Mustafa
  • Meslek: Ozturk
« Yanıtla #10 : 21 Aralık 2014, 13:30:58 »
Çok teşekkür ederim... Mezun olduğum dönemde yani bir buçuk yıl önce hocalar bizi bu bölüme yönlendirmemişti. İyi ki gitmemişim, şimdi böyle bir geçiş hakkımın olduğunu öğrenince çok sevindim. AutoCad de belli bir alt yapı olması ve İmar/KUDEB biriminde staj yapmam çok işe yarayacak. sağ olun iyi günler dilerim.

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal
[22 Mart 2024, 19:19:58]

RESTORASYON ALANINDA DENEYİMLİ İNŞAAT TEKNİKERİ Gönderen: cabiyotlu
[22 Mart 2024, 11:02:48]