Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: REstorasyon Alanında Ne yapmak istiyorsunuz ?  (Okunma sayısı 16592 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aslan38

• Mimar
  • Admin
  • Ya en iyi olacaksın! Yada en iyilerden olacaksın!
  • Okul: Kutahya Dumlupinar University - Azerbaijan University of Architecture and Construction
REstorasyon Alanında Ne yapmak istiyorsunuz ?
« : 13 Haziran 2009, 20:04:50 »
evet  arkadaşlar  siz bu restorasyon alanında ne olmak istiyorsunuz tam olarak anlamadıysanız şöyle açıkalyım
hadi okul bitti restorastör oldunuz diyelim peki bu hep böyle mi devam edicek yoksa araştırma felan yapacakmısnız kendinizi geliştirecekmisniz ne bileyim günün birinde bir yerlerde kitapçılarda sizin yazdığınız araştrdığınız kitapları okuyabilecekmiyiz.....

mesela benim şu anki en büyük hedefim....
bir Zeynep AHUNBAY ki eminim hepiniz tanırsınız onun yapmış olduğu gibi bu alan üzerine kendi çalışmalarımla bir kitap yazmak
biirde Auto_cad in yeri geldğinde bir kitabını yazmak, öğrencilik yıllarımdaki projelerimi kitap haline getirmek yani restorsayonu daha anlaşılabilir bir hale getirmek çünkü bizim bölüme gelenler genelde kafaları karışıyor.... :) ANLATMAK İSTEDİĞİM yani bu işi burda bırakmayalım siz yada ben birileri çıkssın bu  alanda bazı şeylere imza atsın içinizde azim olsun her daim arkadaşlar tamm :)

yorumlarınızı bekliyorum alkışla
ZArifoglu
Sinan'in izinden giden mimar.

YuzZi

• Yeni Üye
  • *
Ynt: REstorasyon Alanında Ne yapmak istiyorsunuz ?
« Yanıtla #1 : 05 Temmuz 2009, 21:50:08 »
Merhabalar Konu İçin Öncelikle Teşekkür Ederim
Kitaptı Makaleydi Bunlar Tabiki Güzel Şeyler Ama Bundan Önce Genel Olarak Tüm Restoratörlerin Sanal Ortam Dışında Bir Çatı Altında Toplanması Ve Birbirlerine Her Konuda Yardım Edebilceği İmkanların Olmasını Beklerim .. Bizler Belkide Bunun Kurucusu Olabiliriz İlk Olarak Canı Gönülden İstediğim Budur .. Diğer Restoratör Arkdaşlarım da Bu Konuda Hem Fikirdir Sanırım ..!

aslan38

• Mimar
  • Admin
  • Okul: Kutahya Dumlupinar University - Azerbaijan University of Architecture and Construction
« Yanıtla #2 : 06 Temmuz 2009, 13:29:40 »
Merhabalar Konu İçin Öncelikle Teşekkür Ederim
Kitaptı Makaleydi Bunlar Tabiki Güzel Şeyler Ama Bundan Önce Genel Olarak Tüm Restoratörlerin Sanal Ortam Dışında Bir Çatı Altında Toplanması Ve Birbirlerine Her Konuda Yardım Edebilceği İmkanların Olmasını Beklerim .. Bizler Belkide Bunun Kurucusu Olabiliriz İlk Olarak Canı Gönülden İstediğim Budur .. Diğer Restoratör Arkdaşlarım da Bu Konuda Hem Fikirdir Sanırım ..!

tabikide  söylediklerinize  aynen katılıyorum.. bizim hepimizin bir çatı altında  toplanması gerek ve bunun içinde çalışıyoruz zaten en kısa zamanda bizimde bir odamız yada derneğimiz olacak inşallah...ve günün birinde hepimiz hak ettiğimiz yerlerde olacağız diye düşünüyorum
ZArifoglu

mAveRan

• Restorasyon Forum
  • Mimari Restoratör
« Yanıtla #3 : 05 Eylül 2009, 11:20:10 »
Aslan açtığın konu çok isabetli olmuş...

Kendi adıma bende bir araştırma kitabı hazırlamayı düşünüyordum.Düşünüyordum diyorum çünkü biraz kaynak,tecrübe ve maddi imkanlarla alakalı.Eğer bu işimi bırakmaz ve uzun yıllar devam edersem tecrübelerimden ve oluşturduğum arşivden faydalanarak bir eser ortaya çıkarmayı istiyorum.

Yakın zamanda düşündüğüm bir diğer  çalışma ise istanbul çeşmeleri araştırması yapmak ve kitap halinde yayınlamak.Elimde 1945 li yıllarda hazırlanmış bu tarz bir eser var yalnız eser hem çok eski hemde yeni gün yüzüne çıkan birçok çeşme bu kaynaklarda yok olanlar ise çok yalın ve bilgileri çok detaysız.Belki daha detaylı canlı fotoğraf ve bilgilerle süslenmiş bir eser hazırlamak güzel olurdu diye düşünüyorum.Bu eser ilk aşmada sadece istanbul sur içinide kapyasayabilir.Tabi bu maddi bi kaygıdan ziyade bizim eski kaynakçalardan faydalandığımız gibi bizden bizden sonraki tarih ve tarihi yapılar konusunda bilinci yerleşmiş yeni kuşaklar için kaynak bir eser verme düşüncesidr.
                                                                                                                                               Üslub-u beyan ayniyle insan..

aslan38

• Mimar
  • Admin
« Yanıtla #4 : 06 Eylül 2009, 22:12:42 »
öncelikle  teşekür ederim Ergin,  sanırım bazı konularda hem fikiriz yani bu dünyada bir eser bırakıp gittikten sonra ne anlamı var ki yaşamanın  seninde söylediğin gibi bizden sonraki kuşaklara bir kaynak verenedikten onları aydınlatamadıktan sonra ne anlamı var bölümü okumuşsun biz sadece restorasyon işi yapacaksak, kendimiizi geliştirmeyeceksek bu bölümde neden varız, bu alanda sayın Zeynep AHUNBAY'ın çalışmalarını son derece örnek alıyor ve yakından ilgileniyorum ben günün birinde Geleneksel Türk evlerinin yapım şekli ve Restorasyonu ile ilgili bir kitap yazmayı düşünüyorum ve bende senin gibi şimdiden küçük bir arşivim var bunu biraz daha geliştirip biraz daha profesyonelleştirerek ilerki dönemlerde eski zamanlara ait hoş bir eser bırakmak istiyorum bazen bakıyorum... soruyorum? Amacın ne diyorum bazı arkadaşlara? kimisi Sorsan zaten zihinlerinde Mimar olmuşlar.... Kimiside zaten Restoratör ilerisi yok bu çok kötü bir hadise kimsenin bir hedefi yok.... tekrar saygılar..
ZArifoglu

pınarr
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 02 Aralık 2009, 14:57:58 »
:)kitap mı?restorasyonu tam anlamıyla yaptık,kitap geri kaldı bence ilk hedefin restorasyon nedir.tabi bir iki kelimeden oluşan cümlelerle bilmek değil.restosayon tam anlamıyla yapılmyor ki.restorayon nedir,restoratör nedir bunu bilmeyen okadar insan var ki....sonra kalkar çeşme,camii,medrese vs....anlatırsınız....

sentimental
  • mimar zydrsn
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #6 : 02 Aralık 2009, 21:01:56 »
:)kitap mı?restorasyonu tam anlamıyla yaptık,kitap geri kaldı bence ilk hedefin restorasyon nedir.tabi bir iki kelimeden oluşan cümlelerle bilmek değil.restosayon tam anlamıyla yapılmyor ki.restorayon nedir,restoratör nedir bunu bilmeyen okadar insan var ki....sonra kalkar çeşme,camii,medrese vs....anlatırsınız....

bu dediğiniz kelimelerle ilgili çok kitap vs var arkadaşım ki arkadaşlar bir fikir paylaşmışlar hedef koymuşlar inşaAllah başarılı olurlar. Ergin abi istanbul çeşmeleri ile ilgili bir çalışma yaparsan eğer bende istanbulda olduğum süre içinde yardımcı olmak isterim.
hayat ardına bakmadan yürüyebilme sanatıdır...

rest..

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #7 : 03 Aralık 2009, 14:34:39 »
bu işle uğraşan herkesin bir hayali var aslında...kimi kitap yazmak istiyor,kimisi RESTORASYON kelimesinin cümlelerle değilde özde benimsenmesini istiyor...iki farklı yaklaşım,iki farklı düşünce...saygı duyarım ikisinede...

benim düşüncem de önce gerçekten restorasyon alanında gelişebilmem...sonra bazı arkadaşlar gibi kitap yazmayı düşünüyorum...ama kitapdan ziyade ben fotoğraflarla birşeyler yapmak istiyorum...fotoğraf arşivim var onları bir şekilde değerlendirmek istiyorum...birde restorasyonu yapılacak yapılara gidip rölöve aldığımız zamanlarda tespit ettiğim ancak restorasyon sırasında bozulmuş yada kullanılmaz diye çöpe atılan o eski yapıya ait anahtar,kapı kolu,pencere kolu ne bileyim akla gelen herşeyi topluyorum:)çöpçülük yapıyorum belki ama çok hoşuma gidiyor.en azından atılmamış oluyor:)

ama en çok da fotoğraflarla birşey yapmak istiyorum bakalım...

pınarr
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 03 Aralık 2009, 14:53:46 »
ÇÖPÇÜLÜK...başta hata yaptın bu kelimeyi kullanarak tarihi eserlerin parçalarını toplamağa çöpçülük diyosan topladııgn seylere de çöp denir heralde...herkes bişeler yapmak istiyor ama ne yazıyor ne konusuyor bilmiyor bile...

rest..

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #9 : 04 Aralık 2009, 09:19:20 »
pınar hanım emin olun çöp demiş olsam bile o parçaların da tarihi eserlerinde değerini çok iyi biliyorum siz merak etmeyiniz...orda yazmışım zaten çöpe atılacak parçalar diye...soruyorum şimdi size kaç tane tarihi yapıdan atılmak üzere olmuş ve gerçekten çok kötü durumda bir parça aldınız acaba?yada kaç tane çöpe atılmış olan anahtarı,kapı kolunu çöpten çıkardınız?
herkes birşeyler yapmak istiyor tabikide ki herkesde kendi çapında birşeyler yapıyor zaten...ben yazdığımı da konuştuğumu da çok iyi biliyorum...lütfen sizde benim ve sitede ki arkadaşlarımın yazmış oldukları yazılara sert ve ani çıkışlar ile yaklaşmayınız....sadece bu konu içini kastetmiyorum,önceki yazılarınızı da kastediyorum....

nazım

• Restorasyon Forum
  • Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz
« Yanıtla #10 : 04 Aralık 2009, 11:44:13 »
Restorasyon alanında, yazılı kaynak hazırlamak, bilgi ve deneyimin sonucu olacağından amaç olarak görmemek gerekir. Meslekte faydalı işler yapmak sonuç olarak bunu gerektirecektir bir yerde.
Bunların dışında eğitimdeki eksiklerden yola çıkarak, bu alanda branş hocalarına ihtiyaç var, büyük hedef olarak bunu koymalı meslektaşlarımız önüne. Lisans tamamlayıp akademik çalışmalar yürütün ve bu alanda çalışacak bilinçli nesiller yetiştirmeyi hedefleyin.
Benim hedeflerimde de bunlar var ama sadece bu kadar sınırlı değil.

Nazım Can CİHAN
Restoratör
NCC Restorasyon Konservasyon Arkeoloji
----
Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

aslan38

• Mimar
  • Admin
« Yanıtla #11 : 13 Ocak 2010, 23:02:48 »
yazdıklarınıza katılıyorum bu yüzden kitap  yazmak önemli ilerki nesillere kaynak sağlamak ve bilinçli bir gençlik yetiştirmek.
ZArifoglu

mon_cher385
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 13 Haziran 2010, 20:10:33 »
ben yeni mezun oldum...ve restorasyonla ilgili bir iş bulma umudum bile yok...sanırım bu restoratör ünvanı sadece diplomamda kalacak ve ben elimi bir yapıya bile süremeden başka alanlara kaymak zorunda kalacağım... :-[

restorasyon teknikeri
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 13 Haziran 2010, 21:34:52 »
ben yeni mezun oldum...ve restorasyonla ilgili bir iş bulma umudum bile yok...sanırım bu restoratör ünvanı sadece diplomamda kalacak ve ben elimi bir yapıya bile süremeden başka alanlara kaymak zorunda kalacağım... :-[

bu nee kötümserliktir.. eğer restorasyon alanında çalışmak istiyorsan gerçekten. iş bulma imkanların o kadar fazlaki anlatmakla bitmez. bir çok şirkette restoratör yerine mimar tercih edildiği gibi, mimar yerinede restoratör çalıştıranların sayısı çok fazla. bende umudunu yitirme bu kadar çabuk. hangi şehirde çalıştığında önemli tabiki ama Türkiyenin her şehrinde tarihi eserlerimiz mevcut zaten.

mon_cher385
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 13 Haziran 2010, 21:40:43 »
izmir de yaşıyorum..we gerçekten çok karamsarım bu konuda... :ğ sanki de emin gibiyim bulamayacağımdan.belediyeler de torpil had safhada...acaba bana kim yardımcı olur ki?ona da cvbım war hiç kimse :)

aslan38

• Mimar
  • Admin
« Yanıtla #15 : 14 Haziran 2010, 13:59:41 »
anlaşılan o ki şu  şu an bunalımlı bir dönem geçiriyorsunuz... sizi gayet iyi anlıyorum fakat asla umudunuzu ve azminizi kaybetmeyin bu arada alanınız restorasyon mu konservasyon mu ? ve hangi alanda daha iyi olmak istiyorsunuz ?
ZArifoglu

mon_cher385
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 14 Haziran 2010, 15:53:43 »
aksaray üniversitesi güzelyurt meslek yüksek okulu mimari restorasyon bölümü mezunuyum...iş konusunda seçici değilim aslında ama kazı alanında gelişmek isterim...ya da hiç farketmez

aslan38

• Mimar
  • Admin
« Yanıtla #17 : 15 Haziran 2010, 12:19:57 »
yani arkeoloji alanında faal olmak istiyorsunuz. siz bornovad mı oturuyorsunuz çünkü orada fazla iş imkanı bilidğim kadarıyla
ZArifoglu

rest..

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #18 : 15 Haziran 2010, 12:38:54 »
izmir de yaşıyorum..we gerçekten çok karamsarım bu konuda... :ğ sanki de emin gibiyim bulamayacağımdan.belediyeler de torpil had safhada...acaba bana kim yardımcı olur ki?ona da cvbım war hiç kimse :)

izmir gibi bir yerde yaşayıp karamasar düşünmek hiç yakışmıyor arkadaşım...ille belediyelerde çalışmak zorunda değilsiniz ki!elbette şu ara piyasa çok kötü ama karamsar düşünmek daha da kötü...haddimi aşmayarak söylemek isterim ki belediyelerde çalışmak okadar da önemli değildir...önce kendimizi geliştirmenin yollarına bakmalıyız...çünkü bizler okuldan mezun olduğumuzda herşeyi bildiğimizi sanıyoruz ama işin aslı öyle değil tabikide...haa şimdi belediyelerde çalışanlar çok mu bilgili derseniz orası zaten tam bir muamma...biraz piyasanın içinde pişmek gerektiğine inanıyorum ben...piyasa girmek içinde en tabandan herhangi bir mimarlık bürosundan başlayabilirsiniz...emin olun çok kısa süre sonra herşey daha güzel olacaktır...

aslan38

• Mimar
  • Admin
« Yanıtla #19 : 15 Haziran 2010, 14:18:03 »
arkadaşıma katılıyorum unutma herşey bizde biter eğer istiyorsak  olmaması için hiçbir sebep gözleyemiyorum  ... unutma amaç herhangi bir yola çıkmak değil, çıktığın yolda hedefine ulaşana dek hergün yeniden doğmaktır...
ZArifoglu

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Çalışma arkadaşları arıyoruz. Gönderen: Yunus.teze
[Dün, 22:43:50]

cmbzrqjy Gönderen: metformin 100 mg
[Dün, 19:31:55]

ÇALİŞMA ARKADAŞLARI Gönderen: zeki0669
[17 Nisan 2024, 19:26:12]

Top-notch Ğ¡asual Dating - Legitimate Girls Gönderen: zgtasoluk
[17 Nisan 2024, 06:48:19]