Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Resimlere Fon Atma ve Color Range Resimli Anlatım  (Okunma sayısı 6750 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

JeoPardy

• Restorasyon Forum

İlk olarak layerımızın kopyasını çıkaralım. Bunu bütün işlerinizde
kullanmanızı tavsiye ederim.
Çünkü hatalı birşey yaparsak daha sonradan orjinaline dönüşümüz kolay olur

Sonra saçı lasso tool ile geniş olarak alıyoruz.
Seçimde önemli olan saç ve fonun kesiştiği noktayı almak, resimdede görüldüğü gibi

Seçtikten sonra Select/color range e giriyoruz.
Açıldıktan sonra ister shift tuşuna basarak, ister ortadaki damla aracını seçerek fona tıklıyoruz ta ki
fon görüldüğü gibi beyaz olana kadar.Daha iyi sonuç almak için
fuzziness değeriylede oynanabilir.Tabi fazla açarsanız seçilmemesi gereken
yerlerde seçilir ve istenilen sonuç alınamaz.İstenilen ayarlar yapıldıktan
sonra ok diyip kapatıyoruz.

Sonuç resimdeki gibi olduysa doğru demektir:) Değilse saçı daha iyi alana kadar tekrarlamamız gerek.
Eğer ufak tefek alınmayan yerler varsa color range den çıktıktan sonra kalan kısımları lasso toolu kullanarak kendiniz alabilirsinz.
Ardından ctrl+alt+d veya select/feather dan yumuşaklık değerini giriyoruz.
İstediğiniz değeri girebilirsiniz.Fazla olmamak şartıyla tabiki!
Yumuşaklık değeri önemlidir.Eğer bu değeri girmezsek resim sanki makasla kesilmiş gibi olur ve arkaya fon attığımızda hoş bir görüntü olmaz.

Ve geri kalan saçıda aynı şekilde aldıktan sonra kalan kısımları pen tool
ile alıyoruz. sonra seçimi crtl+enter ile aktif hale getiriyoruz,feather veriyoruz ve siliyoruz.
Saça verdiğimiz değerden daha az verirsek daha iyi bir sonuç alabiliriz.
Örneğin saça 2 geri kalan kısımlarada 1,5 feather vermek bu resim için uygundur.

Resmi tamamiyle pedledikten sonra (fotoğrafçılarda bu işleme ped deniyor:) istediğiniz bir fonu atıyorsunuz.
Hepsi bu kadar...
Not: Saçı color range de pedleme işlemi benimde kullandığım resimdeki gibi düz fonlarda daha kolay olur ve iyi sonuç verir.
Saçta kalan mavilik olayına gelirsek bunun için bir çok yol var tabiki. Bende bunlardan birini anlatacağım;

İlk önce pedlediğimiz layerın üstüne geliyoruz aynı anda ctrl e basarak bu layera tıklıyoruz. Pedleğimiz kız seçili hale geldi.
Daha sonra ister select/inverse yada ctrl+shift+i ile tersini seçiyoruz.
ctrl+alt+d (yada select/feather) ile 3 veya daha üzeri bir feather değeri veriyoruz.
ctrl+L yada image/adjustments/levels ten menüye giriyoruz.Buradan resmin kenarları gözünüze nasıl güzel görünüyorsa öyle bir değer verebilirsiniz.Mümkün olduğunca input levels kısmındaki ortadaki çubuğu sağa doğru kaydırırsanız daha iyi bir sonuç alabilirsiniz.Zaten hangi çubuğun ne işe yaradığını kendinizde kontrol ederek öğrenebilirsiniz.
Aslında bu yaptığımız kenarlardaki maviliği almıyor sadece kenarları karartıyoruz böylece pedledikten sonra kalan pislikleri biraz olsun daha az görünür kılıyoruz.
Bunun haricinde bir yöntem daha var.Eğer buraya kadar yaptıysanız levels kısmını geri alın ve onun yerine ctrl+u ile hue/saturation a girin.

Burda ise edit kısmında blue yu seçtim çünkü kızın kendi fonu maviydi ve saçında mavilikler kalmıştı.
Eğer başka bir renk olsaydı onu seçecektim tabiki:)
Buradan saturation kısmını ben -100 e getirdim ama siz yine size uygun görünen değeri yapabilirsini.
Lightness kısmını ise kısaca anlatayım.Normalde sadece saturationdan kısarsanız saçta olan mavi renkler gider ama arkada hoş görünmeyen bir grilik bırakabilir.Bunu engellemek içinde lightness kısmını kullanıyoruz tabiki çok kısmamakta fayda var.Ve yine bir uyarı daha.Bunu uyguladığınız saç kısmı ile geri kalan saç rengi tutmaz ise, deselect yapmadan!! ctrl+b den saçına uygun bir renk değeri girerseniz sonuç çok daha iyi olacaktır.Örneğin bu saç için sarı ve kırmızı yeterlidir
Umarım bir faydam olmuştur.Yinede aklınıza takılan birşey olursa elimden geldiğince ve zamanım oldukça yardımcı olmaya çalşışırım Herkese kolay gelsin.
Arkaya fon atma sorusunu cevaplıyayım.
Photoshopta fon olarak kullanmak istediğiniz resmi açıyorsunuz.
Daha sonra bu resmi tutup sürükleyerek fonu kullanacağınız resmin üzerine bırakıyorsunuz.Daha sonra eğer(örneğin bu resim için) fonu attığınızda kız görünmezse layer penceresine geçin ve fonun olduğu layerı tutup sürükleyerek en alta veya kızın bir altına taşıyın.Fon atma olayı bu kadar.
Extract olayına gelince;
Evet bu yöntemde kullanılabilir ama color range daha pratik,hızlı ve kolaydır.
Ayrıca color range de feather özelliğinide kullanabilmemizden dolayı saçı pedlediğinizde
kenarları makasla kesilmiş gibi olmaz ve fonla daha bütünleşik durur.
Extracti tam olarak hatırlayamıyorum ama sanırım onda böyle istenildiği gibi bir yumuşaklık veremiyoruz.
Hemde extracti fırçayla yaptığımız için biraz daha el pratikliği ister diye düşünüyorum.Aksi taktirde
bir saçı pedlemek bayağı uzun sürebilir.Halbuki color range de bu zaman kaybını önleyebiliriz.
Küçük bir not daha;fotoğrafçılarda ped işlemi yaparken (eğer özel bir yazılım yoksa) bu şekilde kesiyorlar.

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal
[22 Mart 2024, 19:19:58]

RESTORASYON ALANINDA DENEYİMLİ İNŞAAT TEKNİKERİ Gönderen: cabiyotlu
[22 Mart 2024, 11:02:48]