Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: fotograf makinesi alırken...  (Okunma sayısı 10641 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

didiko

• Yeni Üye
  • *
fotograf makinesi alırken...
« : 18 Ocak 2010, 00:21:48 »
Alırken bunlara dikkat edin :

1. Tüm isteklerinizi karşılayabilecek maksimum çözünürlüklü dijital kamerayı seçin. Eğer resimlerinizi internette yayınlayacaksanız makineniz 640 x 480(VGA)'yı desteklemelidir. Enstantane fotoğraflar çekecekseniz 1024 x 768(VGA)'yı destekleyen modellere bakınız. Genellikle 3-megapikselli modeller en iyi fiyat/performans kombinasyonunu verirler ve kullanıcıların yüzde 85'i de bunları alır.

2. Dijital kameranın ihtiyacınız olan tüm özelliklere (çıkartılabilir hafıza, video ve zoom lens gibi) sahip olduğundan emin olun.

3. Ödeyeceğiniz miktarı hesaplarken şarj edilebilir bataryalar, AC adaptörü ve daha büyük bir hafıza kartı gibi ekstraları unutmayın.

4. Fotoğrafların bilgisayara kolay aktarımı için USB girişli bir kamera almaya çalışın. Bu imaj transfer prosesini oldukça kolaylaştıracaktır. USB ile bilgisayar kamerayı bir disk sürücü olarak görür, tek yapmanız gereken imajları tutarak Windows Gezginine koymak olur.

5. Zoom lensli kameralara bakarken önemli olan özelliğin optik zoom olduğunu unutmayın. Dijital zoom sadece resmi düzenlemeye yarayan bir yazılım fonksiyonudur.

6. Eğer gözlük kullanıyorsanız dijital kameranızın optik göz merceğinde odaklanabilir diopteri (Bu sayesinde düzgün görüntüyü bulana kadar oynayabilirsiniz) olduğundan emin olun.

7. CD-ROM üzerinde kullanma kılavuzu olan bir dijital kamera yerine cep boyu kullanım kılavuzlu kameraları tercih ediniz. Böylece dışarıda fotoğraf çekerken zorlandığınızda bakabilirsiniz.

8. Dijital kameranın ne kadar hızlı çektiğini test edin. 4 saniyede boot-up yapan ve 6 saniyede tekrar çekmenize izin veren bir kamera muhtemelen canınızı sıkacaktır.

Aydo
  • Yeni Üye
  • *
Ynt: fotograf makinesi alırken...
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2010, 20:29:08 »
Bu yazınızda, 3 MP (megapixel) kameraların çözünürlük/fiyat açısından optimum olduğunu yazıyorsunuz.
3 MP cameralar, şu anda ortalama özellikli mobil telefonlarda bile sıradan bir özellik gibi görünüyor. Fotoğraf kameralarında artık 3 MP tarih oldu sanıyorum 8 MP'den  aşağı kamera yok gibi... Bana Kalırsa, 10-12 MP çözünürlüklü bir kamera (ister dijital kompakt, ister dijital SLR  (Single lens reflex, yani sensöre ve vizöre gelen görüntünün tek mercekten yöneltilmesi), ilerde başa gelecek "ah-vah" lardan korunmanın en iyi yolu.
Bu kameraları, 200-300 TL'den (dijital kompakt) 1500-2000 TL'ye kadar(D-SLR, dijital SLR) kadar edinmek mümkün. Kompaktlar, amatör fotoğrafçılar için umulanın üstünde nireliklere sahip. DSLR kameralar ise biraz profesyonel işi oluyor ve özelliklerin sonu yok...
 :-\
Böyle bir saplama yapayım dedim.. Selam ve sevgiler..
 :)

didiko

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 20 Ocak 2010, 23:46:34 »
bunlar benm şahsi düşüncelerim değil alıntıdır.3-4 sene öncesinin notları.o zaman 3 mp baya iyi sayılıyordu.ben faydalı olmak adına ekledim.hiç bi fikri olmayanlar için...

nazım

• Restorasyon Forum
  • Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2010, 00:19:05 »
Konu olarak fayda sağlayacak bir yazı olabilir paylaştığınız. Bu tip alıntı paylaşımlarda, konu ne olursa olsun lütfen kaynak belirtin.
Bu işe yukarıdaki mesajı düzenleyerek başlayabilirsiniz.
Nazım Can CİHAN
Restoratör
NCC Restorasyon Konservasyon Arkeoloji
----
Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

didiko

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 21 Ocak 2010, 00:41:19 »
konu uzun süredir pc imde.yani bende nerden aldığımı hatrlamıyorum.bu ilk ve sondur daha bişey eklemem :D

merve_k
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 12 Kasım 2010, 13:44:42 »
Fotoğraf çekmeye başlamak istiyorum ve profesyonel bir fotoğraf makinası almayı düşünüyorum. belki biraz fazla hazıra konmak olacak ama bana marka söyleyebilir misiniz? amatör olarak çekiyor olsam hangi makina iyi anlayacağım ama malesef. yanlız amatör bir makina istemiyorum. yardımı dokunan olabilir mi?

Aydoğan Akyüz
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 19 Kasım 2010, 02:06:27 »
Sevgili Merve,
Anladığım kadarı ile bu işe daha yeni başlıyorsun.. Profesyonel seviyede bie kamera seçimi, eminim senin için bir süre sonra işkence haline gelecektir. Senin şu andaki fotoğrafçılık bilgilerine uygun seviyede kompakt  bir dijital kamera seçimi bence en iyisi.. Kompakt makinelerin çok türü var. eğer, fotoğrafçılık konusundaki birikimini bilebilirsem sana uygun bazı kameral önerebilir ve takip eden sürelerde sana yardımcı olabilirim. Ben İzmirde oturuyorum, eğer fotoğrafçılığa başlama arzun ciddi ise buradan veya özel mesaj yazabilirsin. Selam ve sevgiler..

Aydo
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 19 Kasım 2010, 17:04:54 »
Kompakt Kameralar, "Gözle ve çek" tipi kullanımı çok kolay kameralardan tutun, daha ileri seviyeler için birçok teknik özellikleri olan daha sofistike kameralara kadar başlıca iki sınıfa ayrılabilir. Bu kameraların fiyatları 500 TL'den 1500 TL'ye kadar değişebilmektedir. Her iki sınıftaki kameraların, herşeyi kendi kendine ayarlayan otomatik mod'ları ve herşeyi kullanıcının düğzenleyeceği manuel mod'ları vardır.
Profesyonel kameralar ise genel olarak D-SLR tipi (dijital single lens reflex) çözünürlükleri 10 megapixel ile 25 megapiksel arasında değişmekte, fiyatlarıda buna paralel olarak 2000 TL'sından 10 000 TL'Sına kadar çıkabilmektedir. Bunlarda başlangıç seviyesi ve ileri (advanced) seviye profesyonel kullanıcılar için olmak üzere iki sınıfta kategorize edilebilir.
Profesyonel kameralar için, kullanıcının "junior" seviye fotoğrafçılığı biliyor olması gerekir. Aksi halde böyle bir kamera ile sıfırdan veya ilk basamaklardan başlamanın tavsiye edilecek bir yanı yoktur.
Henüz profesyonel seviyede olmayanlar için, iyi seçilmiş bir kompakt kamera ile başlayıp, yeteneğe göre 6-12 aylık bir tecrübe süresinden sonra DSLR tipe geçmek en mantıklı yol olacaktır.

merve_k
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 22 Kasım 2010, 19:08:56 »
Sevgili Merve,
Anladığım kadarı ile bu işe daha yeni başlıyorsun.. Profesyonel seviyede bie kamera seçimi, eminim senin için bir süre sonra işkence haline gelecektir. Senin şu andaki fotoğrafçılık bilgilerine uygun seviyede kompakt  bir dijital kamera seçimi bence en iyisi.. Kompakt makinelerin çok türü var. eğer, fotoğrafçılık konusundaki birikimini bilebilirsem sana uygun bazı kameral önerebilir ve takip eden sürelerde sana yardımcı olabilirim. Ben İzmirde oturuyorum, eğer fotoğrafçılığa başlama arzun ciddi ise buradan veya özel mesaj yazabilirsin. Selam ve sevgiler..

Evet bu işe yeni başlıyorum. fotoğrafçılık konusunda şuan hiç bir bilgi birikimim yok.  :( bu yüzden hangi marka hangi model almalıyım bilmiyorum :( öneride bulunursanız çok sevinirim..

Aydo
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 22 Kasım 2010, 20:34:17 »
Sevgili Merve,

Yukarıda "Aydo" nick name ile yazdığım ek bilgileri de herhalde okumuşsundur. Senin için kamera seçimini başlıca bu çerçeve içinde yapmamız gerekecek.. Ancak merak ediyorum, bugüne kadar herhangi bir kamera ile (markası veya modeli önemli değil) fotoğraf çektinmi? Yani kamera ile bir aşinalığın varmı?

Daha çok neleri çekmeyi planlıyorsun, portre, peysaj, gece manzaraları, yakın çekim, tarihi eserler, vs vs...  İlaveten fotoğraf ve makinelerle ilgili bazı suallerim olacak, mevcut bilgini  yoklamak açıdından. Ayrıca bu işe ayıracağın bütçe ne civarda olacak, bu husus da çok önemli tabi.. Bütün bunları öğrendikten sonra sana 2-3 marka, model önerebilirim.

Daha evvel belirttiğim gibi buradan yazışabileceğimiz gibi, özel  mesaj da yazabilirsin. Özel mesaj adresimi yandaki nick name (Aydo) üstüne tıklarsan açılacak profil sayfasından görebilirsin. Selam ve sevgiler..

Aydo
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 28 Şubat 2011, 21:41:08 »
  ???

Dijital kameralarda teknoloji önemli bir gelişme içinde..

Son bir iki yıldır özellikle Panasonic ve Olympus firmaları tarafından başlatılmış ve geliştirilmekte olan "Micro Four Thirds" (prizmatik aynalı vizörü elimine ederek objektif ile sensor arasındaki mesafeyi daha da azaltan) sistem ile kompakt ve DSLR'ye yakın kameraların gövdelerinde boyutsal bir iyileşme sağlanıyor. Böylece, küçük fokal mesafelerde bile çok katlı zum (yakınlaştırma)  imkanı doğmuş oluyor.

Daha evvel 14x-16X gibi dikkati ve iştahı çeken zum oranları bu sıralarda 26X-30X hatta 35X gibi teleskopik özelliklere ulaşıyor ("X" sembolu, pratik olarak yakınlaştırma çarpanı addedilebilir). Firmalar, artık bir DSLR kamera ile daima taşınmak zorunda olan ağır ve pratikliği tatışılabilir telefoto objektiflere bir alternatif "hepsi içinde" kameralar yaratmaya çalışıyor.

Hayret edilecek zum oranları yakalanmasına ve diğer ilave özellikleri ile bu yeni ürünlerin "DSLR benzeri" gibi adlandırılmasına rağmen "Micro four Thirds" sistemlerin halledilmeye muhtaç ana problemi sensor boyutlarında yatıyor. Dijital kameralarda sensor boyutları küçüldükçe, düşük ışık olan yerlerde yüksek ISO (sensör'ün ışık hassasiyet ayarı) kullanılması  halinde resimler üzerinde beliren "noise" (kumlanma diyebiliriz, eski film'li kamera çekimlerinde rastlanılan "grain" benzeri) etkisi henüz tam olarak çözülebilmiş değil. Hemen hemen tüm dijital kompakt kameralarda kullanılan sensor boyutları 1/2.5 "inç veya  civarındadır. son 1-2 sene içinde Olympus, Panasonic, Fujifilm gibi firmalar, bazı son modellerinde 1/1.5-1/1.6 inç gibi nispeten daha  büyük sensörler kullanarak imaj kalitelerinde 1600 ISO'ya kadar tatmin edici başarılar sağlamışlardır.

Ancak bunlar bile, başlangıç seviyesi DSLR kameralardaki neredeyse 1/1 inç'e yakın sensörlerle aynı kaliteye ulaşamamaktadır. Bu kameralarda ISO 6400 e kadar mükemmel sayılabilecek veya hataları gözardı edilebilecek imaj kalitesi yakalanabilmektedir. Kaldıki çok pahalı "Full Frame" kameraların sensor ebatları, klasik 35 mm film (yaklaşık 1/0.7 inç) boyutları civarındadır, ve bu kameralarda ISO 12800 değerlerindeki çekimler, imaj kalitelerinde minimal hatalar içermektedir.

Bununla beraber, firmalar imaj kalitelerindeki bazı hataları izale edecek arayışlar içindedirler ve sensorlerdeki pixel dizaynları ile pixel dizilimlerinden alınan sinyalleri resime dönüştüren işlemcilerin programları üzerinde şimdiden önemli mesafeler almışlardır ve almaya devam etmektedirler.

:D :D

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal
[22 Mart 2024, 19:19:58]

RESTORASYON ALANINDA DENEYİMLİ İNŞAAT TEKNİKERİ Gönderen: cabiyotlu