Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Restorasyon Hibe Projelerine Danışmanlık  (Okunma sayısı 17770 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Restorasyon

• Restorasyon Forum
Restorasyon Hibe Projelerine Danışmanlık
« : 02 Nisan 2014, 21:15:39 »
Türkiye'nin her bölgesinde bulunan, tarihi eser sahiplerine, Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından verilen Rölöve Restitüsyon ve Restorasyon proje hibelerine, Restorasyon Forum olarak danışmanlık yapmaktayız. Öncelikle maddi durumu iyi olmayan ve bu sebeple restorasyon projelerini hazırlatamayan eser sahiplerinin başvuruları değerlendirilecektir.
  • Dilekçe
  • Fotoğraf Albümü
  • Rölöve Raporu
  • Kültür Bakanlığına yapılacak başvurular, tarafımızdan yapılacaktır.
Proje Hibe Süreci
Her yılın Ekim 26. gününde yapıların bulunduğu şehirlerin İl Kültür Müdürlüklerinde gerekli başvuruların son başvuru günüdür başvurular toplanarak, Kültür Bakanlığı ilgili Ankara merkez birimine gönderilmektedir. Restorasyon hibesine uygun oldukları onaylanan eserlere, Kültür Bakanlığı tarafından geri ödemesiz proje hibesi verilmektedir. Nisan ayının ilk haftası başvuruların sonuçları açıklanmaktadır. Öncelikle Rölöve Restitüsyon ve Restorasyon projeleri, o bölgenin Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylatılmalıdır, proje hibesi onaydan sonra tapu sahibinin banka hesabına yatırılacaktır.

Uygulama Hibe Süreci
Yukarıda belirtilen kurumlara onaylı Restorasyon projeleri ile başvuru yapılmaktadır. Her yılın aralık ayının 25. günü toplanan başvurular Ankara'da değerlendirilmektedir. Restorasyon uygulama hibesi için verilen hibe 2014 yılına kadar verilen en yüksek tutar 65bin tl olarak verilmekteydi. 2015 yılında bu miktar 300bin tl olarak yükseltildi. fakat her binaya bu miktar verilmemektedir. İncelemeler sonucu ilgili birimin belirlediği bedel hibe verilmektedir. Hibe başuvurusu onaylandıktan sonra ödeme yapılır. Para verildikten 15 gün sonunda şirket uygulamaya başlamak zorundadır.

Amacımız;
Geçmişin izlerini taşıyan eserlerimizin, gelecek nesillere aktarılmasın da üstümüze düşen görevi yapmak ve Kültür Bakanlığının eski eser sahiplerine verdiği bu şansı ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamaktır.

İletişim
E-Mail : restorasyon@windowslive.com
Gsm: 0532 346 63 53
[/color]

mimsk

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Restorasyon Hibe Projelerine Danışmanlık
« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2014, 00:02:38 »
Bu konuda göstermiş oldugunuz duyarlılıgı öncelikle  takdir ediyorum ve belirtiyorum ki mal sahipleri yapılarını yıkma yıktırma tescilden çıkarma çabalarından umarım vazgeçerler.çünkü bu çabalarından bir sonuç alamayacakları kesin olduğu gibi bu süreçte eski eser yapılar daha da yıpranmakta,niteliklerini kaybetmektedirler malesef

mustafa_65
  • Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: MUSTAFA YEŞİL
  • Meslek: RESTORATÖR
« Yanıtla #2 : 03 Nisan 2014, 12:23:26 »
ama önce herhangi bir restorasyon ihalesi mi almak gerekiyor ?

Restorasyon hineleri
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 03 Nisan 2014, 17:48:33 »
Restorasyon hibeleri eski eser sahiplerine veriliyor. Yani ihaleyle ilgisi yok

fred
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 14 Aralık 2014, 17:03:43 »
Tek bir tescilli evin restorasiyon için, hem hibe (Kültür Bask.) hem kredi (TOKI) basvuru yapmak mümkün mü?

Tesekkürler

Emre Byrmn

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Emre Buyurman
  • Meslek: Restoratör
« Yanıtla #5 : 24 Aralık 2014, 19:23:40 »
Tek bir tescilli evin restorasiyon için, hem hibe (Kültür Bask.) hem kredi (TOKI) basvuru yapmak mümkün mü?

Tesekkürler

Başvuru Yapmak Mümkün die biliyorum.

Haluk Demiralp
  • Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Haluk Demiralp
  • Meslek: İthalat
« Yanıtla #6 : 26 Aralık 2014, 16:47:54 »
Ayvalık'ta satın almayı düşündüğüm tescilli bir rum evi var. Satan kişi tarafından projeleri yaptırılmış ve Anıtlar'dan onaylanmış. Satın alma bedelini ödedikten sonra, Toki restorasyon kredisi ve hibe olmaksızın yaptırmam zor ve bu yüzden kararsız durumdayım. Kredi ve hibe başvurularının olumlu sonuçlanma garantisi yok diye duydum. Konu hakkında güncel bilgi deneyime sahip olanların paylaşmasını rica ediyorum.

volkandemirci.
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 27 Aralık 2014, 23:47:05 »
Ayvalık'ta satın almayı düşündüğüm tescilli bir rum evi var. Satan kişi tarafından projeleri yaptırılmış ve Anıtlar'dan onaylanmış. Satın alma bedelini ödedikten sonra, Toki restorasyon kredisi ve hibe olmaksızın yaptırmam zor ve bu yüzden kararsız durumdayım. Kredi ve hibe başvurularının olumlu sonuçlanma garantisi yok diye duydum. Konu hakkında güncel bilgi deneyime sahip olanların paylaşmasını rica ediyorum.

merhaba. öncelikle şunu belirtmeliyim. tarihi eserde satın alma bedeli yoktur. vergilerden muhaf oluyorsunuz yapınızın tescil belgelerinide gösterdiğinizde. ayrıca emlak verdigiside vermemelisiniz. tarihi eserde emlak vergiside yoktur. eserin fotoğraflarını eklerseniz hibe çıkıp çıkmayacağı konusunda fikir verebilirim.

Haluk Demiralp
  • Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Haluk Demiralp
  • Meslek: İthalat
« Yanıtla #8 : 29 Aralık 2014, 08:44:31 »
Yanıt için teşekkür ederim. "Satın alma bedeli" derken, evin satış bedelini kastetmiştim, yani, evi henüz satın almadım, almayı düşünüyorum. Dolayısıyla, şu anki sahibine evin bedelini ödeyip tapuyu üzerime aldıktan sonraki restorasyon maliyetini finanse etme endişesindeyim. Vergiden muaf ancak satış işleminde tapu harcı ödeniyor sanırım. Ev, harap bir rum evi, birinci, ikinci derece tarihi eser değil, anıtlarda kayıtlı korunması gerekli kültür varlığı olarak geçiyor. Kültür Bakanlığı tarafından restorasyonu geçen yıl tamamlanmış ve ziyarete açılmış bir kilise ile komşu olması ve düzenlenen bu çevre içerisinde bakımsızlığı ile olumsuz anlamda dikkat çekmesi sebebiyle, yenilenmesi için hibe alınabilir mi diye düşünmekteyim. Yaptırmak için hem hibe, hem krediden yararlanmak istiyorum ve her iki süreç birlikte yürütülebilir mi, olumlu sonuçlanır mı vs. detaylar hakkında aynı süreçleri yaşamış kişilerden bilgi almaya çalışıyorum. İlginize teşekkürler.

Fahretin Tsskiran
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 05 Aralık 2016, 12:02:15 »
Ankara beypazari ilcesinde tarihi tescilli iki katli bahceli ev restorasyon hibesi ile onarim yapilcaktir 05413768526

Sevinc surmen
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 10 Temmuz 2018, 15:46:46 »
Evimize kultur bakanligindan yardim cikti fakat yeterli degil.kalani icin yardim alabiliyormuyuz.evi kadim ayina kadar bitirmemiz gerekiyor

Ziyaretçi
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 10 Temmuz 2018, 17:09:27 »
uygulama için hibeye bir defa başvuruluyor. 2. defa aynı binaya hibe çıkmaz.

proje hibesi için de yeterli ödeme yapılmıyor. uygulama hibesi de aynı şekilde çok düşük. yani restorasyon hibesi değilde. restorasyon için teşfik prim ödemesi gibi birşey yapılan ödeme. uygulama için en fazla 300 binliraya kadar ödeme deniliyor. fakat tüm çıkarılmış hibeler sorgulandığında. en fazla 100 binlira verilmeye başlanmış. eskiden en fazla 60 binlira veriyorlarmış. bina pencerelerini taktırmaya yetmeyecek bir hibe veriyorlar.

Ziyaretçi
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 03 Haziran 2020, 10:05:16 »
Merhaba Avanos/Nevşehirde 3 katlı tescilli olan bir evim var var ve hibe almak istiyorum bu konuda nasıl bir yol izlemek gerekiyor ? danışmanlık ücreti vs. gibi bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

Ziyaretçi
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 07 Temmuz 2023, 03:21:34 »
merhaba ben zerda mimari resterasyon 2,sınıf öğrencisiyim stajer alımınız varsa sizle stajımı tamamlamak isterim

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: Restoratцr Gönderen: Trealdoriep
[Bugün, 00:25:31]

Ahşap Ustası ve usta yardımcıları arıyoruz Gönderen: ikonahsap
[Dün, 17:57:54]

Ynt: ŞANTİYE ŞEFİ MİMAR Gönderen: RSİRMACİ
[Dün, 14:30:44]

Ynt: Kalemişi ve restorasyon alanında hizmet vermekteyiz Gönderen: nAKkaŞBey38
[Dün, 02:44:39]

Ynt: İNŞAAT TEKNİKERİ- RESTORATÖR Gönderen: belgindogancay4823_
[17 Mart 2024, 23:55:05]