Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: İshak Paşa Sarayı ( Dağların arasında bir şehrin efendisi ) Doğubeyazıt/Türkiye  (Okunma sayısı 10579 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aslan38

• Mimar
  • Admin
  • Ya en iyi olacaksın! Yada en iyilerden olacaksın!
  • Okul: Kutahya Dumlupinar University - Azerbaijan University of Architecture and Construction
      Merhaba arkadaşlar, sizlerle bugüne kadar internet ortamındaki belkide en geniş kapsamlı Ağrı-Doğubeyazıt İshak Paşa sarayı'nın resimlerini paylaşıyorum. Bir proje işi münasebetiyle geldiğim bu bölgedeki kuşkusuz en nadide ve özel eserdi, açıkcası bu kadar fotojenik bir yapı olduğunu düşünmemiştim. Gözlemlerime bakacak olursanız tüm meslektaşlarımın gelip görmesi kuşkusuz tek temennim. güzel bir yapı olması münasebetiyle fakat restorasyon projesini çizen hangi mimar yada şirket bilmiyorum. uygulama sürecinde bu üst örtünün yapıya özgün bir malzeme olduğu kanaatine nasıl varıldı. benim buradaki görüşmelerim ve Kültür turizm il müdürlüğünden ilgili eserle yaptığın görüşmeler sonucunda eserin sadece dış etkenlerden koruma amaçlı bir proje çizildiği ve bu projeye bağlı kalarak uygulama sürecine girildiği, peki soruyorum. her şeyi doğru kabul edelim... peki bu üst örtü dediğimiz çelikten yapılma çatı nasıl oluyor da bu yorgun duvarlar üzerine oturtuluyor? yani demem o ki bu duvarlar zaten yorgun onca yılın yükü var üzerinde keşke bu üst örtüyü çelik kolonlar yardımıyla döşemelere aktarılsaydı daha mı doğru olurdu ? diye düşünyorum kendimce. gelelim diğer bir bahanemize Türkiye'nin başlıca özel eserlerinden biri olan bu eseri neden korumaya yönelik bir restorasyon süreci gelitiriyoruz da bire  bir restorasyon yapmıyoruz. Türkiyedeki diğer eserlere ödenekleri biraz kısıtlı yapsaydık da bu eserin daha orjinal şeklini dünyaya / halkımıza sunsaydık acaba nasıl olurdu ?

Saygılarımla,
ZA
ZArifoglu
Sinan'in izinden giden mimar.

Jiyan KOYUNCU

• Yeni Üye
  • *
  • Meslek:Restoratör
ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes