24 Ekim 2017, 03:29:23Son Üye: fenerbahce1907

Son İletiler

Sayfa: 12 3 ... 10
1
İş Arayanlar / yetiştirilmek üzere iş arıyorum
« Son İleti Gönderen: iremkrsy Dün, 23:26:03 »
Plato MYO 2012 mimari restorasyon mezunuyum. Deniz müzesi metal-taş temizliği , altın varak, arkeoloji müzesi marmaray kazısında çalıştım. Bir süre çalışmaya ara verdiğim için eğitilmeye ihtiyacım var. İSTANBUL\SARIYER de ikamet etmekteyim.Yetiştirilmek üzere iş aramaktayım.
2
İş Arayanlar / Yeni mezunum iş arıyorum
« Son İleti Gönderen: aknylmaz94 Dün, 19:44:55 »
Restorasyon bölümünden yeni mezunum yetiştirilmek üzere iş arıyorum restorasyon öncesi 1.5 yıl inşaat teknikerliği okudum bıraktım meslek lisesi yapı ressamlığı bölümünden mezunum autocad' i iyi derecede biliyorum sadece elimi hızlandırmam lazım orta derecede sketchup kullanıyorum istanbul bahçelievlerde ikamet ediyorum (not olarak dgs ek tercih ile iç mimarlığa yerleşebilirim bu durumda part  time calısmam gerekebilir)
3
Haberler / 716 yıllık medreseye plastik boya ve aplikli restorasyon!
« Son İleti Gönderen: denkke Dün, 16:26:58 »
Yusuf Yavuz

Isparta’nın Eğirdir ilçesinin simgelerinden biri olan tarihi Dündar Bey Medresesi, 1301 yılında Hamitoğlulları Beyliği’nin kurucusu olan Dündar Bey tarafından yaptırıldı. Tek eyvanlı ve açık avlulu olarak inşa edilen medresede 12 oda bulunuyor. Anadolu Selçuklu döneminin devamı niteliğinde olan medrese, taş süslemeleriyle dikkat çekiyor. Mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait olan tarihi yapı, uzun yıllardır çarşı olarak kullanılıyordu. Bu dönemdeki kötü kullanımın bir hayli yıprattığı medrese, Haziran 2016’da restorasyona alındı.

EYVAN VE ODALAR SARIYA BOYANDI, PLASTİK APLİKLER TAKILDIAntalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Ankara merkezli özel bir firmaya ihale edilen restorasyon çalışmaları, geçtiğimiz Ağustos ayında tamamlandı. Tarihi mekanla ilgili çevre düzenlemesi ise Eğirdir Belediyesi tarafından yapıldı. Ancak Hamitoğulları Beyliği’nin merkezi olan Eğirdir’in simge yapılarından biri olan Dündar Bey Medresesi’nin restorasyonu görenleri şaşırttı. 716 yıllık tarihi yapının eyvanı ve 12 odasının iç kısımlar sarı renkli plastik boya ile boyandığı ortaya çıkarken, odalarda aydınlatma aracı olarak plastik apliklerin kullanılması dikkat çekiyor. Elektrik prizleri ve panoları yerleştirilen medrese odaları adeta yeniden inşa edilmiş bir mekan görünümü verirken, tarihi mekanın avlusuna mermer ve lmyra taşından bir süs havuzu yapıldı.

'ENSAR VAKFI TARİHİ MEDRESEYE TALİP OLDU' İDDİASIEğirdir’in en işlek yerinde bulunan Dündar Bey Medresesi’nin restorasyonunun tamamlanmasının ardından tarihi mekanın hangi kuruma kiralanacağı tartışması gündeme geldi. Eğirdir Belediyesi, Müftülük ve Halk Eğitim Müdürlüğü’nün medreseyi kiralamak istediğini dile getiren Eğirdirli vatandaşların bir iddiası da Ensar Vakfı’nın tarihi mekanın kullanımına talip olduğu yönünde.

EĞİRDİR HALKI KENT MÜZESİ OLMASINI İSTİYORKonuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz yetkililer, çeşitli kamu kurumlarından medresenin kullanımı için kiralama taleplerinin geldiğini doğruladı. Kamu kurumlarının taleplerinin Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde değerlendirildiği belirtilirken, bu değerlendirmeden olumlu bir sonuç çıkmaması durumunda tarihi yapının ihale yoluyla kiralanmasının gündeme gelebileceği kaydediliyor. Eğirdir halkı ise kentin simgelerinden biri olan medresenin kent belleği müzesi olarak kullanılmasının daha doğru olacağı görüşünde.

İKİ AYRI KİTABESİ BULUNAN MEDRESEDE İNŞATARİHİ TARTIŞMASIYapım tarihiyle ilgili iki ayrı görüş bulunan Dündar Bey Medresesi’nde iki ayrı kitabe bulunması bu tartışmaların kaynağını oluşturuyordu. Buna göre medresenin taç kapısı üzerinde bulunan ve bir hana ait olduğu düşünülen kitabede 1237-38 yılında Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapıldığı belirtiliyor. Medresenin ana eyvan kemeri üzerinde yer alan bir diğer kitabede ise yapının 701 (1301-1302) yılında Hamidoğlu İlyasoğlu Dündar tarafından yaptırıldığı belirtiliyor. Bu iki kitabedeki tarih farkı, tarihi yapının önce han olarak yaptırıldığı, ardından ise medreseye dönüştürüldüğü şeklinde yorumlanıyordu.

TAÇ KAPISININ KERVANSARAY'DAN TAŞINDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Ancak 1993 yılında Eğirdir’de bulunan Keyhüsrev Kervansarayı’nda (Eğirdir Kervansarayı) yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan bir mimari parça, Dündar Bey Medresesi’nin taç kapısının, 1301 yılında Keyhüsrev Kervansarayından sökülerek götürüldüğünü ortaya koydu. Böylece 1237 yılında inşa edilen Keyhüsrev Kervansarayının, yapımından yaklaşık 64 yıl sonra kullanılamaz hale geldiği ortaya çıkarken, görkemli taç kapısının ise Dündar Bey Medresesi’ne taşınarak geleceğe aktarıldığı bilgisine ulaşıldı.

http://ilerihaber.org/icerik/716-yillik-medreseye-plastik-boyave-apliklirestorasyon-77926.html
4
4 yıllık lisans kültür varlikliklarini koruma ve onarım(restorasyon) mezunuyum, 3 yıl aktif olarak şantiye deneyimim bulunmaktadır.
Tlf:05454232578
Mail: Marufkeles@gmail.com
6
istanbul ilçeleri 1.sınıf cami,türbe,medrese v.s.tarihi yapılarda yapım onarım ve güçlendirme konusunda deneyimli mevzuatı bilen asgari 3 yıl deneyimli mimar veya yüksek mimar araniyor.
müracaat:
ist.ltd@gmail.com
markonltd@gmail.com
7
Yardımlaşma – Soru & Cevap / Ynt: peyzaj
« Son İleti Gönderen: aslan38 Dün, 10:11:43 »

Fercan hanim,

Peyzaj dwg cizimlerine mi ihtiyaciniz var? Yani belirli bir tasarima mi ihtiyaciniz var? yoksa Peyzaj objelerine mi?
9
Eleman Arayanlar / Yönetici Asistanı
« Son İleti Gönderen: HORAYAPI 22 Ekim 2017, 21:09:12 »
Şehir ve İlçe: İstanbul-Beşiktaş
Aranan Meslek: Yönetici Asistanı
Şirket Adı: Hora Yapı Tasarım Ltd.Şti.
İşin Tanımı: Firmamızın Beşiktaş Balmumcu'da yer alan ofisinde asistan olarak çalışacak, word ve excel programlarını iyi derecede kullanabilen, mümkünse mimarlık ofisinde çalışma tecrübesi olan çalışma arkadaşı
E-Mail: horayapi@horayapi.com
İletişim telefonu: 0 212 275 75 19

İlgilenenenlerin CV'lerini horayapi@horayapi.com adresine göndermeleri rica olunur.
10
Restorasyon ve Mimari Projeler / Ynt: 3D Çeşme Çizimi.(dwg)
« Son İleti Gönderen: napola 22 Ekim 2017, 17:00:32 »
şifre istiyor nasıl açabilirimmm

yukarı da zaten şifreyi vermiş
Sayfa: 12 3 ... 10

Son Konular

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar