27 Mart 2019, 01:33:19Son Üye: theshu97

Reklam Alanı

Son İletiler

Sayfa: 12 3 ... 10
1
Restorasyon Şirketleri / Satılık Restorasyon Firması Aramaktayız
« Son İleti Gönderen: ozknflz Dün, 23:13:41 »
satılık veya borç yapılandırmasına girmiş yasağı bulunmayan geçmişi temiz restorasyon firması aramaktayız. İlgili arkadaşların iletişime geçmesi rica olunur

Gsm: 5551858994
 Özkan Filiz

2
İş Arayanlar / Restoratör aranıyor
« Son İleti Gönderen: Kerim Söyük Dün, 19:11:22 »
Koru Restorasyon bünyesinde çalışacak hakedis metraj yapabilen santiye deneyimi olan ekip arkadaşı aranıyor.
İlgili kişi  : Kerim söyük
E mail     : korurestorasyon@hotmail.com
Cv ve numara gönderin biz size dönüş yapalım
Iyi çalışmalar..
3
İş Arayanlar / restorasyon teknikeri (Proje çizim & şantiye)
« Son İleti Gönderen: davuldover Dün, 16:42:42 »
Rölöve, Restorasyon projesi çizimi & şantiye metraj, keşif, ataşman konularında deneyim sahibiyim. Seyahat engelim yoktur Türkiye çapında çalışabilirim. İlgilenenler için ekte cv örneği ve iletişim numaram mevcuttur.
5
Cok guzel bir uygulama olmus. Elinize saglik. Basarilarinizin devamini dileriz.
6
Ipek hanim,

Staj yeri ariyorsunuz fakat sanirim. Hangi il'de ve tarihleri ve insanlarin size ulasabilecegi bir mail adresi vermemissiniz.
7
Mimari restorasyon 2.sınıf öğrencisiyim. Yaz için bir staj yeri arıyorum yardımcı olabilir misiniz???
8
Haberler / Eyüp'te İnşaat Kazısında Ortaya Çıkan Tarihi Hamam Korunamadı
« Son İleti Gönderen: İSMAİL 25 Mart 2019, 18:05:54 »
Eyüp'te İnşaat Kazısında Ortaya Çıkan Tarihi Hamam Korunamadı

Eyüp Camisi’nin yakınlarında bir inşaatın temel kazılarında Bizans ve Osmanlı dönemine ait hamam kalıntıları bulundu. Ancak koruma kurulu, buluntuların kaldırılıp ‘inşaata devam edilmesi’ kararı verdi. Eserlerin yüzde 70’i kepçe darbeleriyle kırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı makineleri durdurdu.TEMEL kazıları ve inşaatın başladığı, Eyüp İslambey Mahallesi, 349 ada 12 ve 50 numaralı parsel bu yıla kadar otopark alanı olarak kullanılıyordu. Rekonstrüksiyon (yeniden yapma) projesi ile eski fotoğraflardan daha önce var olduğu tespit edilen kagir evleri yeniden inşa etmek için proje geliştirildi. Sit alanı içinde kaldığından temel kazısı, İstanbul Arkeoloji Müzesi uzmanlarınca başlatıldı. Yüzeye yakın kısımda tescilli yapılara ait temel kalıntıları bulundu ve bunlar kaldırıldıktan sonra yaklaşık yarım metre ile 2 metre derinlikte İstanbul tarihi için çok önemli olabilecek buluntular gelmeye başladı. Altı tuğla, üstü mermer döşemeli ve basamaklı hamamın giriş kısmı tespit edildi. Apsidal (yarım daire biçimli) plan özelliği olan, tuğla taban döşemeli, kemerli ve tonozlu yapı kalıntılarıyla karşılaşıldı. Hamam alt yapısına ait ısıtma kanalları, hypocaust (merkezi ısıtma sistemi), hamam duvarları, mermer yalağı ortaya çıkarıldı. Buluntular M.S. 6. yüzyıl ile M.S. 15. yüzyıl arasına tarihlendirildi. Hamamın Bizans döneminde başlanıp Osmanlı döneminde de kullanılmaya devam edildiği tahmin ediliyor.

KURULDAN ŞAŞIRTAN KARAR

İstanbul Arkeoloji Müzesi uzmanlarınca sürdürülen kazılar rapor halinde İstanbul 1 Numaralı Koruma Kurulu’na sunuldu. Buluntuların sanat tarihi raporu hazırlanıp, arkeolojik kazıların derinleştirilerek devamı beklenirken kuruldan şaşırtıcı bir karar çıktı. Kurulun 14 Mart’ta aldığı 4134-2 sayılı kararda şöyle denildi: “Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait olduğu belirtilen mimari yapı kalıntısına ilişkin iletilen kalıntı rölevesinin uygun olduğuna, söz konusu kalıntının plan vermeyen, küçük boyutta olan, devamlılık arz etmeyen ve yerinde korunmasına olanak bulunmadığı anlaşıldığından 10.04.2012 tarih ve 37 sayılı ilke kararı gereğince ilgili müze müdürlüğü uzmanları denetiminde kaldırılabileceğine, aynı raporda kazıda ele geçen taşınır buluntuların ve dolgu toprak içerisinde bulunduğu belirtilen mezar taşının da ilgili müze müdürlüğü uzmanları denetiminde sergilenmek üzere taşınmasına karar verildi.”

ESERLER PARÇALANDI

Dün sabahtan itibaren kurul kararı uygulanmaya başlandı. İş makinesiyle araziye girildi ve tarihi eserler kepçe darbeleriyle kırıldı. Sosyal medyada bir vatandaş tarafından canlı olarak kırma işlemi yayınlanınca Kültür ve Turizm Bakanlığı müdahale ederek kırma işlemini durdurdu. Ancak eski Roma hamamı ve mimari kalıntıların yüzde 70’i parçalandı.

BAKANLIK: SORUŞTURMA AÇILACAK

Bakanlık yetkilileri 1 No’lu Koruma Kurul üyeleri hakkında soruşturma açılacağını duyurdu. Arkeolog Nezih Başgelen ise şunları söyledi: “Fotoğraflarından gördüğüm kalıntılar, mimari özellikleri oldukça eski bir hamamın buradaki varlığını gösteriyor. Antik Roma hamamlarında hamamı ısıtmak için zeminin altında uygulanan Hypocaust sistemine ait izler açıkça görülüyor. Planı ise daha önce Kalenderhane Camii’nin yakın çevresinde yapılan kazılarda bulunan M.S. 4 ve 5. yüzyıllara tarihlendirilen küçük bir hamamın temellerine çok benziyor. Bozdoğan kemerine bitişik olan bu küçük hamamın geç antik çağda, burada yer alan özel bir saraya ait olabileceği de ileri sürülmüştü. Ortaya çıkan bu antik hamam ve ait olabileceği kompleksin varlığı İstanbul’un tarihi topoğrafyası ve arkeolojisi açısından önemli bulgular. Bu açıdan çok eski dönemlerden kalan bu yapının tam olarak anlaşılabilmesi için buradaki arkeolojik çalışmaların titizlikle sürdürülmesi gerekir.”
Hürriyet
9
İş Arayanlar / Freelance Proje Çizimi
« Son İleti Gönderen: mcengizaltan 25 Mart 2019, 17:44:50 »
Freelance rölöve , restitüsyon , restorasyon projesi çizimi 3d görselleştirme 3d lazer tarama teknolojisi  ve totatl station ile  rölöve ölçümü ve projelendirmesi uzman ekibimizce yapılmaktadır.
İsteğiniz doğrultusunda portfölye göndere bilirim.
İrtibat Tel:05072676816
İrtibat Mail: muhammedcengiz.altan@gmail.com
10
Eleman Arayanlar / Ynt: Atölye86 Mimarlık ve Maket Atölyesi / Antalya
« Son İleti Gönderen: duygudyygu 25 Mart 2019, 13:58:01 »
Merhabalar
İşin tanımı ile ilgili detaylı bilgi alabilir miyim?
Sayfa: 12 3 ... 10

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar