Restorasyon Forum

Arkeoloji => Arkeolojik Restorasyon => Konuyu başlatan: İSMAİL - 26 Ocak 2014, 15:19:32

Başlık: Tarihi Cephanelik Arkeoloji Müzesi Oluyor
Gönderen: İSMAİL - 26 Ocak 2014, 15:19:32
Tarihi Cephanelik Arkeoloji Müzesi Oluyor

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, restorasyon işleri tamamlanan tarihi cephaneliğin de bünyesinde olan 4 bin 400 metrekarelik alanda Arkeoloji Müzesi oluşturacaklarını söyledi.

(http://www.restorasyon.info/wp-content/uploads/2014/01/arkeoloji-muzesi.jpg)

Tarihi cephanelik alanında Belediye Başkanı Yusuf Başer, Vali Yardımcısı Can Aksoy, Emniyet Müdürü Hasan Yılmaz ve Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi Ibiş ile incelemelerde bulunan Vali Yazıcı, Yozgat’ta tarihi eser sayısının az olduğunu belirterek, kentin nadide olan tarihi zenginliğini önemsediklerini vurguladı.

Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer ile söz konusu tarihi dokunun Yozgat’a kazandırılması için çalışmalar yaptıklarını belirten Yazıcı, “Burada çok kötü durumda olan ve şu an içinde bulunduğumuz cephanelik için proje hazırlattık. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan projeleri geçti. Yaklaşık 100 bin lira harcayarak burasının onarımını yaptık.” dedi.

Onarım kadar tarihi alanın değerlendirilmesinin de önemli olduğunu vurgulayan Yazıcı, “Cephaneliğin bulunduğu alanın arsasının tamamına arkeoloji müzesi yapılmasını kararlaştırdık. Hatta bu arkeoloji müzesinin projesinin cephaneliğin yapısına uygun tarzda bir proje yaptırabiliriz diye düşündük. Kültür Ve Turizm Bakanlığı nezdindeki çalışmalarımız devam ediyor. Inşallah bu yıl burada, cephaneliği de bünyesinde bulunduracak şekilde proje hazırlayıp burayı arkeoloji müzesine dönüştüreceğiz.” diye konuştu.

Cephanelik yanındaki jandarma komutanlığı lojmanlarında ikamet edenlere yeni kentsel dönüşüm alanlarından yeni lojmanlar verileceğini vurgulayan Yazıcı, bu alanın da şehrin güzelliğine yansıyacak şekilde ele alınacağını vurguladı. Tarihi Yozgat Lisesi restorasyonuna da yakın zamanda başlanacağını vurgulayan Yazıcı, “Aslına uygun şekilde bahçesiyle, duvarıyla birlikte güzel bir tarzda dizayn edilecek. Kentimizde iki adet tarihi ahşap evi, yanan hamamı, yanındaki taş binayı da inşallah ilimizin kültürüne, turizmine hizmet edecek tarzda düzenleme yapacağız. Ayrıca, Başçavuş Hamamı’nın da bu yıl onarımı başlayacak. Tarihi Çapanoğlu Büyük Camii'nin ışıklandırılması için işlemler hızla ilerliyor. Caminin yanındaki çeşmenin imarı için yeniden dizaynı için çalışıyoruz. Erkekler bölümü tamamlanan Çarşı Hamamı’nın bayanlar bölümünde de onarım devam ediyor. Amacımız, Yozgat’ta ne kadar tarihi yerimiz ve mekanımız varsa bunları bir an önce aslına uygun şekilde restore edip halkımızın hizmetine sunmak.” şeklinde konuştu.