22 Mayıs 2019, 10:49:41Son Üye: ELİFECEVAROL

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Katkı Payı Bütçesiyle 2 Bin Yıllık Tüke Tapınağı Ayağa Kaldırıldı  (Okunma sayısı 2606 defa)

İSMAİL

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 685
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi

Katkı Payı Bütçesiyle 2 Bin Yıllık Tüke Tapınağı Ayağa Kaldırıldı

Antalya Valiliği, İl Özel İdaresi'nin yürüttüğü 'taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına ait katkı payı' ile Side Antik Kent'te ticari agora içinde bulunan 2 bin yıllık Tüke (Thyce) Tapınağı'nı ayağa kaldırdı.

Vali Dr. Ahmet Altıparmak, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu uyarınca, İl Özel İdaresi ve belediyelerce kültür varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan projeler kapsamında, Thyce Tapınağı restorasyonu yapımı için 488 bin lira ödenek ayırdıklarını söyledi.

Antalya'da bulunan kültürel mirasın ayağa kaldırılmasının takipçisi olduğunu belirten Altıparmak, Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Side Kazı Başkanı Doç.Dr. Hüseyin Alanyalı'nın ekibinin yaptığı çalışmayla bir yıl içinde Tüke Tapınağı'nın ayağa kaldırıldığını kaydetti.

Tarihi eserlerin korunması ve ayağa kaldırılması çalışmaları için en fazla projeyi Side Belediyesi'nin yaptığını ifade eden Altıparmak, Liman Hamamı Restorasyon Projesi, Side Büyük Hamam'ın Zemin Döşemesinin Fotoğrametrik Yöntemler Kullanılarak Belgelenmesi ve Restorasyon Projesi ile Apollon Tapınağı, Athena Tapınağı AA Bazilikası (Liman Kilise)'nin Laser Scanner Kullanılarak Belgelenmesi ve Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon Projesi ve Tüke Tapınağı'nın ayağa kaldırma çalışmalarına destek verdiklerini söyledi.

Katkı payı hesabının belediyelerle işbirliği içerisinde kullanılması konusunda kaymakamlıklara genelge çıkardığını belirten Altıparmak, "Koruma ve kollama var olanı muhafaza ile mümkün ve yeterli olmaz. Aynı zamanda bunların aslına uygun olarak restorasyonunun yapılması, yenilenmesi, tamirat isteyenlerin tamir edilmesi ve işlevlendirerek ayağa kaldırılması büyük önem arz etmektedir. Bunlardan biride Side Antik Kent'te bulunan Tüke Tapınağı." dedi.

Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar ise Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ın başta hayata geçirdikleri Kentsel Dönüşüm Projesi olmak üzere tapınaklar bölgesinin ayağa kaldırma çalışması, Roma ve Liman Hamamı olmak üzere Tüke Tapınağı'nın ayağa kaldırılmasında desteklerinin büyük olduğunu kaydetti.

Cihan
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Eylül'den sonra hangi ay gelir? (Güvenlik Sorusunu kutuya giriniz):

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar