22 Mayıs 2019, 09:44:38Son Üye: ELİFECEVAROL

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Alman Arkeologlar Truva'yı Terk Ediyor  (Okunma sayısı 6689 defa)

İSMAİL

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 685
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi
Alman Arkeologlar Truva'yı Terk Ediyor
« : 17 Şubat 2013, 15:50:35 »
Alman Arkeologlar Truva'yı Terk Ediyor

Almanya'nın Tübingen Eberhard- Karls Üniversitesi arkeologları, Türkiye'deki Truva Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarını sonlandırıyor. 1870 yılında Truva'daki kazı çalışmalarını başlatan Heinrich Schliemann'dan bu yana çok sayıda Alman arkeolog burada faaliyetlerde bulunmuştu. Truva'daki kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten Alman bilim adamı Ernst Pernicka, 2013 yılı için kazı izni başvurusunda bulunmadı.Der Tagesspiegel gazetesinin haberine göre; Alman arkeolog, kazı için gerekli maddi kaynakların tükendiğini ve Türkiye'deki çalışma koşullarının ağırlaştığını öne sürüyor. Bunun yanı sıra Türkiye'nin kazı çalışmaları yapılan yerleri turistik amaçlı kullanmayı hedeflediği belirtiliyor.

Habere göre; Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Truva'nın da Efes Antik Kenti gibi yabancı turistler için bir cazibe merkezi haline gelmesini arzuluyor. Efes Antik Kenti'ni her yıl iki milyon turist ziyaret ediyor.

Alman gazetesinin haberine göre; Truva'daki kazı çalışmalarını Alman bilim adamının yerine Rüstem Aslan'ın yürütmesi bekleniyor. Çanakkale Üniversitesi Rektörü Sedat Laçiner, Alman arkeologların çalışmalarının yeterince verimli olmadığını düşünüyor. Alman bilim adamı Pernicka ise bu tür ithamları değerlendirmek istemediğini belirtiyor. Pernicka, 2005 yılında vefat eden meslektaşı Manfred Korfmann ile hazırladığı Truva'daki arkeolojik çalışmaları anlatan altı ciltlik bir bilimsel çalışmanın ilk üç cildini bu yıl içinde yayımlayacak.

Cihan
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Eylül'den sonra hangi ay gelir? (Güvenlik Sorusunu kutuya giriniz):

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar