22 Mayıs 2019, 10:35:10Son Üye: ELİFECEVAROL

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Roma Villasındaki Mozaiklerin Restorasyonu Tamamlandı  (Okunma sayısı 4871 defa)

İSMAİL

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 685
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi
Roma Villasındaki Mozaiklerin Restorasyonu Tamamlandı

Ereğli Müze Müdürü ve Kazı Başkanı Mercan "Mozaikler özel bir bezle kapatılarak üzerine dökülen kum ve toprakla koruma sağlandı." dedi.Çaycuma'ya bağlı Kadıoğlu köyünde, yaklaşık 5 yıl önce emekli madencinin sebze ekeceği serasını güçlendirmek için kazı yaptığı sırada bulduğu geç Roma dönemine ait villanın mozaiklerinin restorasyonu tamamlandı.

Kadıoğlu köyünde yaşayan Nizamettin Oral (68), evinin bahçesindeki serasını güçlendirmek için 2008'de yaptığı kazı sırasında üzüm salkımlarının arasında oturan kadın ile elinde hançerle onu öldürmek isteyen erkek figürünün yer aldığı tarihi mozaiğin bulunmasıyla ortaya çıkarılan eserlerin onarımı, Ereğli Müze Müdürlüğü başkanlığında 4 uzman ve 12 işçiyle yapıldı.

Ereğli Müze Müdürü ve Kazı Başkanı Ahmet Mercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvar Müdürlüğü ile yürütülen Kadıoğlu'ndaki mozaiklerin restorasyon çalışmalarını sonlandırdıklarını söyledi.

Mozaiklerle ilgili bundan sonraki çalışma sürecinin Oral'a ait arazinin kamulaştırma işi olacağını ifade eden Mercan, "Mozaikler ve mimari duvarlar sağlamlaştırıldı. Yağmur ve sel sularına karşı harç kullanılmadan duvarlar örülerek önlemler alındı. Mozaikler özel bir bezle kapatılarak üzerine dökülen kum ve toprakla koruma sağlandı" şeklinde konuştu.

Mercan, kamulaştırmanın ardından kazılarda ortaya çıkarılan bereket sembolü maskın boynuzları arasında domuz figürleri, yan bordürlerde aslan ve leoparın kavgası, aslanın geyiği avlaması ve su perisi gibi sahneler ile geometrik şekillerin yer aldığı mozaiklerin üzerinin çatı sistemiyle kapatılarak turizme açılmasının planlandığını sözlerine ekledi.

renovanews
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Eylül'den sonra hangi ay gelir? (Güvenlik Sorusunu kutuya giriniz):

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar