18 Ekim 2017, 23:10:00Son Üye: muhkit

Gönderen Konu: Karabük Köprüleri ve Su Kemeri  (Okunma sayısı 5885 defa)

Restorasyon

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 827
  • Cinsiyet: Bay
Karabük Köprüleri ve Su Kemeri
« : 27 Ocak 2009, 15:43:19 »
Taş Köprü (Çevrik Köprüsü) (Safranbolu)

Karabük Safranbolu ilçesinin doğusunda, Safranbolu-Araç yolu üzerindedir. Konari Köyü’nün yakınında Eflani Çayı üzerinde bulunan Taş Köprü’nün kitabesi bulunmadığından yapım tarihi bilinmemektedir. Candaroğulları devrinde yapıldığı sanılmaktadır.

Köprü 34 m. uzunluğunda iki yuvarlak kemerlidir. Su kemerleri tempan duvarı ile aynı yüzeydedir. Kemerler üzerinde uzun bir korniş bulunmaktadır. Moloz taş ve kesme taştan yapılmıştır. Köprünün korkulukları günümüze gelememiştir. Yanına yeni bir köprü yapıldığından bu köprü kullanılmamaktadır.


Tokatlı Köprüsü (Safranbolu)

Karabük Safranbolu ilçesinin kuzeyinde Gümüş Deresi üzerinde bulunan bu köprü 1179 yılında Gazdağlıoğlu tarafından yapılmıştır. Bu köprü İzzet Mehmet Paşa tarafından da 1796-1797 yılında yenilenmiştir.

Köprü moloz taş ve kesme taştan yapılmış olup, 40 m. uzunluğunda, 6 m. genişliğindedir. Tek gözlü olan köprünün açıklığı 15 m.dir. Köprünün yaklaşık 30 m. altından da Gümüş Deresi akmaktadır.


İnce Köprü (Safranbolu)

Karabük Safranbolu ilçesinde Tokatlı Köprüsü’nün de kuzeyinde bulunmaktadır. Dere üzerindeki bu köprünün kitabesi bulunmadığından ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir.

Köprü moloz taş ve kesme taştan yapılmıştır. 110 m. uzunluğunda olan köprünün 33 m.lik kısmı dere üzerindedir. Köprünün 20 m. genişliğinde büyük bir kemeri ve onu izleyen beş küçük kemeri daha bulunmaktadır. Dere köprünün 50 m. altından akmaktadır.

İncekaya Su Kemeri (Safranbolu)

Karabük Safranbolu ilçesi su yönünden oldukça zengindir. Bu zenginlik sivil mimarisine de yansımış evlerin içerisine ve avlusuna havuzlar, selsebiller ve çeşmeler yapılmıştır. İlçe merkezine bu su, Sultan III.Selim’in Sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından, XVIII.yüzyılın sonlarında 7,5 km. uzaklıktaki İncekaya Köyü’nden su kemeri ile vadiden aşırılarak getirilmiştir.

Su Kemeri 116 m. uzunluğunda, 110-220 cm. genişliğinde ve 6 yuvarlak kemerli, görkemli bir yapıdır. Kemerin yapımında yontma ve moloz taş kullanılmış, cephelerde yontma taşların kullanımı ağırlık kazanmıştır. Kemerler aştıkları vadilere göre bazen büyük, bazen de birbirinin eşi daha fazla ve küçük olarak yapılmıştır.

Kaynak : www.kenthaber.com
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Eylül'den sonra hangi ay gelir? (Güvenlik Sorusunu kutuya giriniz):


Son Konular

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar