22 Ekim 2017, 09:14:36Son Üye: Cann13

Gönderen Konu: Tarihi Konakların öyküleri yaşatılacak...  (Okunma sayısı 3538 defa)

Sürmenaj

  • Restorasyon Forum
  • ***
  • İleti: 193
Tarihi Konakların öyküleri yaşatılacak...
« : 05 Ekim 2009, 16:19:50 »
Karabük’ün Safranbolu İlçesi'nde, Türk kent kültürünün günümüzde yaşayan en önemli yapı taşlarından gösterilen tarihi evler için, içerisinde yaşamış kişilerin öyküleri ve şahit oldukları olayları da anlatan levhalar hazırlanacak.18 ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarında yapılan yaklaşık 2 bin geleneksel Türk evinin bir bütün olarak korunduğu ilçede, tarihi konakların mimarisi kadar öykülerinin de turistlerin ilgisini çekmesi bekleniyor.

Büyük kültür birikiminin, maddi zenginliğin ve yüksek düzeyde ustalığın ürünü konakların, inşaları sırasında yaşanan ilginç olaylar, içinde yaşayan ailelerinin hayat öyküleri ve ünlü kişilerin hikayelerinin derlenmesi amaçlanıyor.

Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, yaptığı açıklamada, Safranbolu’daki tarihi konakların babadan çocuklara miras yoluyla kaldığını, içinde oturan aileler tarafından da nesilden nesile korunduğunu söyledi.

 

Konakların önüne konulacak tabelalarda ilginç öykülerin yanı sıra evin yapılış tarihi ve içinde yaşayan aileler hakkında da bilgiler verileceğini anlatan Azcan, şöyle konuştu:

“Evlerin saklı hikayelerini gün ışığına çıkarmak istiyoruz. Asırlardır ayakta kalabilen konakların içindeki hayatları da anlatmak istiyoruz. Turistlerimiz ilçemize gelerek sadece bu konakların mimarisini görüyor ve gidiyor. Asıl önemlisi o konakların nelere şahitlik ettiği, kimlerle hayat bulduğudur. Kaymakamlık olarak başlattığımız çalışmayla her konağın sahibinden bilgi alıyoruz. Eski kayıtlara ulaşıyor, ilçemizdeki yaşlılarımızın fikirlerine başvuruyoruz.”

Kaymakam Azcan, toplanan dokümanlar sonucunda, konakta kimlerin yaşadığı, hangi önemli olaylara şahitlik ettikleri gibi bilgilerin tabelalara yazılacağını belirterek, “Böylece yıllardır gizli kalmış ilginç öykülere de ulaşacağımıza inanıyorum. Bunlar mimari gibi gelecek kuşaklara kalacak. Adeta konaklarımız dile gelecek” dedi.
Hürriyet   
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
süperman, süperman olmak lazım bazen (:

a.can.y

  • Restorasyon Forum
  • ***
  • İleti: 143
  • Cinsiyet: Bay
  • ReNoVaTiO
Ynt: Tarihi Konakların öyküleri yaşatılacak...
« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2009, 19:33:36 »
sonunda biri bunu düşünebilmiş..sevindim..


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Eylül'den sonra hangi ay gelir? (Güvenlik Sorusunu kutuya giriniz):


Son Konular

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar