22 Kasım 2017, 02:01:40Son Üye: gulsahkesler

Gönderen Konu: Konya Tarihi Augustus Otel'de restorasyon çalışmaları başladı.  (Okunma sayısı 7897 defa)

zuu83

  • Restorasyon Forum
  • **
  • İleti: 68
  • Cinsiyet: Bayan
Konya Tarihi Augustus Otel'de restorasyon çalışmaları başladı.

Meram Belediyesi, Osmanlı döneminde yapılan ve yıllardır metruk bir şekilde bulunan Konya İstasyonu karşısındaki Augustus Otel'i restore ettiriyor



    Restorasyonun başlaması nedeniyle düzenlenen törene Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul, Meram Kaymakamı İrfan Kenanoğlu, Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, meslek odaları başkanları ve tarihi binanın varisleri katıldı.
    Törende ilk konuşmayı yapan otelin varislerinden Yeşim Pekcan, “Bugün çok duyguluyum. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum." dedi. Pekcan, projenin hayata geçmesinde emeği olanlara teşekkür etti.

    Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, 1895 yılında Bağdat Demiryolu üzerinde faaliyete geçen bu otelin virane bir şekilde kalmasına gönüllerinin razı olmadığını söyledi. Göreve gelir gelmez otelin varisleriyle görüşmeye başladıklarını anlatan Kalaycı, "Görüşmelerimiz olumlu bir şekilde tamamlandı ve proje için çalışmalara başladık.” dedi.
    Binanın temizliği aşamasında 15 kamyon çöp çıktığını belirten Kalaycı, şu bilgileri verdi: “Projelendirme ve yapım ihalesinden sonra bodrumdan ve arka bahçeden bin 300 metreküp toprak taşındı. Bu binanın restorasyonu yaklaşık 800 bin TL’ye mal olacak; içindeki tefrişat ve müştemilatlar hariç. 308 metrekarelik bir alana oturan bu tarihi binada yapılacak restorasyon sonrası; 4’ü suit oda olmak üzere 12 odalı bir butik otel, 56 kişilik toplantı salonu ve 144 kişilik de yemek verilebilecek bir restoran olmak üzere fonksiyonel ve nezih bir mekan haline gelecek. Otelin ismi Augustus Otel olarak kalacak.”
    Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Selçuklulara başkentlik yapan, Osmanlı'ya padişah yetiştiren Konya'nın Cumhuriyet döneminde de önemli bir kültür merkezi olduğunu ifade etti.



    Tarihi eserlerin önemini vurgulayan Doğan, "Nasıl ki bir anne, yeni doğan bir çocuğuna takılan hediyeleri saklarsa tarih de böyledir. Hiçbir tarihi eseri bir kenara atamazsınız. Şehrimizdeki tarihi ve kültürel değerleri bizden sonraki nesillere emanet etme sorumluluğumuz var. Bu projenin gerçekleştirilmesinde en büyük teşekkürü otelin varisleri ile Meram Belediye Başkanımız hak ediyor.” diye konuştu.
    Konuşmalardan sonra protokol mensupları otelin restorasyonunun başlatılması için ilk harcı koydular.
    Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, tarihi binada yapılacak restorasyon çalışmaların detayları hakkında Vali Doğan’a bilgi verdi.

    OTELİN TARİHÇESİ
    Konya tren garı binasının doğusunda bulunan otel, 1895 yılında yapıldı. 1924 yılındaki mübadeleden sonra Selanik Vadina’dan gelen Hıfzı Hamide Günas ailesine verilen otel, bir süre Askeri Ulaştırma Okulu olarak kullanıldı. Dükkanlarından bir tanesi de postane oldu. Daha sonra tekrar otel İstasyon Palas oldu. 1980’li yıllarda terk edilen yapı oldukça yıpranmıştı. Cephelerindeki taş işçiliği, barok pencere kemerleri, kemerlerin kilit taşları, demir perforjeler 19. yüzyıl Avrupa mimarisinin etkilerini taşıyor. Otelin 1895 Bağdat Demiryolu’nun kente ulaştığı yıllarda yapıldığı düşünülüyor. Otelin sahibinin şehrin Rum zenginlerinden Augustus olduğu belirtiliyor. Tarihi yapı, 1982 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescil edilmiş.
CİHAN
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo

domatia

  • Restorasyon Forum
  • **
  • İleti: 68
  • Cinsiyet: Bay
Teşekkürler Gerçekten çok güzel bir yapıymış,
otel olunca konaklarız inşallah


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Eylül'den sonra hangi ay gelir? (Güvenlik Sorusunu kutuya giriniz):


Son Konular

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

RRR projelerinde deneyimli mimar Gönderen: cgdmzkn
[Dün, 23:50:49]


İş Arıyorum Gönderen: FatmaKorkmaz01
[Dün, 23:47:17]


Ynt: Mimar/ restoratör aranmaktadır/ istanbul Gönderen: siyam
[Dün, 19:13:35]


Ynt: Rölöve çizim Gönderen: Dygymn
[Dün, 19:05:27]


Ynt: Mimar/ Restoratör Gönderen: msttr
[Dün, 04:03:24]


Ynt: Mimar/ Restoratör Gönderen: Kacemerb
[20 Kasım 2017, 22:50:11]