24 Ekim 2017, 03:27:44Son Üye: fenerbahce1907

Gönderen Konu: 7 asırlık Buruci'ye Medresesi'nde restorasyon çalışması başlatıldı  (Okunma sayısı 3669 defa)

yase

  • yase
  • Restorasyon Forum
  • ***
  • İleti: 202
  • Cinsiyet: Bayan
    • Restorasyon
7 asırlık Buruci'ye Medresesi'nde restorasyon çalışması başlatıldı

Kentte 1271 yılında Anadolu Selçuklular döneminde yaptırılan ve 2005 yılında kapsamlı bir restorasyondan geçirilen tarihi Buruciye Medresesi, yeniden onarıma alındı. Çalışmalar kapsamında, ilk olarak 740 yıllık eserin çatısındaki kurşun kaplama yenilenecek.
Çalışmaları yürüten firmanın yetkilileri, çatının altında kalan toprak örtüsünün düzenlenmesinin ardından kurşun kaplama çalışmalarının yapılacağını belirtti. Yetkililer, kurşun kaplama çalışmalarının 45 gün süreceğini bildirdi.

Bu çalışmaların ardından tarihi yapının içerisindeki türbenin çinilerinin yenileneceği, ayrıca eserin bazı kısımlarının da güçlendirileceği öğrenildi.

2005'te restore edilerek klasik el sanatları merkezine dönüştürülen ve 2006'da dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un katıldığı törenle açılan Buruciye Medresesi'nde, el sanatlarının yapıldığı atölyeler ve eserlerin sergilendiği iş yerleri bulunuyor. Tarihi yapının avlusundaki çay bahçesi ise İl Özel İdaresine bağlı olarak hizmet veriyor.


       
TARİHİ BURUCİYE MEDRESESİ
       
Kaynaklara göre, Buruciye Medresesi, 1271 yılında Anadolu Selçuklu Sultanlarından III. Gıyasettin Keyhüsrev zamanında Hibetullah Burucerdioğlu Muzaffer Bey tarafından yaptırılmıştır. Tarihi yapı, devrin pozitif ilimlerinin okutulduğu bina olarak uzun yıllar kullanılmıştır. Özellikle girişindeki işlemeli taç kapısıyla dikkati çeken medrese, devrin Selçuklu taş oymacılığının en güzel örneklerindendir.

Yapı kareye yakın dikdörtgen planlı olup, üzeri açık avlu etrafındaki sütunlu revaklar ve bunların gerisinde bulunan hücrelerden oluşmaktadır. Giriş kapısının sol yanında mavi ve siyah çinilerle süslü türbe hücrede, medrese binasını yaptıran Burucerdioğlu Muzaffer Bey'in ve çocuklarının mezarları bulunmaktadır. Vakfiyesinden binada bir de kütüphane bulunduğu anlaşılmaktadır.

Akşam
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
jasmine to sence
restoratör


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Eylül'den sonra hangi ay gelir? (Güvenlik Sorusunu kutuya giriniz):


Son Konular

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar