16 Haziran 2019, 13:47:11Son Üye: Silay

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Kalehöyük Müzesinde Eserler 3 Dilde Anlatılacak  (Okunma sayısı 4057 defa)

tmr-50

  • Restorasyon Forum
  • **
  • İleti: 93
  • Cinsiyet: Bay
Kalehöyük Müzesinde Eserler 3 Dilde Anlatılacak
« : 12 Haziran 2013, 12:22:03 »
Kalehöyük Müzesinde Eserler 3 Dilde Anlatılacak

Kırşehir'deki Kalehöyük Müzesi ziyaretçilerine 3 dilde ve 3 boyutlu fotoğraflarla tanıtılacak.'Teknolojinin Buluştuğu Yer: Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Projesi' ile Kalehöyük Müzesi ziyaretçilerine 3 dilde ve 3 boyutlu fotoğraflarla tanıtılacak. Böylece projeyle yerli ve yabancı turistler, tarihi eserleri 3 boyutlu izleyip, eser hakkında sesli anlatımla bilgi sahibi olabilecek.

    Uygulamada takılan kulaklıkla, objelerin barkotları tablet bilgisayarlara okutulduğunda tarihi eserlerle ilgili olarak Türkçe, İngilizce ve Japonca bilgiler veriliyor. Özellikle buraya gelecek yabancı turistler bu uygulama sayesinde eserler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilecek.

Proje kapsamında 20 tablet bilgisayar ve bunlara uyumlu kulaklık satın alındı. Alınan tablet bilgisayarlara yazılım yüklendi. Bu yazılım sayesinde müzede bulunan eserlerin hem 3 boyutlu görüntüsü hem de eser hakkında Türkçe, İngilizce ve Japonca, açıklamalar almak mümkün olacak.

Ayrıca tablet bilgisayarlardan müzenin tarihçesi, mimarisi ve içeriği hakkında bazı bilgiler de alınabilecek. Kalehöyük bölgesinde yürütülen kazılarla ilgili video gösterimi ve holografik canlandırma da yapılacak. Kurulacak sistem sayesinde kazılar hakkında sanal bir karakter bilgi verecek. Hitit dönemi kıyafeti giyen genç bir kız olan bu sanal karakter, görüntüler eşliğinde müzeyi anlatacak.
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
Tarihe Ve Doğaya Saygılı Tasarımlarla Daha Modern Bir Dünya...


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Eylül'den sonra hangi ay gelir? (Güvenlik Sorusunu kutuya giriniz):

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar