Merhaba

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?


Yanıt gönder

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Konu:
İleti Simgesi:

Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p\'ye basın


Konu Özeti

Gönderen: mavis4
« : 08 Eylül 2013, 23:51:05 »

gelde üzülme
az insan öz yapı çok maneviyat
Gönderen: domatia
« : 05 Mart 2011, 08:19:42 »

Teşekkürler bu fotoğrafların için,
eski istanbul katledenlere ise çok yazık.şimdi ne halde istanbul
Gönderen: mdy
« : 07 Aralık 2009, 18:08:23 »

sabırla yüklediğiniz paylaştığınız için teşekkürler
Gönderen: didabra
« : 10 Eylül 2009, 06:19:42 »

tesekkurler cok guzel bir paylasim olmus tesekkur ederiz.
Gönderen: nakkash
« : 15 Ağustos 2009, 01:33:40 »

rice ederim Aslan.
Gönderen: aslan38
« : 14 Ağustos 2009, 14:35:17 »

tekrar yorumlamadan geçemicem ellerinize sağlık arkadaşlar  nakkash powerpoint sunumu güzeldi teşekürler
Gönderen: nakkash
« : 14 Ağustos 2009, 10:44:44 »

bende bir tane powerpoint  dosyası paylaşmak istiyorum. eski dönemlerde çekilmiş iyi fotoğraflar var içerisinde. müziğide çok hoş bence.
Gönderen: aslan38
« : 13 Haziran 2009, 20:18:37 »

istanbul  benim için Kültür yapıları ve tarihi bakımdan dünyanın en güzel ili...tek geçerim
en kısa zamanda sizlere osmanlı zamanında  istanbulu gösteren fotoğraflarımı ekliyeceğim :)
Gönderen: NURICANs
« : 23 Mart 2009, 23:29:36 »

eskiden kagıthane ne güselmiş!!!! bundan 4-5 yıl önce ise afedersiniz ama bok götürüyordu... orasıda seçimlerden dolayı siyasi partilerin birden gözbebeği oldu...
Gönderen: burcu
« : 23 Ocak 2009, 06:36:30 »

istanbul eskiden gerçekten çok güzelmiş ama benim en çok galata köprüsü ilgimi çekti ahşapmış eskiden :)
Gönderen: RestorasyonForum
« : 21 Ocak 2009, 17:32:18 »


Alman Çeşmesi


Sultanahmet Çeşmesi


Sultanahmet 1920


Arnavutköy


Atmeydanı Dikilitas 1929


Beylerbeyi Sarayı 1870


Büyük ada iskelesi 1925


Edirnekapı


Fener patrikhane 1920


Fransız Elçiliği


Galata Köprüsü


Galata Kulesi 1920


İstanbuldan Bir Semt 1920


Kağıthane 1920


Kasımpaşa 1920


Pierrelotiden Haliç 1920


Su Kemeri Fatih 1920


Süleymaniye 1920


Taksim Sular idaresi 1929


Tünel Meydanı 1925


Üsküdar meydanı 1920


Üsküdar meydanı 1949


Yedikule 1920


MÜHÜRDAR


MODA


HAYDARPAŞA


K.DERE


TOPKAPI


AHIRKAPI

 
AKSARAY


Anadolu Hisarı

 
Ayvansaray

BAHÇEKAPI EMİNÖNÜ


BARBOROS BULVARI
BEŞİKTAŞ

 

BEŞİKTAŞ İSKELESİBEYAZIT

BEYAZIT

BEYAZIT

BEYAZIT

BEYAZIT


BEYAZIT(1900)


BEYAZIT(1909)


BEYAZIT(1930)


BEYAZIT KULESİ


BEYKOZ(1878)


BEYLERBEYİ SARAYI(1870)

 
BEYOĞLU


BEYOĞLU (ŞİŞLİ)


BEYOĞLU(1930)


SEMT İSİMLERİMİZ NEREDEN GELİYOR

Aksaray: Fatih'in sadrazamı İshak Paşa, İç Anadolu Bölgesi'ndeki Aksaray'ı ele geçirdikten sonra orada yaşayan bölge insanlarını bugünkü Aksaray semtinin bulunduğu yere gönderir. Aksaraylılar da semte adlarını verirler.

Ahırkapı: Marmara Denizi'nin kıyısında yer alan yedi ahır kapısından birisi olan bu semte, Padişah atlarının bulunduğu has ahırın yanında yer aldığı için Ahırkapı ismi verildi.

Bağlarbaşı: Semt, en ünlü bağ ve bahçelerin bir dönem burada yer almasından dolayı bu adla anılıyor.

Bebek: Semtin isminin nereden geldiği konusunda iki rivayet bulunuyor. Bunlardan ilki, Fatih Sultan Mehmet'in bölgeyi koruması için gönderdiği bölükbaşının Bebek lakaplı olması. Diğeri ise padişahın semtteki bahçesinde gezerken yılan görüp korkan şehzadesine bebek demesi ve bundan sonra bahçesinin bebek bahçesi olarak anılması.

Beşiktaş: İlk görüş, semtin ismini Barbaros Hayrettin Paşa'nın gemilerini bağlamak için diktirdiği beş taştan aldığı yönünde. Diğeri ise bir papazın burada yaptığı kiliseye Kudüs'ten getirdiği beşik taşını koyduğu ve ismin buradan geldiği yönünde.

Beyazıt: Sultan II. Beyazıt'ın buraya kendi ismiyle anılacak bir külliye yaptırmasından sonra semt, Beyazıt olarak anılmaya başladı.

Beyoğlu: Semtin isminin nerden geldiği konusunda çeşitli rivayetler bulunuyor. Bunlardan ilkine göre, İslamiyet'i kabul edip burada oturmaya başlayan Pontus Prensinden adını alıyor semt. Diğerine göreyse, 'Bey Oğlu' diye anılan Venedik Prensinin burada oturmasından geliyor semtin adı. Son bir rivayet de, burada oturan Venedik elçisine, yazışmalarda, "Beyoğlu" diye hitap edilmesinden semtin bu adla anıldığını söylüyor.

Bakırköy: Bizanslıların 'Makri Hori' dedikleri semt, 14. yüzyılda Osmanlıların eline geçince 'Makriköy' adını aldı. 1925'te ulusal sınırlar içindeki yabancı kökenli adların değiştirilmesi sırasında Atatürk'ün isteğiyle semt Bakırköy adını aldı.

Bostancı: Semt, adını eskiden her türlü meyve ve sebzenin yetiştirildiği bostanlardan biri olmasından alıyor.

Çemberlitaş: Bizans'ın en önemli meydanlarından Constantinus Forumu'nun bulunduğu yerdeki büyük sütunlardan birisi olan Çemberlitaş, semte adını verdi.

Çengelköy: Eskiden gemi çapaları bu köyde yapıldığı için isminin buradan geldiği tahmin ediliyor.

Eminönü: Osmanlı döneminde çarşıdaki esnafı denetleme yetkisi 'Emin'lere aitti. Semt, adını burada bulunan 'Gümrük Eminliği'nden alıyor.

Feriköy: Semt adını Sultan Abdülmecit ve Abdülaziz dönemlerinde yaşayan Madam Feri'den alıyor. Bölgede bulunan geniş topraklar padişah tarafından Madam Feri'nin eşine bağışlanmıştı. Ama eşi ölünce semt onun ismiyle anılmaya başlandı.

Galata: Gala, Rumca da "süt" anlamına geliyor. Bir rivayete göre Galata'nın adı semtteki süthanelere gönderme yapılarak türetildi. Başka bir görüşe göre ise İtalyanca 'denize inen yol' anlamına gelen 'galata' kelimesi düşünülerek bu isim verildi.

Okmeydanı: Fetih Ordusu kuşatmanın bir kısmını burada kurulan karargâhta geçirmiş. Semtin ismi de böylelikle Okmeydanı olarak kalmış.

Şişli: Şiş yapımıyla uğraşan ve Şişçiler diye anılan bir ailenin burada bir konağı olduğu ve 'Şişçilerin Konağı'nın zamanla değişikliğe uğrayarak 'Şişlilerin Konağı' hâline gelmesiyle semtin adının Şişli olarak kaldığı anlatılıyor.

Şaşkınbakkal: Henüz yerleşimin olmadığı dönemlerde yaz günleri denizden yararlanmak için bölgeye gelenlere bir bakkal dükkanı açıldığını görenler, burada iş yapılmayacağını düşünerek bakkala "şaşkın bakkal" yakıştırması yaptılar. Bundan sonra da semt Şaşkınbakkal olarak anılmaya başlandı.

Sütlüce: Bugün Sütlüce semtinin olduğu yerde Süt Menbat isimli bir Rum köyü vardı. Köyün bir köşesindeki bakır bir kadın heykelinin memelerinden su akar; bu suyun, kadınların sütünü çoğalttığına inanılırdı. Bundan dolayı semt, Sütlüce olarak anılır oldu.

Tahtakale: Sözlük anlamı 'kale altı' olan Taht-el-kale'nin bozulmasıyla Tahtakale'ye dönüşen semtin, Mercan ya da Beyazıt dolaylarındaki eski sur benzeri yapının aşağı kotunda yer aldığı için bu ismi aldığı tahmin ediliyor.

Taksim: Osmanlı zamanında sucuların; suyu, halka taksim ettikleri yer, Taksim olarak anılmaya başlandı.

Teşvikiye: Sultan Abdülmecit'in bir mahalle kurulması için teşvikte bulunduğu semtin adı Teşvikiye olarak kaldı. Bu durumu, Harbiye Karakolu ile Rumeli ve Valikonağı Caddelerinin kesiştiği kavşakta bulunan iki taş belgeleliyor.

Unkapanı: Bazı satış yerlerinde Arapça'da 'Kabban' adını taşıyan büyük teraziler bulunduğundan, buraları Kapan adını taşırdı. Sahiline buğday ve arpa yüklü gemiler demirlediğinden, semt bu adı aldı.

Üsküdar: Bizans devrinde, Skutari denilen asker kışlaları, şehrin bu yakasında yer aldığı için semt Skutarion diye anılıyordu. Bu isim zamanla Üsküdar'a dönüştü.Bozdoğan Kemeri