18 Ekim 2019, 17:32:11Son Üye: banana

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Kayseri Kaya Kabartmaları  (Okunma sayısı 5360 defa)

Restorasyon

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 827
  • Cinsiyet: Bay
Kayseri Kaya Kabartmaları
« : 28 Ocak 2009, 03:32:44 »
Fraktin Kaya Yazıtı (Develi)

Kayseri Develi ilçesinin güneydoğusunda, su kenarında kaya üzerine kabartma olarak işlenmiş bir Hitit eseridir. Bu kabartma MÖ.XIV.yüzyıla tarihlendirilmektedir.

Bu kabartmada bir sunağın iki tarafında karşılıklı iki figür ayakta durmaktadır. Bu figürler Hitit giysileri içerisinde olup, üzerlerinde kısa bir etek, sivri uçlu yüksek bir şapka giymişlerdir. Figürlerden sağdaki sol omzuna bir yay, beline de bir kılıç takmıştır. Sağ eliyle önündeki sunağa bir sıvı dökmektedir. Sol taraftaki figürün Hitit tanrılarından birisi olduğu sanılmaktadır. İleriye doğru uzattığı sol eliyle ne olduğu anlaşılamayan bir nesne tutmaktadır.

Figürlerin üzerinde Hitit çivi yazısı ile isimleri yazılıdır. Bunlardan sağdakinin Hitit Kralı III.Hattuşiliş, soldakinin de Hitit Fırtına Tanrısı Teşup olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca bu kabartmanın sağ tarafında ayaklarına kadar inen uzun örtüsü ile bir tanrıça işlenmiştir. Sol tarafta ise taht üzerinde oturan tanrıça sol elinde bir kadeh tutmakta, onun sağındaki kadın ise ayakta ve tanrıçaya içki sunmaktadır. Bunların üstündeki yazılardan bu kadının III.Hattuşiliş’in eşi Kraliçe Pudu-Hepa olduğu yazılıdır.


İmamkulu Kaya Yazıtı (Develi)

Kayseri Develi ilçesinin 40 km. uzağındaki İmamkulu Köyü’nün Şimşekkaya Mevkii’nde iri bir kayanın üzerine Hitit Fırtına Tanrısı Teşup tasvir edilmiştir. Ayrıca Üç Dağ tanrısı’nın eğilmiş başları üzerinde Fırtına Tanrısı arabaya binmiş olarak tasvir edilmiştir.

Hitit Fırtına Tanrısı Teşup, kılıçlı ve serpuşludur. Bunun sağında stilize edilmiş bir ağaç tasviri, onun üzerinde kanatlı deman, sol tarafında da elinde asa tutan bir başka tanrı figürü bulunmaktadır. Kabartmanın boşlukları kuş, geyik gibi hayvan figürleri ile doldurulmuştur. Ayrıca insan vücutlu, hayvan başlı demonlar da burada yer almıştır.

Kaya kabartması üzerinde tanrının ismi ve işaretlerden başka yazı bulunmamaktadır. Bu nedenle de tarihlendirilmesi oldukça güçtür. Bununla birlikte, MÖ.XIV.yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.


Hitit Karakuyu Kabartması (Pınarbaşı)

Kayseri Pınarbaşı ilçesi, Karakuyu Köyü’ndeki Viranşehir höyüğünde bulunmuş olan bu kabartma 1932 yılında Kayseri Müzesi’ne getirilmiştir.

Büyük blok bir taşa işlenmiş olan kabartmada iki kanatlı Hitit Güneş Kursu’nun altına Hitit Kralı ve diğer figürler işlenmiştir. Kabartma üzerindeki iki satırlık Hitit hiyeroglif yazısından burada Hitit Kralı IV.Tuthalia’nın tasvir edildiği öğrenilmektedir. Ayrıca kabartmada Hitit tanrı ve dağ isimleri yazılıdır. Bu tür kabartmaların Hititler tarafından genellikle su kaynaklarının olduğu yerlere konulduğu bilinmektedir.
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
1 Yanıt
6545 Gösterim
Son İleti 14 Nisan 2009, 10:34:22
Gönderen: nazım
2 Yanıt
5872 Gösterim
Son İleti 09 Eylül 2009, 17:37:22
Gönderen: İSMAİL
0 Yanıt
2362 Gösterim
Son İleti 04 Kasım 2014, 12:40:45
Gönderen: Öznur ÖZGEN
0 Yanıt
1716 Gösterim
Son İleti 31 Ocak 2015, 14:05:22
Gönderen: İSMAİL
0 Yanıt
739 Gösterim
Son İleti 07 Mayıs 2019, 00:44:19
Gönderen: RestorasyonForum

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar