Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Allianoi'ye dayatma..  (Okunma sayısı 4743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sürmenaj
  • Restorasyon Forum
  • ***
  • İleti: 193
Allianoi'ye dayatma..
« : 12 Ekim 2009, 16:34:49 »


İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Danıştay kararına karşın Bergama’daki antik Allianoi sağlık merkezinin üzerinin mille kapatıldıktan sonra Yortanlı Barajı suları altında bırakılmasını öngören projede ısrar etti. Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Alime Mitap, yeniden yargıya başvuracak.

Mitap, Danıştay kararının ardından yeniden kazı izni verilmesini bekledikleri bir dönemde, koruma kurulu dayatmasıyla karşılaştıklarını söyledi.

Mitap, şöyle konuştu: "Allianoi Antik Sağlık Yurdu’nu yok edecek her türlü işlemi yapan, eylemde bulunan kamu görevlilerinin hukuksal ve cezai sorumluluğu olacaktır. Buradan uyarıyoruz; artık tarihle inatlaşmayı bırakınız, Allianoi’yi suya gömme ısrarından vazgeçiniz, yöre köylüsünün su gereksinimi için başka çözümler üretiniz. Kazının tamamlanması için gereken izinleri veriniz. Allianoi’nin çamura gömülmesine izin vermeyeceğiz."


Cumhuriyet, 02.10.2009

süperman, süperman olmak lazım bazen (:

Sürmenaj
  • Restorasyon Forum
  • ***
  • İleti: 193
Ynt: Allianoi'ye dayatma..
« Yanıtla #1 : 12 Ekim 2009, 16:41:39 »
Allianoi hakkında dididen insanların başında gelir Ahmet Hoca..

İstanbul da Arkeopera da yapılan sohbet de tanışma konuşma fırsatı bulmuştum kendisiyle. Allianoi' yi ziyaret etmek şu anda yasak. Yine de görürüm umuduyla Bergama ya gittim, Belediyeyi ziyaret ettim bilgi alabilirim diye fakat bilgi sahibi değiliz deyip Müze Müdürlüğü'ne yönlendirdiler. Oradan da bilgi almaya çalıştım fakat yok yok yok. Elime kazı planı diye siyah beyaz bir fotokopi sıkıştırdılar. O kadar! Hiçbirşey algılamak mümkün de değildi o fotokopiden. Konuyla ilgili gerekli planları www.allianoi.org dan en düzgün haliyle almıştım zaten! Halbuki kamuoyunu bilinçlendirmek gerekmez mi? Şu şu belgelerdir, bunlar raporlardır, onlar fotoğraflarıdır denmez mi?? Okuluna git arkadaşlarına anlat, onlarda başkalarıyla paylaşsınlar. Bu kadar büyük bir değeri herkes öğrensin denmez mi? Ama yok kültürüne değerine sahip çıkmayan bir ülkeyiz. Kim biliyor ki Allianoi yi?
süperman, süperman olmak lazım bazen (:

Sürmenaj
  • Restorasyon Forum
  • ***
  • İleti: 193
Ynt: Allianoi'ye dayatma..
« Yanıtla #2 : 12 Ekim 2009, 16:45:57 »
Lütfen okuyun..

Ahmet YARAŞ Hoca'nın konuyla ilgili 09.10.2009 tarihli açıklaması:KÜLTÜR VARLIKLARININ KORUNMASINDA HÜKÜMETİN SAMİMİYET ÖLÇÜLERİNDEN BİRİ ALLIANOI'DİRTürkiye iddia edildiği gibi bir hukuk devleti ise,  Allianoi sorunu, bu kadar hukuksal kazanımlardan sonra birilerinin yaptığı gibi politik vaatler ve oy kaygılar ile değil, aklı selimle bilimsel anlamda çözülmelidir.

Çünkü korumakla yükümlü Kültür Bakanlığı,  insanlık mirasını gerçek anlamda korumak yerine, mevcut Koru(ma)ma Kurulu ile D.S.İ.’nin ve ihaleci rant çevrelerinin  emir eri konumuna düşmüştür. Bugüne kadar kurul tarafından baskı ile alınan bütün yok etme kararları ya İzmir ya da Ankara’daki  mahkemelerden döndüğünü artık görülmesi gerekir.

Sn. Başbakanı ve Kültür Bakanı Sn. Ertuğrul GÜNAY'ı kültür varlıklarının korunması konusunda daha duyarlı olmaya ve bilimsel düşünceye davet ediyoruz.

Kültür Varlıklarını bu ülkenin tapu senetleri olarak algıladığını söyleyenler, Dünyanın en büyük Sağlık Merkezini barındıran Allianoi'i yok ederek bir  yere ulaşılamazlar.

Çözüm için, artık  imzaladığımız uluslar arası antlaşmaların, en kötü de olsa var olan bu anayasanın Allianoi konusunda bugüne kadar alınmış mahkeme kararlarının ve bilimsel verilerin baz almasını istiyoruz.

Bilimsel çalışmaları engelleyerek, yarım bıraktırarak, çamur atarak bir yere ulaşılamadığı artık görülmelidir. Çünkü güneş artık balcıkla sıvanmıyor. Ortada dünya çapında gün ışığına çıkarılmış bir kültür mirası var.

Allianoi, artık balcıkla kapatılamayacak kadar büyük bir insanlık mirasıdır. Dünya Allianoi’u bu şekilde kabul etmişken, bu anlamsız inadı anlamak mümkün değildir. 

10 yıldır sunduğumuz alternatif bilimsel çözümlerin dikkate alınmasını artık bu hükümetten bekliyoruz.
 
Gerçek bilimsel çözümü bulanlar,üretenler, diyalogdan yana olanlar  tarihte gerçek anlamda değerlerini bulacaklardır. Bugüne kadar yerel oy kaygısı ile tarihi katledenleri dünyanın nasıl andığını herkes anımsar.

Allianoi'un gerçek anlamda korunması için mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Allianoi bunca hukuksal kazanımlara rağmen son zamanlardaki fütursuz kurul kararı ile bu şekli ile katledilse, dünya döndükçe bu Türkiye’nin en büyük ayıplarından biri olacaktır'.   Yrd.Doç.Dr. Ahmet YARAŞ, 09.10.2009
Allianoi Kazısı Bilimsel Heyet Başkanı
süperman, süperman olmak lazım bazen (:

 

* Bizi Takip Edin

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal