Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Çoban Mustafa Paşa Köprüsü (Eski Köprü, Svilengrad Taş Köprü)  (Okunma sayısı 19604 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

JeoPardy

  • Restorasyon Forum
  • ****
  • İleti: 356
  • Cinsiyet: Bay
Yapım yılı: Bilinmiyor
Bulunduğu şehir: Hasköy
Bulunduğu ilçe: -
Bulunduğu semt: -
Adres: Meriç Nehri üzerinde, Türkiye sınırının yakınındaki Svilengrad kasabasının içinde yer alır. Kasabanın merkezindeki Svilena Meydanı'nın hemen ilerisinde, Bulgaria Caddesi üstündedir.
Ulaşım tarifi:
Eser tipi: Köprü
Günümüzdeki kullanımı: Köprü
Mülkiyet sahibi:
Yapıyı Sinan'a atfeden kaynaklar :
Eser hakkında bilgi: Köprüyü yaptıran Çoban Mustafa Paşa, sadece köprüye değil çevresindeki yerleşime de Cisr-i Mustafa Paşa (Mustafa Paşa Köprüsü) adını vermişti. Köprünün yanında Sinan'ın Haseki Hürrem Sultan için yaptığı bir cami de yer alıyordu. Sultan Abdülhamit'in ünlü fotoğraf albümünde de harap halde bu cami bugüne ulaşamamıştır. İstanbul’u Avrupa’ya bağlayan ana yol üzerinde olduğundan Avrupa'dan gelen bütün gezginler, 20 gözlü ve yaklaşık 300 metre uzunluğundaki bu etkileyici köprüden ve hakkındaki hikayelerden sıklıkla bahsederler. Köprünün ortasındaki kitabe köşkünde yer alan Arapça kitabesinin usta bir hattatın elinden çıktığını belli eden özenli bir istifi vardır. Çoban Mustafa Paşa Köprüsü hem yaya hem de araç trafiğine açık.
İzlenimler: Mimar Sinan'ın bu eserini ziyaret ettiniz mi? Eser hakkındaki izlenimlerinizi ve fotoğraflarınızı buradan paylaşabilir, bu sayfaya eklenecek güncel bilgiler için bize yazabilirsiniz, mevcut fotoğraflarını paylaşabilirsiniz. Giriş için tıklayınız.

Yapıya Ait Fotoğraflar
Kaynak : wikipedia, sinanasaygi.org

çalışkXn kX
  • Ziyaretçi
ÇOK GUZELLLLL SAOLUN :D ;) :P

 

* Bizi Takip Edin

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal