Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Üçbaş (Nurettin Hamza) Mescidi  (Okunma sayısı 9929 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

JeoPardy

  • Restorasyon Forum
  • ****
  • İleti: 356
  • Cinsiyet: Bay
Üçbaş (Nurettin Hamza) Mescidi
« : 07 Ağustos 2009, 11:42:01 »
Yapım yılı: 1532-1533
Bulunduğu şehir: İstanbul
Bulunduğu ilçe: Fatih
Bulunduğu semt: Karagümrük
Adres: Beyceğiz Mahallesi Sarayağası Sokak
Ulaşım tarifi: Yapının yakınından geçen hat Beyazıt ve Eminönü'nden kalkan Draman hattı. Bu otobüse binilip Fevzi Paşa Caddesi'nden sağa Draman'a doğru sapar sapmaz Nişanca durağında iniliyor. Bu duraktan yaklaşık 100 metre yürüdükten sonra Nişancı Mehmet Paşa Cami önünden geçiliyor. Camiyi geçtikten sonra ilk sağa dönünce sağ kolda mescidin minaresi gözüküyor. Ayrıca Edirnekapı yönüne giden otobüsler de tercih edilebilir. Bu hattı tercih edenler Atikali durağında inerek durağın arkasındaki sokaktan ilk sol daha sonra ilk sağa saparak mescide ulaşabilirler. Yapıyı harita üstünde görmek için tıklayınız.
Eser tipi: Mescit
Günümüzdeki kullanımı: Mescit
Mülkiyet sahibi: Vakıflar
Yapıyı Sinan'a atfeden kaynaklar : TE, TB, TM
Eser hakkında bilgi: 1729 Balat yangınında hasar görmüş ve onarılmıştır. Son onarım 1989 yılında gerçekleşmiş, duvarları tuğladan olarak yenilenmiş, tavan kısmı biraz yükseltilerek betondan düz olarak yapılmıştır.
Bu esere yakın diğer Sinan eserleri: Semiz Ali Paşa Medresesi, Karagümrük Emir Ali Çelebi Mescidi (Derviş Ali Camisi), Üçbaş (Nurettin Hamza) Mescidi, Üçbaş (Nurettin Hamza) Medresesi, Yunus Bey Camisi, Yunus Bey Medresesi, Nişancı Mehmet Paşa Camisi, Nişancı Mehmet Paşa Türbesi,
Bu esere yakın diğer eserler: Atik Ali Paşa Camii, Fethiye Müzesi,Sultan Selim Camii,
İzlenimler: Mimar Sinan'ın bu eserini ziyaret ettiniz mi? Eser hakkındaki izlenimlerinizi ve fotoğraflarınızı buradan paylaşabilir, bu sayfaya eklenecek güncel bilgiler için bize yazabilirsiniz, mevcut fotoğraflarını paylaşabilirsiniz. Giriş için tıklayınız.

Yapıya Ait FotoğraflarKaynak : wikipedia, sinanasaygi.org

 

* Bizi Takip Edin

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal