Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı


Yanıt gönder

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Konu:
İleti Simgesi:

Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p\'ye basın


Konu Özeti

Gönderen: rosemoon
« : 11 Aralık 2010, 15:32:50 »

İstanbul`da dün etkili olan sağanak yağış nedeniyle, Eminönü`nün Haliç kıyısında bulunan tarihi Ahi Çelebi Camisi sular altında kaldı.Mimar Sinan tarafından 1530`da yılında yapılan caminin avlusu ve girişi, biriken yağmur suları nedeniyle göle döndü. Halı ve kilimler kullanılamaz hale gelirken, caminin içine dolan sular belediye ekipleri ve vatandaşların çabalarıyla temizlendi. Su basması nedeniyle cami ibadete kapatıldı. 1539 ve 1653`te iki kez yanan ve 1892 depreminde büyük hasar gören Ahi Çelebi Camisi, rüyasında Hz. Muhammed`in elini öpen Evliya Çelebi`nin `şefaat ya Resulullah` yerine `seyahat ya Resulullah` dediği iddia edilen yer olarak biliniyor.

AHİ ÇELEBİ CAMİİ'NİN TARİHÇESİ

Ahi Çelebi Camii Fatih ilçesinin Eminönü semtindeki bir camidir. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin arkasında, Yoğurtçular sokağındadır. Banisi Ahi Çelebi Mimar Sinan'a yaptırmıştır. Yangın ve depremlerden hasar görüp tamir edilmiştir.

Eminönü'nde Yoğurtçular Sokağı ile Değirmen Sokağı'nın birleştiği köşede bulunan Ahi Çelebi Camisi'nin 1480-1500 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Dikdörtgen plan üzerine, ikişer kemerle desteklenen tek kubbeli Ahi Çelebi Camii; Tabip Kemal Ahi Can Tebrizi tarafından yaptırılmıştır. Bu zat Sultan Mahmut Han'ın Darü'ş-Şifası'nda hekim başlığı ve Mutfak Emini görevlerinde bulunmuştur.

Kanlı Fırın Mescidi ve Yemişçiler Camii olarak da bilinen Ahi Çelebi Camii 2 Temmuz 1539 ve 18 Mayıs 1653 yıllarında iki kez yanmış ve 1892 zelzelesinde büyük hasar görmüştür. Tezkiret'ül Ebniye'de Mimar Sinan'ın eserleri arasına gösterilen tarihi yapının restorasyon çalışmalarına son yıllarda hız verilmiştir.

Rüyasında Hz. Muhammed'in elini öpen Evliya Çelebi "şefaat ya Resulullah" yerine "seyahat ya Resulullah" dediği ünlü seyahat rüyasının geçtiği yer olması nedeniyle, Ahi Çelebi Camii İstanbul folklorunda ayrı bir yer tutar.

Fotoğraflar
Zaman

* Bizi Takip Edin

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal