Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Reklam Alanı

Gönderen Konu: Mimar Sinan Eseri Süheyl Bey Camii'ne yapılan büyük saygısızlık  (Okunma sayısı 24858 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İSMAİL

 • Restorasyon Forum
 • *****
 • İleti: 685
 • Cinsiyet: Bay
 • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi

Mimar Sinan Eseri Süheyl Bey Camii'ne yapılan büyük saygısızlık

1591 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan ve 1958 yılında yol genişletme çalışması nedeniyle yıkılan Süheyl Bey Camii’nin restorasyonu sonrası etrafı camlarla kaplı iş yerini andıran bir görüntünün ortaya çıkması vatandaşların tepkisine yol açtı.

Beyoğlu Meclis-i Mebusan Caddesi üzerinde 1591 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan Süheyl Bey Camii 1958 yılındaki yol genişletme çalışması nedeniyle yıkılmıştı. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışması yapılmak üzere özel bir firmaya verilen Süheyl Bey Camii’nin ortaya çıkan görüntüsü vatandaşların tepkisine neden oldu. Etrafı camlarla kaplı iş yerini
andıran bir görüntünün ortaya çıkması sonucunda vatandaşlar arasında çıkan ‘’Camii yerine iş yeri yapılıyor‘’ söylentileri üzerine restorasyonu yüklenen firma yazılı bir açıklama yaparak söylentilere cevap verdi. Yapılan çalışmanın Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Koruma Kurulu tarafından onaylandığını ifade eden firma, yaklaşık 100 kişinin de camide namaz kılabileceğini belirtti. Vatandaşlar ise ortaya çıkan yeni görüntünden rahatsız olduklarını ve tarihi binaların yeteri kadar korunmadığını iddia etti.

Süheyl Bey Camii’nin tarihi dokusunu kaybettiği ifade eden bir vatandaş, “Geçerken gördüm ve şok oldum. 6 ay önce bir minare vardı ve çok güzel olduğunu düşünüyordum. Şuan görmüş olduğum tablo karşısında şok olmuş vaziyetteyim. 1500’lü yıllarda yapılmış bir camiyi şu hale getirmiş olmalarını anlayamadım. Tarihi dokusu tamamıyla kaybolmuş. O şok etti beni ona inanamadım” diyerek tepki gösterdi.

Bir başka vatandaş ise “Eski haliyle onarılması gerekiyordu. Dış cephenin camlarla kaplanması yanlıştır. Eski haliyle yapılması daha iyi olurdu. Bu yapılara değer verilmesi gerekiyor. Tarihimizi kaybediyoruz” diye konuştu.

CHP'Lİ VEKİL ÖNERGEYLE SORDU
CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, bir önergeyle, yeniden inşa edilen Fındıklı sahilindeki Süheyl Bey Camisi'nin neden aslından farklı yapıldığını sordu. Soru önergesine cevap, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan geldi. Bozdağ "Yapılan tarihsel araştırmalar sonucu camide dükkan bölümlerinin bulunduğu belirlenmiş olup, özgün halinde yer alan mekanlar aynen muhafaza edilmiştir" dedi.

Bozdağ, söz konusu camiyle ilgili şu bilgileri verdi: "Süheyl Bey Camisi'nin ihyası, tarihsel belgeler, kazı çalışmalarında tespit edilen veriler ve koruma kriterleri göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmektedir. Caminin restorasyon projesinde, kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan duvarların korunmasına ve temel duvarları bulunarak yeri tespit edilebilmiş minarenin, özgün malzemeleri ile yeniden yapılarak ayağa kaldırılmasına karar verilmiştir.

YENİ BİR YORUM VE TASARIM GEREKTİ

"Ancak, 1957 yılında yapılan yol çalışmaları sebebiyle yıkılan caminin özgün oturum alanının bir kısmı yolda kaldığından özgün halinin tamamıyla yeniden yapılması mümkün olamamış ve camiye ilişkin yeni bir yorum ve tasarım yapma gereksinimi doğmuştur." Bozdağ, tüm bu çalışmaların maliyetinin de KDV hariç 865 bin TL olduğunu ve sponsorluk yöntemiyle sağlandığını belirtti.

İHS
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2013, 01:55:21 Gönderen: RestorasyonForum »

aslan38

 • Mimar
 • Admin
 • ******
 • İleti: 827
 • Cinsiyet: Bay
 • Ya en iyi olacaksın! Yada en iyilerden olacaksın!
 • Okul: Kutahya Dumlupinar University - Azerbaijan University of Architecture and Construction
Süheyl bey camii ile ilgili farklı farklı görüşler hakim biraz araştırma yaptım. inş. kısa zamanda bir eleştiri yazısı hazırlayacağım bu işin asıl olan yüzünü öğrenmemiz gerekiyor. çünkü çok fazla bilgi kirliliği var.
ZArifoglu
Sinan'in izinden giden mimar.

zahra
 • Ziyaretçi
hi.im roya from iran.im student of  engineering architect. i want a video from reparation of this mason. if u have it plz send me.

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: GAZİANTEP ŞANTİYEMİZ İÇİN MİMAR VEYA RESTORATÖR İŞ İLANI Gönderen: 1zehr_a
[Dün, 18:11:02]


Ynt: GAZİANTEP ŞANTİYEMİZE MİMAR VEYA RESTORATÖR Gönderen: 1zehr_a
[Dün, 17:47:23]


INSAAT MUHENDISI/MIMAR Gönderen: oz17
[Dün, 12:59:41]


Ynt: Freelance Restorasyon Uzmanı Mimar Gönderen: ezgig
[Dün, 10:30:21]


Şantiye Gönderen: Alpay3834
[20 Haziran 2021, 22:43:38]


Freelance iş ilanı Gönderen: eceozcelik
[19 Haziran 2021, 21:13:35]

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal