05 Nisan 2020, 12:14:13Son Üye: enesozcanaydiner

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Mimar Sinan Eseri Süheyl Bey Camii'ne yapılan büyük saygısızlık  (Okunma sayısı 18295 defa)

İSMAİL

 • Restorasyon Forum
 • *****
 • İleti: 685
 • Cinsiyet: Bay
 • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi

Mimar Sinan Eseri Süheyl Bey Camii'ne yapılan büyük saygısızlık

1591 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan ve 1958 yılında yol genişletme çalışması nedeniyle yıkılan Süheyl Bey Camii’nin restorasyonu sonrası etrafı camlarla kaplı iş yerini andıran bir görüntünün ortaya çıkması vatandaşların tepkisine yol açtı.

Beyoğlu Meclis-i Mebusan Caddesi üzerinde 1591 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan Süheyl Bey Camii 1958 yılındaki yol genişletme çalışması nedeniyle yıkılmıştı. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışması yapılmak üzere özel bir firmaya verilen Süheyl Bey Camii’nin ortaya çıkan görüntüsü vatandaşların tepkisine neden oldu. Etrafı camlarla kaplı iş yerini
andıran bir görüntünün ortaya çıkması sonucunda vatandaşlar arasında çıkan ‘’Camii yerine iş yeri yapılıyor‘’ söylentileri üzerine restorasyonu yüklenen firma yazılı bir açıklama yaparak söylentilere cevap verdi. Yapılan çalışmanın Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Koruma Kurulu tarafından onaylandığını ifade eden firma, yaklaşık 100 kişinin de camide namaz kılabileceğini belirtti. Vatandaşlar ise ortaya çıkan yeni görüntünden rahatsız olduklarını ve tarihi binaların yeteri kadar korunmadığını iddia etti.

Süheyl Bey Camii’nin tarihi dokusunu kaybettiği ifade eden bir vatandaş, “Geçerken gördüm ve şok oldum. 6 ay önce bir minare vardı ve çok güzel olduğunu düşünüyordum. Şuan görmüş olduğum tablo karşısında şok olmuş vaziyetteyim. 1500’lü yıllarda yapılmış bir camiyi şu hale getirmiş olmalarını anlayamadım. Tarihi dokusu tamamıyla kaybolmuş. O şok etti beni ona inanamadım” diyerek tepki gösterdi.

Bir başka vatandaş ise “Eski haliyle onarılması gerekiyordu. Dış cephenin camlarla kaplanması yanlıştır. Eski haliyle yapılması daha iyi olurdu. Bu yapılara değer verilmesi gerekiyor. Tarihimizi kaybediyoruz” diye konuştu.

CHP'Lİ VEKİL ÖNERGEYLE SORDU
CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, bir önergeyle, yeniden inşa edilen Fındıklı sahilindeki Süheyl Bey Camisi'nin neden aslından farklı yapıldığını sordu. Soru önergesine cevap, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan geldi. Bozdağ "Yapılan tarihsel araştırmalar sonucu camide dükkan bölümlerinin bulunduğu belirlenmiş olup, özgün halinde yer alan mekanlar aynen muhafaza edilmiştir" dedi.

Bozdağ, söz konusu camiyle ilgili şu bilgileri verdi: "Süheyl Bey Camisi'nin ihyası, tarihsel belgeler, kazı çalışmalarında tespit edilen veriler ve koruma kriterleri göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmektedir. Caminin restorasyon projesinde, kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan duvarların korunmasına ve temel duvarları bulunarak yeri tespit edilebilmiş minarenin, özgün malzemeleri ile yeniden yapılarak ayağa kaldırılmasına karar verilmiştir.

YENİ BİR YORUM VE TASARIM GEREKTİ

"Ancak, 1957 yılında yapılan yol çalışmaları sebebiyle yıkılan caminin özgün oturum alanının bir kısmı yolda kaldığından özgün halinin tamamıyla yeniden yapılması mümkün olamamış ve camiye ilişkin yeni bir yorum ve tasarım yapma gereksinimi doğmuştur." Bozdağ, tüm bu çalışmaların maliyetinin de KDV hariç 865 bin TL olduğunu ve sponsorluk yöntemiyle sağlandığını belirtti.

İHS
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo

aslan38

 • Mimar
 • Admin
 • Restorasyon Forum
 • ******
 • İleti: 823
 • Cinsiyet: Bay
 • Ya en iyi olacaksın! Yada en iyilerden olacaksın!
 • Okul: Kutahya Dumlupinar University - Azerbaijan University of Architecture and Construction
Süheyl bey camii ile ilgili farklı farklı görüşler hakim biraz araştırma yaptım. inş. kısa zamanda bir eleştiri yazısı hazırlayacağım bu işin asıl olan yüzünü öğrenmemiz gerekiyor. çünkü çok fazla bilgi kirliliği var.
ZArifoglu
Sinan'in izinden giden mimar.

zahra

 • Ziyaretçi
hi.im roya from iran.im student of  engineering architect. i want a video from reparation of this mason. if u have it plz send me.


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
2805 Gösterim
Son İleti 12 Mayıs 2009, 16:12:36
Gönderen: RestorasyonForum
0 Yanıt
7464 Gösterim
Son İleti 03 Mart 2010, 17:54:18
Gönderen: vecih
0 Yanıt
10510 Gösterim
Son İleti 31 Mayıs 2011, 17:19:14
Gönderen: nakkash
0 Yanıt
9372 Gösterim
Son İleti 17 Ağustos 2011, 02:53:06
Gönderen: RestorasyonForum
0 Yanıt
7781 Gösterim
Son İleti 17 Ağustos 2011, 03:17:10
Gönderen: RestorasyonForum

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: AutoCAD Hatch Arsivi Gönderen: RestorasyonForum
[02 Nisan 2020, 10:49:10]


Ynt: Çanakkale Şantiyemizde Çalışmak Üzere Kalemişi Şefi ve Restoratör Aranmaktadır Gönderen: Hibetullah kaydul
[01 Nisan 2020, 19:20:58]


Ynt: AutoCAD Hatch Arsivi Gönderen: edkartal
[01 Nisan 2020, 13:41:29]


Ynt: Staj yeri arıyorum Lütfen yardımcı olun Gönderen: aslan38
[27 Mart 2020, 18:07:45]


Staj yeri arıyorum Lütfen yardımcı olun Gönderen: Bademiy
[25 Mart 2020, 22:36:29]


UYGUNBURADAA – OZALİT REKLAM FOTOKOPİ COPY CENTER BASKI Gönderen: uygunburadaa
[16 Mart 2020, 16:30:39]