27 Şubat 2020, 01:07:59Son Üye: seraysensoy

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Kapadokya'nın en büyük peri bacası restore ediliyor  (Okunma sayısı 6406 defa)

nakkash

  • Restorasyon Forum
  • ***
  • İleti: 186
  • Cinsiyet: Bay
Kapadokya'nın en büyük peri bacası restore ediliyor

Kapadokya'nın en büyük peri bacası Ortahisar Kalesi'nin turist ziyaretlerine açılması için ilk adım atılarak, restorasyon projesinin ihale sözleşmesi imzalandı.Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde bulunan ve yaklaşık 8 yıldır turist ziyaretine kapalı olan bölgenin en büyük peri bacası Ortahisar Kalesi'ni yeniden turist ziyaretlerine açmak için Ortahisar Belediye Başkanı İhsan Özendi ile mimar Evren Küçükdoğan ihale sözleşmesini belediyede düzenlenen törenle imzaladı.

Özendi, törenin ardından yaptığı açıklamada, belediye başkanı olarak bütün mesaisini bu proje için harcadığını, bölge ve ülke turizminde Ortahisar Kalesi'ni hak ettiği konuma getireceklerini söyledi.

Belediye başkanı seçildiği günden itibaren bölgenin en büyük peri bacası olarak bilinen Ortahisar Kalesi'ni afet alanı dışına çıkarmak için uğraştığını ve sayısız görüşmeler yaptığını belirten Özendi, ''Kalemiz bundan yaklaşık 8 yıl önce turist ziyaretlerine açık gezilebilir bir yerdi. Fakat kalede oluşan doğal çatlakların kaya düşmelerine sebebiyet vermesi ihtimaline karşı, afet alanı ilan edilip ziyarete kapanmıştı. Biz sorunu en kısa zamanda halledip burayı bölge ve ülke turizmine kazandıracağız. Bugün, bunun ilk adımını attık'' dedi.

Belediye olarak gerekli yerlerle yazışmaları ve görüşmeleri yapıp izinleri aldıktan sonra ihale aşamasına geçtiklerini anlatan Özendi, bölgeyi yakından tanıması, daha önce buna benzer kaya oyma yerlerin projesini hazırlayıp uygulamasını da başarıyla yaptığı için Ortahisar Kalesi'nin restorasyon projesinin ihalesini mimar Evren Küçükdoğan'a verdiklerini ifade etti.-''TÜRK TURİZMİ YENİ VE ÖNEMLİ BİR TURİZM MERKEZİ DAHA KAZANMIŞ OLACAK''-

Ortahisar beldesinin Kapadokya'nın zirve noktalarından biri olduğunu kaydeden Özendi, şöyle devam etti:

''Ortahisar, bölgede çok önemli bir konuma sahip. Eşsiz bir coğrafyası var. Ortahisar Kalesi'ne çıkıldığında bütün Kapadokya'yı izleyebilirsiniz. Ortahisar aynı zamanda önemli bir Selçuklu şehridir ve Selçuklulardan kalma önemli eserler vardır ama kalemiz turizme kapalı olduğu için turistler de bu güzelliklerden mahrum kalıyor. Biz kalenin restorasyonu sırasında belediye olarak tabii ki boş durmayacağız. Kalenin etrafını cazibe merkezi haline getirmek için gerekli alt ve üst yapı çalışmalarını yapacağız. Kale etrafındaki tarihi dokuyu da yapacağımız çalışmalarla ön plana çıkaracağız. Tüm bu projeler gerçekleştiğinde Kapadokya bölgesi ve Türk turizmi yeni ve önemli bir turizm merkezi daha kazanmış olacak. Tabii ki belde ekonomisi de canlanacak, burada kurulacak tesisler işsiz belde halkına iş umudu olacak.''

Ortahisar Kalesi restorasyon proje ihalesini alan Küçükdoğan da kaleyi tekrar turizme açacak restorasyon projesini hazırlayıp uygulamasını da kendilerinin yapacaklarını söyledi.

-ODTÜ DE İNCELEYECEK-

Önümüzdeki birkaç hafta içinde çalışmalara başlayacaklarını belirten Küçükdoğan, ilk aşamada kalede çatlak analizi ile kütle alımı ve güçlendirme yapılması gereken bölgeleri tespit edeceklerini kaydetti.

Ortadoğu Teknik Üniversitesinden (ODTÜ) gelecek uzmanların kedilerine teknik danışmanlık yapacağını da anlatan Küçükdoğan, ''ODTÜ'den gelen hocalarımızla manyetik cihazlarla çatlakların analizlerini yapacağız. Yapılan analizlerle çatlaklara hangi yöntemlerle müdahale edileceği yönünde yol haritası belirleyeceğiz. Bizim öncelikli hedefimiz kaledeki doğal oluşum çatlakların yapacağımız analizlerle genişlemesini önlemek olacak'' dedi.

Kalede yapacakları tespitlerin yaklaşık bir yıl sürebileceğini ifade eden Küçükdoğan, tespitler devam ederken aldıkları verilere göre restorasyon işlemine de başlanabileceğini belirtti.

Yapının doğal oluşum bir yer olması nedeniyle yapılan işlemlerde kalenin özünü bozmadan çalışmalar yapacaklarını kaydeden Küçükdoğan, ''Kalede tespit edilen tehlikeli bölümleri küçük küçük parçalar halinde alacağız. Bazı yerlerde çelik gergiler kullanacağız. Yarıkların genişlememesi içinde su sızmalarına karşı izolatif önlemler alacağız. Yine yörenin kendi taşıyla içeriden kemer şeklinde destekler yapacağız'' diye konuştu.

Star Gazete
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
5048 Gösterim
Son İleti 11 Şubat 2009, 03:00:20
Gönderen: RestorasyonForum
0 Yanıt
3271 Gösterim
Son İleti 15 Nisan 2009, 12:07:37
Gönderen: vecih
0 Yanıt
3452 Gösterim
Son İleti 18 Haziran 2009, 12:23:02
Gönderen: İSMAİL
0 Yanıt
3230 Gösterim
Son İleti 18 Ağustos 2012, 00:20:17
Gönderen: Arkeoloji
0 Yanıt
8996 Gösterim
Son İleti 12 Temmuz 2017, 13:07:43
Gönderen: RestorasyonForum

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

// İŞ ARIYORUM \\ HİDROLİK KİREÇ ESASLI ENJEKSİYON Gönderen: Orhan34
[24 Şubat 2020, 18:25:47]


Ynt: Boya raspasi Gönderen: Betül BALCI
[24 Şubat 2020, 17:07:27]


Ynt: İş arıyorum Gönderen: beatris
[24 Şubat 2020, 17:02:48]


MARANGOZ VE MOBİLYA USTALARI ARANIYOR Gönderen: cengiz beşiktaş
[24 Şubat 2020, 09:34:54]


Ynt: SANAT TARİHİ RAPORU VE SANAT TARİHÇİSİ Gönderen: sekatro
[21 Şubat 2020, 22:21:37]


Ynt: Mimari Restorasyon Süsleme Dersi Gönderen: Yarenciiger
[20 Şubat 2020, 22:57:02]