19 Şubat 2020, 10:53:08Son Üye: Emba0813

Reklam Alanı

Anket

Türkiye'deki Restorasyon eğitimi sizce yeterlimi en iyi eğitimi sizce hangi Üniversite veriyor?

Zonguldak Karaelmas ve Karabük Üniversitesi (Safranbolu)
24 (37.5%)
Dumlupınar Üniversitesi (Kütahya)
6 (9.4%)
Mimar Sinan Üniversitesi
13 (20.3%)
Afyon Kocatepe Üniversitesi
4 (6.3%)
Balıkesir Üniversitesi (Ayvalık)
0 (0%)
Harran Üniversitesi (Şanlıurfa)
1 (1.6%)
Muğla Üniversitesi (Milas Sıtkı Koçman)
2 (3.1%)
Trakya Üniversitesi (Edirne)
3 (4.7%)
Yıldız Teknik Üniversitesi
5 (7.8%)
Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van)
0 (0%)
Erzincan Üniversitesi (Kemaliye Hacı Ali Akın)
3 (4.7%)
Ege Üniversitesi (Bergama)
0 (0%)
Beykent Üniversitesi
1 (1.6%)
İlke Eğitim Ve Sağlık Vakfı (Nevşehir)
0 (0%)
Uludağ Üniversitesi (İznik)
0 (0%)
Süleyman Demirel Üniversitesi (Yalvaç)
0 (0%)
Ankara Üniversitesi (Başkent)
0 (0%)
İstanbul Aydın Üniversitesi
1 (1.6%)
İstanbul Üniversitesi
1 (1.6%)

Toplam Oy Verenler: 51


Gönderen Konu: Türkiye'deki Restorasyon eğitimi sizce yeterlimi en iyi eğitimi sizce hangi...  (Okunma sayısı 17558 defa)

nazım

 • Restorasyon Forum
 • ****
 • İleti: 255
 • Cinsiyet: Bay
 • Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz
İşte sorunun zorluğu da bu sanırım.
Bir kaçımız dışında okulunun iyi eğitim vermediğini söyleyen olmayacaktır herhalde.
      Okullar arasında kalite farkı bir yana dursun aynı okul, farklı dönemlerde farklı kalitede eğitim de verebiliyor. Artı yada eksi yönde değişime uğrayabiliyor. Eğitim kadrolarındaki değişimler buna sebep oluyor diye düşünüyorum. Bu durum, iki sene gibi kısa bir süre olsa bile,  mezunlar arasında farka yol açabilir. Ama unutmayalım ki bütün okullarımızda sadece bu işin temel bilgileri veriliyor, verilebildiği kadarıyla. Sonrasında işlemek kişiye kalıyor, bu kişisel yetenek ve algılama konumuz dışında şimdilik.
      Okullarımızda verilen bu temel eğitim ( restorasyon alt yapısı) okulun bulunduğu yere göre farklılıklar yaratabiliyor, hissettirmeden branşlaşmaya gidebiliyor yada tam tersi karmaşaya da neden olabiliyor. Bundan 5-6 sene öncesinde mezun olduğunuz okulun etkilerini farkedebiliyordunuz ama şimdi bir çok okul yeni kurulanlar dahil aynı yada benzer temel eğitimi verebiliyor. Bunun nedenini de teknolojiyi takip edebilme olanaklarının artmasına ve aradaki olanak farklılıklarının azalmasına bağlayabiliriz.
       Bana da sorsalar Safranbolu mu Serik mi diye, Safranbolu derim. Orada okuduğum ve iki yılımı geçirdiğim için. Bu Safranbolunun şimdiki yada yakın zamanki eğitiminin en iyi olduğunu düşündüğüm anlamına gelmez.
Yusuf arkadaşımıza da katılıyorum onların zamanında çalışmalarını görme fırsatım oldu bir öğrenci çalışması olmasına rağmen profesyonel çalışmaya yakındı diyebilirim.
        Kimin okulu daha iyi tartışmasına girmek yerine, biz bu konuyu eğer sürdürmek istiyorsak "Türkiye' de restorasyon eğitimi yeterli mi"  sorusu üzerinden sürdürsek daha doğru hareket etmiş olacağımıza inanıyorum.

?

Sevgiler...
Nazım Can CİHAN
Restoratör
NCC Restorasyon Konservasyon Arkeoloji
----
Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

Sürmenaj

 • Restorasyon Forum
 • ***
 • İleti: 193
2007-2009 eğitim dönemi boyunca Safranbolu'da okuyup mezun olan biri olarak desteğim her zaman okulumla birlikte bunun yanısıra şunları da eklemek istiyorum.

2005-2006 eğitim-öğretim döneminde Ayvalık Meslek Yüksekokulu Restorasyon bölümüne kayıt yaptırırken bölümümle ilgili bilgi almak için öğrenci işleriyle görüştüm fakat danıştığım kişiler öyle bir soğuttular ki beni, derslerin yarısı boş geçecek hoca bile doğru düzgün atanmadı, keşif içinde Cunda ya gidilecek, okul için yeni bir bölüm olduğu için pek fazla birşey beklemeyin dediler.. Ayvalığı çok çok sevmeme rağmen eğitimime devam etmedim. Sonrasında da kaydımı sildirdim.

Umarım bu sorunlar çözülmüştür. Yuzzi arkadaşımızdan o okulda ki eğitimi neden desteklediğini öğrenmek istiyorum, belki de kaydımı sildirip 2 yıl kaybetmekle hata yaptım.
süperman, süperman olmak lazım bazen (:

YuzZi

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 19
 • Cinsiyet: Bay
Arkdaşlar Benim Anlatmak İstedğimi Anlamıyorsunuz... Aslında Açıklama Yapmak İstemiyorum Bu Konuyu Uzatmakta Hoşuma Gitmiyor Ama İsmim Zikredildiyse Konuşmam Gerek ..SÜRMENAJ Arkdaşım Sen Bir Restoratör Olarak Çok Şey Kaçırdın Bunu Söyliyebilirim , Öğrenci İşlerinin Sözüne Bakıp Okul Kaydını Sildirmek Enteresan Doğrusu Her Babayiğidin Harcı Değil Ama Bravo Safranbolu Gibi Güzel Bir Yerde Eğitimine Devam Etmişsin..
Konunun Başından Beri Anlatmak İstedğim Şu ; Benim Okuduğum Okul , Yıldız Teknik , Milas Veya Safranbolu Bu Platformda Hangisi Daha İyi Hangisinden Mezun Olan Daha İyi Restoratör Olur Konunun Amacı Her Msj Da Değişir Arkdaşlar , Kimse Kırılmasın Kimse Gücenmesin Lütfen Ama Konuyu Açarken Sonunun Nereye Gideceğini Kestirmek Lazım Bence .. Çok Teşekkürler Tüm Restoratör Kardeşlerimize Burda Benim Hoşuma Gitmeyen Bir Konuyu Zikrediyo Olmak Bile Güzel Çünki Hep Birlikte Olduğumuz Bir Platform ... Tekrar Görüşmek Dileğiyle Herkese Sevgilerle ...

Sürmenaj

 • Restorasyon Forum
 • ***
 • İleti: 193
Evet o okul bu okul tartışmak saçma. Şu açıdan saçma; alınan eğitimi kişiye göre tartışmak imkansız takdir edersin. Ama bir tek şu açıdan da mantıklı, boş bir çuvalı bile doldurabilecek hocalar tanıdım ben okulumda.. Belki sizde kendi okulunuzda tanımışsınızdır. Benim amacım; konuyu uzatmak değildi gerçekten. Ayvalık da okumayı çok istiyordum ve eğitim düzeyinin bana açıklandığı gibi mi devam edip etmediğini merak ediyordum, öğrenci işlerinizin de çok çookkk bir eksiğidir diyorum bende, benim gibi öğrenciyi kaçırttılar. (:

Kimse adına da konuşmak istemiyorum ama kırılıp gücenecek bir durum söz konusu değil yazdıklarımız arasında. "ÇÜNKÜ; 2 yıl restorasyon okuyup bu işe gönül veren herkesin "kendimde dahil" kendimizi yetersiz gördüğümüzü ve daha fazla eğitim&daha kaliteli eğitim diye debelendiğimizi biliyorum. Hepimiz kendimizi eksik"Lİ" görüyoruz.

Ve mezun olduğumuz okullarımızı çok seviyoruz..   
süperman, süperman olmak lazım bazen (:

a.can.y

 • Restorasyon Forum
 • ***
 • İleti: 143
 • Cinsiyet: Bay
 • ReNoVaTiO
Bencede zor bir soru hatta konuyu açarken açsammı açmasammı diye çok düşündüm. Tartışmaya dönüşmesini istemiyorum çünkü. Fakat öğrencilerin veya mezunların eğitimlerinden memnun kalıp kalmadıklarını okullarındaki eksikleri burda anlatmasını, bizler ile paylaşmasını uygun gördüm. Belkide restorasyon bölümü okumayı düşünen öğrenci adaylarının bu konuyu okuyup restorasyon eğitimini en iyi veren okulu seçmelerinde fikir verebiliriz.

arkadaşlar konuyu açarken ne demek istediğini açık bir şekşlde izah etmiş zaten İstanbul.
  yorumlarımızı bu doğrultuda yaparsak tercihde bulunacak kardeşlerimize daha fazla yardımcı olmuş oluruz diye düşünüyorum.
hem sürmenaj arkadaşımında dediği gibi kırılıp darılacak bişey yok ortada..Saygılar..

pınarr

 • Yeni Üye
 • *
 • Avatar Seçiniz
 • İleti: 17
tartışmaya gerek bile duymuyorum.restorayon diyince ilk akla gelen tabıkı safranbolu.ki ıkı senedır calısıyorum bır dunya tanıstım restorasyon okuyan yada okulunu bitirmiş...zaten fark ozaman yine ortada...

rest..

 • Restorasyon Forum
 • ***
 • İleti: 152
 • Cinsiyet: Bayan
herkesin yazdıklarına ve düşüncelerine saygı duyuyorum ama en iyi eğitim veren hangi üniversite dendiği zaman yorum yapamıyorum...çünkü okullarımızdaki eğitimler okadar farklı ki?bence öncelikle bölümün 4 yıla çıkarılması değilde drsler arasında konu bütünlüğü sağlanması gerekli.milas da okuyan arkadaşlar geleneksel el sanatları ağırlıklı drs görürken,erzincan da ahşap ağırlık drs görüyorlar.yani aslında biraz da drs eğitimi bölgeye göre değişiyor diyebiliriz...zaten benim okulum daha iyi eğitim veriyor,yok senin okulun kötü diye birşey denmesi çok saçma bence...çünkü okulunu çok iyi bir ortalama ile bitirmiş ve gerçekte RESTORASYON nedir bilmeyen kişiler tanıyorum...zaten önemli olanda drsler arasında bir kopukluk olmaması ve öğrencilere bildiklerini uygulayabileceği alanlar oluşturulması bence...

feride

 • Restorasyon Forum
 • **
 • İleti: 53
 • Cinsiyet: Bayan
degerli arkadaşlar!!!cok önemli...mezun olursunuz ve calısırsınız.calıştıgınız her iş yenı bır  beceri getirir size restorasyon onarım demektir.her eser farklı bir deneyim saglar.burada  hangi okul degil  hangi eserin  sizin tarafınızdan dogru restorasyonunun yapıldıgıdır.secici olun işinizi dekorasyonla karıstırmayın.ayrıca restorasyon teknikeri ve restoratör farklıdır.uygulamada  bulunan  restoratör arkadaşlar  uygulama  restoratorleri konuya görede  farklısınız.hep aynı oldugunuzu  düsünmeyin.çini ,kalemişi,taş,ahsap,KÜCÜK OBJE,KİL,METAL ,rölöve,V.S Ayrı ayrı dallarda deneyımlısınız.farklısınız.yıllar gectikce  tecrübeleriniz artar ama restorasyondaki  bilinç aslına  uygun anarımdır.bu degişmez.dekorasyon yapmayın.ve tek bir konuda  uzmanlasın.her iş size yeni bir deneyim getirecek unutmayın.SEVGİLERİMLE.feride akan.


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
2256 Gösterim
Son İleti 09 Nisan 2009, 10:42:13
Gönderen: vecih
2 Yanıt
3820 Gösterim
Son İleti 13 Mayıs 2011, 15:55:09
Gönderen: aslan38
1 Yanıt
5295 Gösterim
Son İleti 11 Aralık 2012, 12:39:19
Gönderen: Restorasyon
4 Yanıt
5302 Gösterim
Son İleti 07 Ağustos 2013, 18:58:11
Gönderen: serkan006
3 Yanıt
2470 Gösterim
Son İleti 06 Temmuz 2015, 06:14:40
Gönderen: aslan38

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Yaz staj yeri arıyorum Gönderen: Betulsahin
[Dün, 17:21:10]


İş arıyorum 15 yılı aşkın rölöve restorasyon projeleri deneyimine sahibim Gönderen: murat alpaslan
[Dün, 17:03:36]


Geleneksel türk el sanatları Gönderen: feride
[17 Şubat 2020, 21:59:49]


Ynt: Uygulama restoratör Gönderen: feride
[16 Şubat 2020, 15:31:19]


Ynt: İş arıyorum Gönderen: beatris
[16 Şubat 2020, 02:32:12]


RESTORASYON PROJELERİ İÇİN SANAT TARİHİ RAPORU Gönderen: mimtrh
[15 Şubat 2020, 18:34:40]