Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Hun Türk Yapı Restorasyon Firmaları  (Okunma sayısı 39662 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HunTurkYapi
  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 1
  • Cinsiyet: Bay
  • Ad Soyad: Tunahan Aslanoğlu
  • Meslek: Taş
Hun Türk Yapı Restorasyon Firmaları
« : 16 Ocak 2020, 12:51:06 »
Restorasyon, Fransızca kökenli bir kelimedir. Sözlük anlamına baktığımız zaman karşılığının; eski yapıların, aslına uygun bir şekilde onarılması olduğunu görmekteyiz. Özellikle Türkiye gibi dünyanın en eski yerleşim alanlarından olan bir coğrafyada, her daim ihtiyaç duyulan bir işlemdir. Önemli olan ise bunun kesinlikle uzman eller tarafından gerçekleştirilmesidir.

Tarihi Korumak Geleceğe Işık Tutuyor

Anadolu, yüzlerce kadim medeniyete ev sahipliği yapmış bir coğrafya. Nice medeniyetler, devlet, imparatorlukların gelip geçtiği bu topraklar; tarihi anlamda dünyanın en zengin yerlerinden birisi. Adeta kazılan her yerden eski bir yapının fışkırması, büyük bir misyon ve görevi de beraberinde getiriyor. Bu da; mevcut tarihi eserlerin korunması olarak karşımıza çıkmakta. Gerek ilk çağlarda, gerekse Türklerin buraya yerleşmesinden sonraki dönemlerde inşa edilen yapılar; binlerce tarihi eseri günümüze kadar taşımış durumda. Bunların bakımı, onarımı ve doğal olarak restorasyonu büyük bir önem arz etmekte. Bu açıdan bakıldığı zaman restorasyon çalışmalarının aslında tarihi bir yönünün olduğunu görmekteyiz. Ancak mevcut kavramın sadece bununla sınırlı olmadığını da eklemek lazım. Çünkü daha yeni bina ve yapılar için gerçekleştirilecek olan düzenlemeleri de bu bağlamda değerlendirip tanımlamak mümkün.

Geçmişten tam anlamıyla bize miras kalan eserlerin korunması çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalar, bir nevi geleceğe de ışık tutarak önümüzü aydınlatacak. İşte tüm bunlar, restorasyon sürecinin çok doğru bir şekilde, kurallara uygun olarak yürütülmesini zorunlu kılmakta. Firma olarak, türü ne olursa olsun tüm yapıları restore etme konusunda hem gerekli kapasiteye hem de tecrübeye sahibiz. Her şeyden önce tarihi bilinç ve bize bırakılan mirasın ehemmiyeti üzerinden hareket etmekteyiz. Kullanmış olduğumuz yöntem ile teknikler, yapıların özelliklerine ve anlamına göre farklılık gösteriyor. Bunun sonucunda tarihe yeniden hayat veriyoruz ve onu ülkemize kazandırıyoruz. Ankara restorasyon çalışmaları, bu bağlamda yürütülmekte.

Restorasyon Çalışmaları Bir Yol Haritası Üzerinden Yürütülüyor

Restorasyon süreci çok ciddi bir iştir. Her zaman bunun farkında olarak, ona göre hareket ediyoruz. Birden fazla aşama söz konusu. Geniş, alanında uzman ve daha önce bu işi defalarca yapmış olan bir ekibimiz var. Restore edilecek olan binanın durumuna göre bir plan hazırlanıyor. Tarihi özellikleri her daim göz önünde bulundurarak bu nokta üzerinden start vermekteyiz. Arkeolojik ve tarihi araştırmalar ilk aşamadır. Ardından sanat tarihi, teknik araştırmalar kısmına geçilir. Binanın statüsü, yasal durumu öğrenildikten sonra işe koyuluyoruz.Tarihi Çalışmaları Detaylıca Yapıyoruz

Restorasyonu gerçekleştirilecek olan herhangi bir yapının ne zaman inşa edildiğini bilmek son derece önemlidir. Çünkü o çağın sanat ve mimari anlayışı göz önünde bulundurularak işlemler başlatılır. Eğer buna dair bir bilgi söz konusu değilse, uzman ekibimiz bu sorunu çözmek adına farklı yöntemleri kullanmakta. Örneğin binanın sahip olduğu üslup, bu konuda gerekli ipuçlarını veriyor. Ayrıca bina planı, ne zaman yapıldığın gösteren bir diğer ayrıntı.

Sanat Tarihi Çalışmaları Önemli Bir Diğer Süreç

Tarihi bir binanın restorasyonu çerçevesinde o dönemin sanat anlayışını bilmek ve buna uygun bir biçimde hareket etmek hayati bir konudur. Çünkü restorasyonun temel işlevi sadece binanın kullanılabilir bir duruma getirilmesi değil, aynı zamanda bunun aslına sadık kalınarak gerçekleştirilmesidir. İşte bu yüzden sanat tarihi çalışmalarının sürece katkısı kesinlikle yadsınamaz. Dönemin sanat anlayışı, bina içindeki her türlü çini, yağlı boya, kabartmanın varlığı ve önemi göz önünde bulundurulur. Hatta kullanılmış olan detay ve renkler, kayıt altına alınır. Bunlara göre bir restorasyon süreci söz konusudur. İşte tüm bu süreci yürütürken, sadece kendi başımıza değil, tarih ve sanat tarihi alanında uzmanlaşmış olan kişilerden destek alarak hareket etmekteyiz. Profesyonel bir bakış açısı her daim, hataların ortaya çıkmasını başarılı bir biçimde engelleyecektir.

Teknik Araştırmaları Unutmuyoruz

Ankara restorasyon işlemlerinin hemen öncesinde teknik ve bilimsel bir araştırma süreci de söz konusu. Aşamalar ise şu şekilde;

İlk olarak hasarın neden kaynaklandığına dair gerekli olan incelemeler yapılır.
Sonrasında bunun teşhis edilmesi süreci söz konusudur.
Bundan dolayı her daim farklı bilim dallarından ihtiyaç duyulan yardım talep edilir.
Nem, çatlama, ezilme kaynaklı sorunların ne aşamada olduğu gözden geçirilir.
Böylelikle sürecin bu bölümü de başarılı şekilde tamamlanmış olacaktır.


Hukuki Duruma Dikkat Ediyoruz

Restorasyon firması olarak binaların hukuki durumları her zaman dikkate alınır. Çünkü bu tip yapıların koruma derecesi olarak bilinen bir sınırı vardır. Bundan dolayı gerçekleştirilecek olan işlemlerin limitinin ne kadar olduğu çok önemlidir. Bunu öğrenmek adına yapının tüm ayrıntılarını içeren bir dosya ile ilgili kurumlara başvuru yapılır. Böylelikle statüsü öğrenilmiş olur. Bu noktada rölöve öne çıkan bir kavramdır.

Rölöve Aşaması Tarafımızdan Yapılıyor

Rölöve, en basit tanımıyla restore edilecek olan bir yapının ölçülmesidir. Birden çok aşaması söz konusudur. Buna göre uzmanlarımız harekete geçerek ilk etapta yapının boyutlarını ölçer. Bunun sonrasında görünüş ve kesit netleşmiş olur. Üç boyuta sahip olan restore edilecek yapının çizimleri yapılır. Bunların iki boyutlu olması esastır. Aynı zamanda bu çalışma içerisinde tercih edilmiş olan malzemeye, mimari olarak tanımlanmış unsurlara, yapıda dair profesyonel bir biçimde çekilmiş olan görsellere ve fotoğraflara da yer verilir.

Rölöve çerçevesinde çok kapsamlı bir şekilde hareket edilmesi çok mühimdir. Bundan dolayı tüm yazılı ve görsel kaynakların kullanılması gerekir. Tarihin ruhuna tam anlamıyla uygun bir restorasyon için ilgili kurumlardan destek alınır. Üç farklı tip söz konusudur;

Basit olarak bilinen rölöve, adından da anlaşılacağı gibi çok ayrıntılı değildir. Aynı zamanda başka çalışmalar için kullanılması söz konusu olmadığından, yapının kendisine özeldir. Geleneksel anlamda tanımlanmış olan karış, kulaç, adım gibi farklı ölçü birimleri devreye girer. Bu şekilde çalışma tamamlanır.
Tespit rölöve ise daha kapsamlıdır. Taşınmaz adıyla ifade edilmiş olan yapının modern sistem, yöntem ve teknikler üzerinden ölçülmesidir. Bunun için fotoğraf, kesit, planlar kullanılır.
Son olarak esas rölöve adıyla bilinen yöntemden bahsetmek gerekiyor. Mevcut aşama tam olarak bir kaynak görevi görür. Bundan dolayı kapsamı çok daha geniştir. Detaylar arasında dikkat çeken birçok şey vardır. Arşiv belgeleri, video kayıtları, fotoğraflar, çizimler ve daha çok sayıda materyal içerir.
Restitüsyon Süreci Profesyonel Bir Biçimde Yürütülür

Restitüsyon, restorasyonun daha farklı bir aşaması olarak bilinir. Bazı mimari yapıların çok değişik nedenlerden dolayı bozulmaya ve yıkılmaya uğraması gibi oldukça üzücü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Burada önemli olan şey ise aslına uygun bir biçimde bunların resmedilmesi ve maketinin hazırlanmasıdır. Yüzlerce yıl önce inşa edilmiş olan bir kervansarayın artık belli bir bölümü yok olmuşsa, ona dair arşiv kayıtları üzerinden bir inceleme süreci başlatılır. Eldeki fotoğraf ve belgeler kullanılarak bir maket oluşturulur. Böylelikle yol haritasındaki en önemli aşamalardan birisi de tamamlanacaktır.

Restorasyon

Her Türlü Restorasyon Tekniğini Uygulayabiliyoruz

Restorasyon Ankara firması olarak, kullanmış olduğumuz tekniklerin tümü en modern anlayışların ürünüdür. Geçmişten kopmadan, tarihe bağlı kalarak ve yeniliklere açık bir biçimde hareket ederken; yapının eski haline kavuşması bizimle çok kolay. Kendimizi tek bir teknikle sınırlamadığımızdan, beklentilerin tümüne karşılık verebilmekteyiz. Herhangi bir taşınmaza hayat verirken tercih etmiş olduğumuz teknikler şöyledir;

Günümüze kadar ulaşabilmiş ve binlerce şeye tanıklık etmiş olan bir yapının sağlamlaştırılması çok önemlidir. Bu eserin geleceğe aktarılabilmesi adına en yeni sistemler üzerinden daha sağlam bir hale gelmesi hedeflenir. Uzman personelimiz, kullanmış olduğu malzemeler sayesinde, taşınmazın ömrünü uzatacaktır. Böylelikle kültürel mirasın devamı sağlanmış olur.
Bir başka teknik ise yenilemedir. Bu işlem sırasında eskiye sadık kalınması en temel kriter olarak dikkat çeker. Yenilenmeden kasıt, artık ömrünü tamamlamış bazı materyallerin, aslına uygun olanlarla değiştirilmesidir. Bina ya da restorasyonu gerçekleştirilen taşınmazın hem özüne hem de ruhuna sadık kalınır.
Bir yapıyı ayakta tutan temel şey taşıyıcı kolanlardır. Bunların sağlam olması, senelere meydan okumasını sağlar. Ancak yıpranmaya başlaması ve eski gücünü kaybetmesi, restorasyonu bir zorunluluk haline getirir. İşte firma olarak bunların sağlam kaideler oturmasını sağlarken, profesyonellikten taviz vermiyoruz. Bu şekilde restorasyonu tamamlamış oluyoruz.
Yeniden yapma ise çok daha farklı bir süreç olarak karşımıza çıkmakta. Uzun yıllar boyunca tüm özelliklerini korumuş ancak belli bir süre sonra artık yıkılmaya başlamış ve hatta bir kısmı yok olmuş olan tarihi eserler, başarılı bir şekilde yeniden inşa edilebiliyor.
Sınırlı bir biçimde gerçekleştirilecek olan yenileme çalışmaları çok daha farklı bir isimle anılır. Buna reintegrasyon adı verilir. Türkçe karşılığı ise bütünlemedir. Farklı nedenlerden dolayı hasar gören, bir kısmı artık yok olmuş öğelerin, aslına tam bir uyum gösterecek şekilde yenilenmesidir. O dönemin malzemelerini temin etmek çok zor olacağından, çağdaş materyaller kullanılır. Bu işlemi yaparken bütünlüğü sağlamak ve eseri tarihi geçmişinden koparmamak adına onunla müthiş bir ahenk gösterebilecek malzemelerden yana tercih yapmaktayız. Elbette bunun sonucunda ortaya çıkan iş mükemmel olarak tanımlanmakta.
Tüm bu işlemlerde denge kaygıları, estetik gerekçeler, işlevsel nedenler göz önünde bulundurularak hareket edilir. Hazırlanmış olan yol haritasına göre restorasyon işleri tamamlanır.Restorasyon Maliyeti Cebinizi Yakmayacak

Restorasyon fiyatları en çok merak edilen konuların başında geliyor. Firma olarak en temel prensibimiz, sürekli kalite çıtasını yükseltmek, en uygun malzemeleri kullanmak ve müşteri memnuniyetinin üstüne çıkmaktır. Bu çerçevede piyasadaki en modern teknikleri ve alanının en iyisi olarak tanımlanan materyalleri tercih ediyoruz. Böylelikle restorasyon süreci çok başarılı bir şekilde tamamlanıyor. Müşterilerimizin ekonomik anlamda çok yüksek meblağlar harcaması söz konusu değil. Bunun için belirlemiş olduğumuz fiyatlarda her zaman piyasada şartlarını göz önünde bulundurmaktayız. Ödeyeceğiniz ücret karşısında size sunmuş olduğumuz hizmetin tam anlamıyla kusursuz olduğunu göreceksiniz. Çünkü tarihi ruhu ve maziyi korumak adına, özverili bir şekilde hareket etmekteyiz.

Uzman Ekibimiz Her Zaman Hizmetinizde

Restorasyon işlemleri, şirketimizin sahip olduğu ve yılların getirmiş olduğu büyük tecrübeyle yapılıyor. Piyasanın en iyi ekiplerinden birisine sahip olmamız müşterilerimiz için çok büyük bir şans. Alanında gerekli eğitimi almış teknik personelimize ek olarak, sahada yer alan ve el işçiliği kusursuz olan çalışanlarımız, sizlerin istediği restorasyonu kısa bir süre içerisinde tamamlıyor.

Kaliteden asla ödün vermeyen yapımız, kurumsal kimliğimiz ve tarihimizin bize bıraktığı mirası, restorasyon işlemiyle hayata bağlama bilincimiz, beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayacak. Her türlü restorasyon için Ankara’daki binamıza gelebilir ya ada bizimle telefon üzerinden istediğiniz vakit iletişim kurabilirsiniz.

hunturkyapi.com

 

* Bizi Takip Edin

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal