Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı


Yanıt gönder

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Konu:
İleti Simgesi:

Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p\'ye basın


Konu Özeti

Gönderen: aslan38
« : 17 Temmuz 2012, 18:04:53 »

bu kiliseyi ziyaret etmiştim... biraz ilerde eski ruhban okulu restorasyonu var oranın projesinde ve uygulama çalışmalarında bulundum. güzel bir eserdir. kolay gelsin.
Gönderen: fzeynep
« : 17 Temmuz 2012, 16:32:48 »

Meryem Ana Kilisesi Manisa’nın Kula İlçesinde, Kulanın doğusunda korunmuş doku içinde, arazinin yüksek bir noktasında konumlanmıştır. Çevresinde geleneksel konut dokusu bulunmaktadır.

Yapı günümüzde işlevsiz bir şekilde kendi haline terk edilmiştir.
yapım tarihi : Kilisenin kuzeybatı kapısı üzerindeki kemer alınlığında yer alan Yunanca mermer kitabe kayıptır. Ancak eski fotoğraflardan kitabe üzerinde, 25 Mart 1837 tarihi net bir şekilde okunmaktadır.

Mermer kitabelerden birinde ise bazı kısaltmalar ile birlikte ayın (?) 20 si /1831/ tarihi okunmaktadır. Büyük olasılıkla kilise 1831 yılında inşa edilmeye başlandı, 1837 yılında ise büyük bir onarım ve tamir gördü.restorasyon çalışmasından sonra yapı Kula  Belediyesine hizmet veren çok amaçlı bir salon haline dönüştürülecektir. Restorasyon sonucunda yapı içine veya dışına herhangi bir eklenti yapılmayacaktır özgününe uygun şekilde restore edilecektir.

Yaklaşık bir yıl önce başlayan restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı.Restorasyon sırasında yapılan teknik çalışmalar sonucu mimari projede yeralmayan duvar resimlerine, tonozda kalem işlerine rastlanmıştır. Mimari projeye adaptasyon sağlanan kalem işi projesinin uygulanmasında da son aşamaya gelinmiştir.

* Bizi Takip Edin

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal