Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Reklam Alanı


Yanıt gönder

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Konu:
İleti Simgesi:

Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p\'ye basın


Konu Özeti

Gönderen: RestorasyonForum
« : 14 Aralık 2019, 23:52:49 »

"ETNOGRAFİK VE ARKEOLOJİK TEKSTİLLERİN KONSERVASYONU VE BİLİMSEL ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ" SERTİFİKALI UYGULAMALI SEMİNER

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, Marmara Üniversitesi, Pavlodar Devlet Pedagoji Üniversitesi (Kazakistan) ve Lübnan firması olan TBC (Technical Business Consulting) işbirliği ile düzenlenen uluslararası "ETNOGRAFİK VE ARKEOLOJİK TEKSTİLLERİN KONSERVASYONU VE  BİLİMSEL ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ" sertifikalı uygulamalı seminer 20-25 Ocak 2020 tarihlerinde Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde yapılacaktır.Dr. Konservatör-Restoratör Ragsana HASANOVA ve Ukrayna asıllı, Etnografik ve arkeolojik tekstil konservasyonu alanında dünyaca ünlü uzman tarihçi, arkeolog ve konservatör- restoratör Tatyana KRUPA tarafından verilecek olan uluslararası eğitimin koordinatörlüğünü, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Danışmanı Dr. Konservatör-Restoratör Ragsana HASANOVA ve kurumun müdür yardımcısı İlkay BELİBAĞLI yapmaktdır. Konservatör-Restoratör Tatyana KRUPA 1996 yılında Ukrayna Harkov Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvarında restoratör olarak göreve başlamıştır. 2001 yılından itibaren  V.N.Karazina adına Harkov Üniversitetinin Arkeoloji ve Etnografi Müzesinin müdürü vazifesinde çalışmıştır. 2019 yılının Şubat ayından itibaren ise Kazakistan Pavlodar Devlet Pedagoji Üniversitesi Arkeolojik Bilimsel-Araştırma Laboratuvarına bağlı Uluslararası Araştırma Laboratuvarı "YMAI"ın  müdürlüğü görevine devam etmektedir. 2003 yılında arkeolojik tekstil eserlerin temizliği ve güçlendirilmesi alanında yeni yöntem geliştirmiştir. Tatyana KRUPA 17 uluslararası ödül almış, etnografik ve arkeolojik tekstil konservasyonu alanında 6 kitap ve 110 adet ulusal ve uluslararası makalesi yayımlanmıştır. Restorasyon ve Konservasyon alanında 10'larca dernek ve vakıflara üyelikleri vardır.

Sınırlı sayıda katılımcının yer alacağı eğitim altı gün boyunca devam edecek olup, açılış programı halka açık olarak Marmara Üniversitesinin konferans salonunda gerçekleşecektir. Uygulamalı seminere katılım için üniversitelerin restorasyon ve konservasyon bölümlerinden mezun olmak ya da alanında en az iki yıl deneyim şartı aranmaktadır. Uygulamalı eğitim sonunda katılımcılara Kazakistan Pavlodar Devlet Pedagoji Üniversitesi Arkeolojik Bilimsel-Araştırma Laboratuvarına bağlı Uluslararası Araştırma Laboratuvarı "YMAI"  ve  Marmara Üniversitesi tarafından sertifika verilecektir.

Tekstil eserler Türkiye'deki birçok müzenin koleksiyonunun büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Organik eserler grubunda yer alan tekstil eserlerin restorasyon ve konservasyon yöntemleri, depolama ve teşhiri  müze uzmanları ve restoratörler tarafından önem arz etmektedir. Farklı bozulmalara maruz kalan Arkeolojik ve Etnografik tekstilleri kapsayan onarım ve koruma yöntemleri, eserin bozulma oranına, dönemine ve hammaddesine göre değişmektedir. Hammaddesine ve bozulma oranına göre belirlenen restorasyon ve konservasyon metotları,  deneyim ve uzmanlık eğitimleri ile desteklenmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 2018 yılında kurulan "Restorasyon Konservasyon Laboratuvarı'nın yer aldığı İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, sanat eserlerini ve kültür varlıklarını koruyarak en sağlıklı şekilde gelecek nesillere aktarabilmeyi amaçlıyor. Enstitü bu amaçla yapılan proje ve eğitimlerin yanı sıra koleksiyonerlere, kumu ve özel sektör kurumlarına, bünyelerindeki taşınabilir kültür varlıklarına ait eserlerin restorasyon ve konservasyonu konusunda hizmet vermeye devam ediyor.

Başvuru Formu :
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdq1snifD7zgYLNK2odMhzsf9PsUyXIXTP0ReFWjaJw4Mh7dQ/viewform

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Restorasyon Alanında İş Arıyorum Gönderen: SndzGzm
[Dün, 19:39:32]


İstanbul Yeni Yapı İnşaatı Gönderen: nimeteliff
[16 Eylül 2021, 20:23:39]


Restorasyon/İnşaat Teknikeri/ Gönderen: emirbey78
[16 Eylül 2021, 19:24:32]


Deneyimli Mimar/Restoratör İş İlanı Gönderen: Asen restorasyon inş
[14 Eylül 2021, 14:22:53]


Ynt: hakediş ataşman konusunda deneyimli takım arkadaşları Gönderen: FurkanOlcer
[13 Eylül 2021, 12:31:28]


En az 3 yıl tecrübeli Mimar Gönderen: mucahitpolat
[11 Eylül 2021, 17:10:55]

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal