Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: HAROLD PINTER  (Okunma sayısı 2608 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

JeoPardy

  • Restorasyon Forum
  • ****
  • İleti: 356
  • Cinsiyet: Bay
HAROLD PINTER
« : 21 Ocak 2009, 13:14:44 »
Nobel ödüllü yazar HAROLD PINTER yaşama veda etti Edebiyat dünyası büyük bir yazarı kaybetmenin acısını yaşıyor. Daha çok oyunları ve insan hakları konusundaki tutumuyla tanınan İngiliz yazar, senarist, şair, tiyatro yönetmeni, aktör, 2005 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Harold Pinter, yakalandığı gırtlak kanserinden kurtulamayarak 78 yaşında yaşama veda etti.


10 Ekim 1930’da Londra’da dünyaya gelen, 2. Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine 9 yaşında terk ettiği Londra’ya 12 yaşında geri dönebilen, savaş dönemindeki bombalamaların etkisini üzerinden hiçbir zaman atamayan Pinter, Londra’da Hackney Downs Dil Okulu’ndaki eğitimi sırasında okul tiyatrosunda Joseph ve Romeo gibi karakterleri canlandırma olanağı buldu ve oyuncu olmaya karar verdi. 1948’de Kraliyet Akademi Dramatik Sanatlar Okulu’na burslu olarak girdi ancak 2 sene sonra okulu bıraktı. Askere gitmeyi reddettiği gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı. 1950’de ilk şiirlerini Harold Pinta takma adıyla yayınladı. Çeşitli tiyatro gruplarında oyuncu olarak çalıştıktan sonra oyun yazarlığına başladı. 1957’de Bristol Üniversitesi’nin Tiyatro bölümü için Oda adlı oyununu dört günde tamamladı. Bunu, aynı yıl yine Bristol Üniversitesi Tiyatro bölümü tarafından sahnelenen Doğum Günü Partisi adlı oyunu izledi. Kapıcı (1957), Git Gel Dolap (1960), Yuvaya Dönüş (1965), Eski Günler (1971), Issız Topraklarda (1975), İhanet (1978) oyunları ile tanındı.

Oyunlarında genelde insanların gündelik konuşmalarının çözümlemesini yaptı. İnsanlar üzerindeki baskıyı işledi. İlk eserlerinde işçi sınıfına mensup insanların içinde bulundukları olumsuz koşullara, maddi zorluklara ve bunun ruhlarına yansımasına ve onların hayal kırıklıklarına değindi.

Pinter, film senaryosu da yazmış ve bazı edebi eserleri filme uyarlamıştır. Hizmetçi, Kaza, Arabulucu yazdığı film senaryolarından birkaçıdır.

1973’de Şili Devlet Başkanı Allende’nin devrilmesinden sonra insan hakları konusunda aktif görev alan Pinter, 1985’te Arthur Miller’la 12 Eylül baskısı altındaki aydınlara destek olmak için ülkemize gelmiş ve Türkiye ziyaretinin ardından bu coğrafyaya ait ‘Bir Tek Daha’ ve ‘Dağ Dili’ adlı iki oyun kaleme almıştır. Sanatçı, 2004 yılında da Hasankeyf’i korumak için Ilısu Barajı’na karşı bir kampanya da başlatmıştır.
 

* Bizi Takip Edin

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal