Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Restorasyon alanında Türkiyenin tek sektörel buluşması. Restorasyon Fuarı 2013  (Okunma sayısı 9772 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Caner

  • Restorasyon Forum
  • ***
  • İleti: 160
  • Cinsiyet: Bay
Restorasyon alanında Türkiye'nin tek sektörel buluşması

31 Ekim-3 Kasım 2013 tarihlerinde Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma teması ile düzenlenecek olan Yapex Tadilat Fuarı, bu alanda Türkiye'de düzenlenen tek fuar. Yapex Tadilat Fuarı, kentsel koruma ve restorasyon projelerini, restorasyon uygulamaları için doğru malzemeler ve teknikler ile buluşturmayı öncelikle hedefliyor.Fuar; yapı restorasyon ve tadilatları ile renovatif uygulamaların yanısıra, kültür mirasını oluşturan eski ve yakın dönem mimari ve arkeolojik eserlerin restorasyonu, korunması, işlevlendirilmesi ve geleceğe aktarılması için çalışmalar yapan tüm yatırımcı, projeci ve üretici unsurları, ulusal ve uluslararası kurumları Antalya Expo Center’da biraraya getiriyor.
ÇEKÜL – Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı işbirliği ve Tarihi Kentler Birliği desteği ile Akdeniz Tanıtım tarafından düzenlenen fuara Avrupa Tarihi Kentler Birliği (Heritage Europe) da destek veriyor.

Kültür Mirasını Korurken Niteliği Geliştirmek
Prof. Dr. Metin Sözen
   
İlk insan yerleşmelerinden günümüze uzanan bir kültür zenginliğinin sahipleri olarak, bu mirası geleceğe taşımakla yükümlüyüz. Yarım yüzyıla yakın bir süredir bu konuda bir bilinç oluşturma ve koruma fikrini yaygınlaştırma çabamız, özellikle 2000 yılından itibaren tarihi kentlerimizde başlayan hareketle önemli bir aşamaya ulaştı. Nihayet bugün bu çabaların, mimarlık anlayışı ve uygulamaları ile yapı teknolojilerinde son yıllarda görülen atılımla buluşması gerekiyordu. Ülkemizde bu görevi Akdeniz Tanıtım ve Yapex fuarları başarıyla üstlenmiş bulunuyor. 1993 yılından bu yana yapı ve inşaat alanlarıyla ilgi bilgi ve deneyimin araştırılması, işlenmesi ve kullanıcılara sunulması konusunda çalışmalar yapan Akdeniz Tanıtım, iki yıldan bu yana da Yapex Fuarları kapsamında restorasyon ve renovasyon alanında faaliyet gösteren kesimleri bir araya getiriyor.
 
Kentsel kültürel miraslarını yarına taşımak için on iki yıldır çaba gösteren tarihi kentlerimizde artık koruma uygulamalarının niteliğini geliştirme ve restorasyon standartlarını yükseltmenin zamanı gelmiş bulunuyor. Bunun için yaratıcı mimari uygulamalar, güncel ihtiyaçlara cevap verecek yeni teknolojik malzemeler, yeni onarım, bakım ve yapım teknikleri, geleneksel yapı ve malzeme bilgi ve becerileri kadar yeni gelişmelere hakim usta ve teknik kadrolar gerekiyor.
 
2012 yılında olduğu gibi bu yıl da Yapex Restorasyon ve Renovasyon Fuarı, tarihi kentlerin yerel yönetimleri ve koruma sektörü temsilcileri için önemli bir buluşma noktası oluşturacak. Restorasyon ve renovasyon alanlarında yer alan üretici ve uygulayıcı firmaları, kamu kurumları ve meslek profesyonellerini, yatırımcılar ve projecileri yeniden bir araya getirecek. 2013 Yapex Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı kapsamında yürütülen çalışmalar; yapısal koruma ve restorasyon, kentsel koruma, renovasyon endüstrisi alanlarına yoğunlaşırken, son yıllarda sayıları hızla artan “kent müzeleri” konusunda da bilgi ve deneyim paylaşımına ivme kazandırması da bekleniyor. Tarihi Kentler Birliği tarafından desteklenen ve ÇEKÜL Vakfı ile işbirliği içinde gerçekleştirilen fuar aracılığıyla oluşacak işbirliklerinin, koruma alanında daha yüksek niteliğe ulaşılmasını ve yaratıcı çözümlerin geliştirilmesini kolaylaştıracağına inanıyorum. Tüm emeği geçenleri kutluyorum.
 
Prof. Dr. Metin Sözen
ÇEKÜL Vakfı Başkanı
Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı
Fuarın 2013 özel teması: “Kültür Mirasında Müzecilik ve KENT MÜZELERİ”

Müzeler; insanlık tarihine tanıklık eden, tarihsel, sanatsal ve bilimsel değerde objelerin sergilendiği, korunduğu ve incelendiği mekânlardır. Kent müzeleri ise yalnızca geçmişin izlerini derleyip biriktirmekle kalmayıp, kentlilerin yaşadıkları kente dokundukları, içinde çok boyutlu deneyimler yaşadıkları, kent kimliğini temsil eden, sosyal dayanışmayı ve kentlilik bilincini pekiştiren yerlerdir.  İnsanların ortak anılara, kentlerin de müzelere ihtiyacı vardır.
Birer sosyal proje olarak tüm tarihi kentlerimizin gündeminde yer alan Kent Müzeleri için gereken; tarihi yapıları müzeye dönüştürme projeleri, renovasyon malzemeleri, müze altyapısı ürünleri, sergileme donanımları, aydınlatma teknikleri, dijital sunum teknolojileri ve benzeri uygulamalar, araç ve gereçler, Yapex RESTORASYON Fuarı’nın 2013 özel temasını oluşturuyor. Konuya ilişkin çeşitli toplantı ve sunumlar da fuar kapsamında bulunuyor.
 
Fuar kapsamındaki  "Kültür Mirasında Müzecilik ve Kent Müzeleri" özel teması ve etkinlikleri, EMA (European Museum Academy) tarafından desteklenmektedir.
 
Hedef gruplar:
"Kültür Mirasında Müzecilik ve Kent Müzeleri" özel teması kapsamında düzenlenecek etkinliklerin hedef grupları; Müze yönetimleri, yatırımcıları, uzmanları, müzecilik kurumları, yerel yönetimler, mimarlık büroları, iletişimciler, tasarımcılar, kent sosyologları, kültür merkezleri, malzeme üreticileri ve tedarikçileri.Yapex Tadilat Fuarında neler var?..

• Kültürel mirasa sahip çıkan projeleriyle Belediyeler...
• Tarihi yapılar için uygulama yapan firmalar, kurumlar, mimarlık ofisleri...
• Güncel restorasyon ve koruma projeleri, kentsel yenileme projeleri...
• Konuya ilişkin uygulama alternatifleri ile yüzlerce yapı malzemesi firması...
• Kültür mirası üzerine örnek uygulama yapan dünya kentleri ve kurumları ile bilgi paylaşımı…
• Koruma ve Restorasyon Kurumları, Üniversiteler, Konservasyon Laboratuarları...
• Geleneksel yapı zanaatları ve malzemer...

   
Restorasyon konusunda özel teknikler & ürünler...
Yapı malzemeleri endüstrimizin ürettiği ve restorasyon uygulamalarında kullanılabilen her tür ürün, teknoloji ve malzeme, Yapex Tadilat - Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı’nda konunun uzmanlarınca fuar ziyaretçilerine sunulacak.Restorasyon gibi niş bir alana hizmet eden ancak, geniş bir yelpazeyle fuar ziyaretçilerini karşılayacak olan sektörün firmaları; yüzey koruma teknolojileri, yapı kimyasalları alternatifleri, zemin, cephe ve çatı ürünleri, restorasyon uygulama ve çözümleri ile fuarda yer alacaklar. Restoratör ve konservatörlerin proje uygulamalarında kullandığı donanımlar da fuar kapsamında bulunuyor.

Yapex Tadilat 2013'de KOBİ'lere KOSGEB ve İZTO destekleri
Katılımcı firmalar  10. Yapex Tadilat Fuarı' na KOSGEB ve İZTO (İzmir Ticaret Odası) desteği ile katılabiliyorlar.


Yapex Tadilat Fuarı hizmet ünitelerine ulaşmanız için ilgili e-mail adresleri:

Antalya Ofis
 
Tel:    0242 316 46 00       
Faks:  0242 316 46 01
Metin Kasaboglu Cad. No: 63/4, 07100 ANTALYA
info@yapex.com

İstanbul Ofis

Tel:    0212 274 85 99
Faks:  0212 213 43 65
Büyükdere Cad. No:102/5 Levent, 34340 İSTANBUL
istanbul@yapex.com

Uluslararası Temsilcilik

AntExpo
Barbaros Mah. Ören Sok.
Deluxia Palace No:5 Kat:2 D:68
Batı Ataşehir / İSTANBUL
Tel: 0216 541 03 90
Fax: 0216 541 03 89
info@antexpo.net

Yapex

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal