Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: İstanbul Film Festivali  (Okunma sayısı 3847 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

JeoPardy

  • Restorasyon Forum
  • ****
  • İleti: 356
  • Cinsiyet: Bay
İstanbul Film Festivali
« : 21 Ocak 2009, 13:13:58 »
İstanbul Film Festivali, 9 Şubat’a kadar Türk filmlerini bekliyor Bugüne kadar sadece uzun metrajlı konulu filmlerin başvurabildiği İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma’ya bu yıl itibariyle uzun metrajlı belgeseller ya da animasyon filmler de başvurabilecek. Ayrıca teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurularak 35 mm dışında, HD filmlerin de ulusal yarışmaya katılabilmeleri danışma kurulunca karara bağlandı.

Akbank sponsorluğunda 4 – 19 Nisan 2009 tarihlerinde gerçekleşecek 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Jürisinin başkanlığını bu yıl ünlü sanatçı Kutluğ Ataman yapacak. Los Angeles California Üniversitesi’nde sinema eğitimi alan Kutluğ Ataman, sinemacı ve sanatçı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Eserleriyle İstanbul Bienali’ne de katılan Kutluğ Ataman, güncel sanat alanındaki çalışmalarının yanı sıra  “Karanlık Sular”, “Lola & Bilidikid” ve “İki Genç Kız” adlı uzun metrajlı filmleriyle de uluslararası birçok festivalden ödüller kazandı.

İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma Jürisinin seçeceği En İyi Film ve En İyi Yönetmen’e, Kültür ve Turizm Bakanlığı ödül olarak 50.000’er TL verecek. Yine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın vereceği En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ise 10.000'er TL. Festival yönetmeliğinde yapılan değişiklikler uyarınca Ulusal Yarışma jürisi bu yıl ilk kez En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Müzik dallarında da ödül verecek. Yarışmada Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Derneği üyelerinden oluşan jürinin Onat Kutlar anısına vereceği FIPRESCI Ödülü de yer alıyor.  FIPRESCI ödlünü kazanan filmin yönetmenine Efes Pilsen bir sonraki filminde kullanılmak üzere 30.000 USD değerinde para ödülü veriyor.                                         

Yarışma yönetmeliği ile başvuru formları Festival Merkezi veya www.iksv.org/film adresinden temin edilebilir.


 

* Bizi Takip Edin

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal