Merhaba

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Yeni Malzeme 'Material' Yaratmak  (Okunma sayısı 6162 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

JeoPardy

  • Restorasyon Forum
  • ****
  • İleti: 357
  • Cinsiyet: Bay
Yeni Malzeme 'Material' Yaratmak
« : 17 Mart 2009, 17:55:38 »
Jpgler üzerinden verdiğim numaralarla basamak basamak anlatmak gerekirse,1. Sketchup çalışmamızda 'windows' sekmesinden 'material' paletini -kısayol B- açalım.

2. Sağ üst köşedeki işaretli yer yeni malzeme yaratmamızı sağlar. Default olarak en son kullanılan yani aktif olan materyalin bir kopyasını oluşturmakla beraber bu palet bize sonsuz seçenekler sunar.

3. İşaretli yeri tıkladığımızda yeni materyalimiz için dokuyu seçmek üzere bir 'gözat' penceresi açılır.

4.5.6. Buradan bilgisayarımızda kayıtlı bir .jpg dosyasını seçtiğimizde artık eski materyalden eser kalmadığını ve seçtiğimiz jpg. in dokusunda yeni bir malzeme oluşturduğumuzu görürüz.

7.Yeni malzememizin çeşitli ayarlarını değiştirmek için yukarıdaki 'edit' sayfasına geliriz. Buradaki örnekte malzemenin oranını,boyutlarını ve doğru bir şekilde tablomuza yerleştirilmesini sağlayacağız.8. İşaretli kutucuk, az önce bilgisayardan seçtiğimiz .jpg dokuyu değiştirmemize olanak verir.

9. Burada resmimizin büyüklüğü ve oranı ile oynalamalar, değişiklikliker yapabiliriz, sağdaki zincir şekline tıkladığımızda sabit oranlardan kurtuluruz, ve oranı istediğimiz gibi değiştirebiliriz.

10. Gerekli büyüklük değişiklerini yaptıktan sonra sıra imajın tablo üstünde düzgünce yerleştirilmesine gelir. Dokuyu seçeriz, üzeri mavi noktalı bir yüzey kaplar, sağ tuş konfigürasyonuyla sırasıyla texture, position seçeneklerine tıklarız.
11. Ekrana dört tane renkli raptiye şekilleriyle birlikte, hareket ettirme fonksiyonunu sğlayan el şeklindeki bir 'pan' çıkacaktır. Bu eli kullanarak imajı model üzerinde istediğimiz gibi yerleştirebiliriz. Renkli raptiyeler ise imajı çeşitli şekillerde düzenlememizi sağlar. Bunları deneme yanılma yoluyla da keşfedebiliriz. Bu kısımlar ayrı bir 'ders' halinde anlatılacağı için daha detaylı bilgiye burada yer vermiyoruz.