Merhaba

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Tarihi Tokat Evleri Yıllara Meydan Okuyor  (Okunma sayısı 6852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Restorasyon

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 827
  • Cinsiyet: Bay
Tarihi Tokat Evleri Yıllara Meydan Okuyor
« : 13 Aralık 2010, 01:47:12 »
Ekber Türkoğlu - Orta Karadeniz Bölgesinin şirin yerleşim yerlerinden Tokat'ta zamanın tanığı tarihi evler, yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanları arasında yer alıyor.AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kent merkezinde özellikle Halit Sokağı, Beysokak ve Beyhamam Sokakta yoğunlaşan tarihi Tokat evlerinin bir bölümü bakanlık tarafından aslına uygun olarak restore edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon projesine alınan Beyhamam Sokaktaki 52 tarihi evden 45'i aslına uygun olarak onarıldı. Bazı evlerde yaşayan vatandaşlar ise restorasyonu kabul etmedi. Ek proje yapılarak, restorasyon yapılmayan evlerin de projenin tamamlanmasının ardından restore edileceği belirtildi. Halit Sokakta bulunan evlerin de bir süre önce restorasyonu tamamlandı. Beyhamam Sokaktaki evlerin onarımının tamamlanmasının ardından Beysokaktaki evlerin de restorasyonun yapılacağı öğrenildi.

Adeta kaderine terk edilmiş durumdaki bazı evlerin ise kapısına kilit vurulduğu görüldü. Bazı evlere ise 'girmek yasak' ve 'tehlikeli' yazısının asıldığı görüldü.

Zamana meydan okuyan görüntüsüyle, ayakta durmaya çalıştığı mahallelerde kentin tarihini yansıtan evler, aynı zamanda şehre gelen turistlerin de yoğun ilgisi çekiyor.

- YAŞAM ALANI ÜST KATLARDA-Ahşap karkas taşıyıcı sistem arasına kerpiç dolgu tekniğiyle yapılan, tatlı kireçle sıvalı evler çoğunlukla 2 ya da 3 katlı. Nadir olarak iç avlulu tiplere de rastlanan evlerde üst katlarda sokağa doğru uzanan çoğunlukla üçgen cumbalar sayesinde ev hem sokakla bütünleşen geniş bakış açısı kazanıyor, hem de birbirine saygılı, birbirinin görüşünü ve ışığını kesmeyen dizisiyle güzel bir sokak perspektifi oluşuyor. Bahçeli veya avlusu bulunan evlerde, zemin katlarda genellikle 'hayat' adı verilen büyükçe bir taşlık mekan etrafında iş evi, Kiler, mahzen gibi hizmet mekanları yer alıyor.

Yaşam alanları üst katlar olan bu evler, bir veya iki sofa etrafında konumlanan odalardan oluşuyor. Evlerde her bir oda kendi içinde yemek, yatak odası, banyo gibi çok işlevli kullanıma uygun olduğu göze çarpıyor.

Kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Tokat evlerinin hemen hepsinin inşaatında ahşap çatkılarla yapılan konstrüksiyon aralıklarının kerpiçle doldurulduğu 'Hımış' adı verilen tekniğin kullanıldığı belirtiliyor. Duvarlar samanla karıştırılmış çamur harçla sıvanmış, evi yaptıranın ekonomik durumuna göre ya böyle bırakılmış, veya perdah, badanadan sonra alçı ile ahşap aplikasyonlarla daha zengin görünümler elde edilmiş halde görülür.

- KANATLI KAPILAR, SÜSLÜ TOKMAKLAR-
Dar, kavisli ve köşeli kent sokaklarında her çeşit çatı ve saçak çözümlerinin görüldüğü evlerde, kırma çatıyı seven Tokatlıların mahya kiremitli çatılarla kapattıkları yapılarda süslü saçaklar yaptıkları göze çarpıyor.

Hemen hemen bir çoğunun kanatlı kapılardan oluştuğu tarihi yapılarda, dönemi yansıtan süslü kapı tokmakları ve yöresel demir ustalarının yaptığı bir dizi aksesuarın belirli kurallar içinde kapıya monte edilmesi de bu evlere ayrı bir renk katıyor.

Evlerin bahçe, bağ ve avlu kapılarının ise taç tepelikli, ahşap taş veya kerpiç avadanlıklı olup, yük hayvanlarının girebileceği yükseklik ve genişlikte yapılması dikkati çekiyor.

Tokat Sivil Mimari Örnekleri Hakkında detaylı bilgi için tıklayınız..

AA