Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Amasya, Unesco Dünya Mirası Adaylığına Hazırlanıyor  (Okunma sayısı 17185 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arkeoloji

  • Restorasyon Forum
  • **
  • İleti: 89
Amasya, Unesco Dünya Mirası Adaylığına Hazırlanıyor

Amasya'da bulunan en eskisi 600 yıllık olan 400 tarihi evin yüzde 70'i, yaklaşık 12 milyon TL harcanarak restore edildi.Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Kaya, tarihi yalı boyu evleri, Harşena Kalesi, Roma sur duvarları ve Kızlar Sarayı'nın, Unesco Dünya Mirası Listesi'ne girmesi için adaylık başvurusu yapacaklarını söyledi.

Amasya, turizm alanında atağa geçti. Kentte bulunan tarihi evlerin büyük bir kısmı restore edildi bir kısmının ise restorasyon çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Yapılan çalışmaların ardından 2007'de kente 63 bin yerli ve yabancı turist gelirken, bu rakam geçen yıl 400 bine çıktı. Kentte turistlerin en çok ilgisini çeken tarihi Amasya evlerinin restorasyon çalışmalarına da hız verildi.

AMASYA EVLERİNİN YÜZDE 70'İ RESTORE EDİLDİKültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Kaya, kente 400 tescilli tarihi Amasya evi bulunduğunu belirterek evlerin yüzde 70'nin ya tamamının ya da dış cephelerinin restore edildiğini belirtti. Restorasyon çalışmalarının yaklaşık 12 milyon TL'ye mal olduğunu belirten Kaya, Restorasyon çalışmalarının maliyetinin bir kısmı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir kısmı, belediyemizden, bir kısmı İl Özel İdaresi'nden bir kısmı mülk sahibi vatandaşlar tarafından karşılandı. Şu anda bakanlığımız tarafından yalı boyu evlerinin bulunduğu bölgede Sofular sokağında, sokak sağlıklaştırma çalışması yapılıyor. Buradaki 52 ev restore ediliyor. 2 milyon TL tutarlı bu çalışmada Türkiye'nin en büyük sokak sağlıklaştırma projesi diye konuştu.

YALIBOYU EVLERİ İLGİ ÇEKİYORKaya, Yeşilırmak kenarındaki Yalıboyu evlerinin bulunduğu bölge kente gelen turistlerin en çok ilgisini çektiği yer. Biz yalıboyu evleri, Harşena Kalesi, Roma sur duvarları ve Kızlar Sarayı'nın, Unesco Dünya Mirası Listesi'ne girmesi için adaylık başvuru hazırlığı içindeyiz. Amasya'da çeşitli kurumlarla ortak bir çalışma yapılıyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından adaylık için başvuruda bulunulacak. Amasya turizm açısından Türkiye'de çok özel bir kent. Bizim amacımız, bu güzellikleri dünyada daha çok insana göstermek dedi.

Doğan Haber Ajansı

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: Edirne Selimiye Camii Restorasyonu Gönderen: Ziyaretçi
[Dün, 22:54:11]


İSTANBUL LALELİDE Kİ ŞANTİYEMİZE MİMAR VE RESTORATÖR İŞ ARKADAŞLARI ARIYORUZ Gönderen: KADIOĞLU ZİYA
[Dün, 13:26:54]


Mimar veya Restoratör Teknik Personel Alımı Gönderen: KültMimarlık
[Dün, 11:51:10]


PERSONEL Gönderen: Enbiya GÜL
[28 Eylül 2023, 11:10:49]


Ynt: Mimari Restoratörüm İş Arıyorum Gönderen: Enbiya GÜL
[28 Eylül 2023, 10:53:59]


Ynt: İş Arıyorum Gönderen: Enbiya GÜL
[28 Eylül 2023, 10:52:33]

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal