Merhaba

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Çatalhöyük'te Dünya Miras Listesinde  (Okunma sayısı 4887 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Egemen

  • Restorasyon Forum
  • **
  • İleti: 78
  • Cinsiyet: Bay
Çatalhöyük'te Dünya Miras Listesinde
« : 02 Temmuz 2012, 23:01:21 »
Çatalhöyük'te Dünya Miras Listesinde

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Dünya Mirası Listesine aday gösterilen Çatalhöyük, Dünya Mirası Sözleşmesi'nin temel şartlarını karşıladı. Otantikliğini ve bütünlüğünü koruyan Çatalhöyük, Dünya Mirası Listesine kabul edildi.UNESCO Dünya Mirası Komitesi 21 ülkeden oluşan uzman ekibiyle Rusya'da bir toplantı yaptı. Komite toplantısında Çatalhöyük Neolitik Kenti'nin Dünya Mirası Listesine kaydedilmesini oy birliğiyle kabul etti. Kararda Çatalhöyük'ün Dünya Mirası Sözleşmesi'nin temel şartlarını karşılaması, otantikliğini ve bütünlüğünü koruması ve evrensel seçkin değere sahip olması etkili oldu.
Karara esas olan raporda, tarihi M.Ö. 7400 yıllarına uzanan Çatalhöyük'ün Neolitik Dönemin belli bir aşamasının eşsiz bir tanıklığını teşkil ettiği vurgulanarak Çatalhöyük'ün koruma durumunun iyi olduğu bildirildi.

Çatalhöyük'ün Dünya Mirası Listesine girmesiyle Türkiye'nin Dünya Mirası Alanlarının sayısı onbire yükseldi. Geçen yıl da Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi komite tarafından listeye alınırken, Çatalhöyük, Konya sınırları içerisinde yer alıyor, Çatalhöyük'te arkeolojij kazılar sürüyor.

buyuyenturkiye