Merhaba

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Antik Yunanlı Sırları  (Okunma sayısı 3360 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RestorasyonForum

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 727
Antik Yunanlı Sırları
« : 07 Haziran 2009, 19:12:30 »
ANTİK YUNAN SIRLARI

“Sırların amacı, ruhları prensiplerine, ilk ve son hallerine yeniden getirmektir. Yani kendisinden aşağı inmiş oldukları gerçek hayata, Tanrı’ya, Diyonizos vasıtasıyla onları yeniden geri döndürmektir.”

Olimpiodor


İnsanlar nasıl yeryüzüne inmişlerse, günün birinde de tekrar Olimpos’a çıkabilmeleri gerekiyordu…

Bu cümle Antik Yunan’ın “sırlar bilgisini” ve buna bağlı olarak da Yunan Mitolojisi’nin temelini oluşturur. Yunan Mitolojisi kendine has üslubu içinde, insanların nihai hürriyetlerini elde etmek ve gelmiş oldukları yere yeniden dönebilmek için inisiyeler tarafından kullanılan çeşitli metot ve yolların toplamını oluşturmaktadır. Yunan Mitolojisi temel olarak Mısır’ın sırlarına dayanır. Pekçok eski Yunan filozofunun eski Mısır mabetlerinde, Osiris rahiplerince inisiye edildikleri bilinmektedir. Bununla ilgili yurtdışında yayınlanan çeşitli kitaplar bulunmasına rağmen, nedense konunun bu yönü üzerinde de, yurdumuzda çok fazla durulmamıştır. Kim bilir, belki de durulmak istenmemiştir.

MISIR, HİNT VE YUNAN GELENEKLERİ

Ezoterizm özellikle üç büyük gelenekle çok yakından ilgilenmiştir. Mısır… Hint… ve Yunan… Bu üç gelenek diğer toplumların geleneksel bilgilerine önemli katkılarda bulunmasından dolayı, dünya üzerinde ayrı bir öneme sahiptir. Birçok dine, felsefeye ve mitolojiye öncülük etmiş olan Mısır, Hint ve Yunan gelenekleri, her ne kadar bazı uygulamadan doğan şekilsel farklarla birbirlerinden ayrılmışlarsa da, aslında üçü bir bütünlük oluşturur.

Çok genel hatlarıyla özetleyecek olursak:

Mısır, sırlar dünyasına majiyle…
Hint vicdani muhasebe, kayıtsızlık, meditasyon ve konsantrasyonla…
Yunan ise, sırlar dünyasının kapılarını aralayabilmek için dövüşü tercih etmiştir. Bu dövüşme, insanın bizzat kendisine karşı göğüs göğse dövüşmesidir.

Her üç geleneğin de yöntemleri farklı olsa da, amaçları aynıydı: Sırlar kapısını aralamak…

Bu üç büyük gelenekten günümüze kalan en önemli belgeler, mitolojilerden ibarettir.


ANTİK YUNAN’IN MİTOLOJİK SIRLARI

Yunan Mitoloji’sinde adeta bir şiddetin ifadesi gibi görünen dövüşme motifleri aslında, insanı teslim almış bulunan alışkanlıklara, ön yargılara, peşin fikirlere, arzu ve tutkulara karşı girişilen bir mücadelenin öyküsüdür.
Bu savaşların, ölümlü insanların ölümsüzlüğe kavuşması için insani kisveden kaynaklanan her şeyi atmaktan başka gayesi yoktu… Antik Yunan Sırları; insanların ölümlü ilahlar, ilahların ise ölümsüz insanlar olduğunu söyler. Bu sözlerle de sırlar kapısı aralanmaya başlar…

İnsanın içinde gizli bulunan bir potansiyel güç ve bu gücün ortaya çıkartılması, inisiyatik çalışmaların özünü oluşturur. İnisiyatik çalışmaları sembolik bir dilde anlatan mitolojilerde ise insanın içindeki bu potansiyel güce, “İçteki Uyuyan Tanrı” adı verilmiş ve uyuyan bu tanrının uyandırılması da tüm mitolojilerin ana temasını oluşturmuştur. “İçteki Tanrı’nın Uyandırılması” inisiyatik çalışmalarda “insanın uyanmasıyla” eş anlamındadır.

Yunan Mitolojisi de işte bunu anlatır: “İçteki Tanrı’nın Uyandırılması”

“İçteki Tanrı” uyandırılabilmesi için yapılan inisiyatik çalışmalar, Yunan Mitolojisi’nde hikâyeleştirilerek anlatılmıştır.

--------------------------------------------------------------------------------
Kaynak : Gizli Sırlar Öğretisi-Ergun CANDAN Sınır Ötesi Yayınları Sf: 141
Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar Forumumuzda. Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..