Merhaba

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Avcılar Tanrısı Artemis ve Büyük Aşkı Orion  (Okunma sayısı 8860 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RestorasyonForum

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 727
GÜZELLER GÜZELİ AVCILAR TANRISI ARTEMİS

Artemis’in, aşırı derecede kendi güzelliğini kıskanmasından sözedilir. Peki burada bahsedilen güzellik gerçekten fiziki güzellik midir? Bunun cevabını yine mitolojide arayalım…

Artemis bir gün sık ağaçlarla kaplı bulunan vadideki bir mağaraya rastlar. Mağarada büyük bir su kaynağı vardır. Günün yorgunluğunu gidermek için soyunup yıkanmak istedi. Ve öyle de yaptı. Yıkanmaya başladı…

Bu sırada Akteon adındaki bir avcı, şimdiye kadar görmediği yerleri keşfedebilmek için ormanda dolaşırken, Artemis’in yıkanmakta olduğu mağaranın önüne geldi. Ağzından berrak bir suyun aktığı mağara dikkatini çekti. Mağaraya girerek, bu suyun kaynağından içerek serinlemek istedi. Mağaraya girdi.  Artemis ölümlü bir erkeğin bakışlarıyla kirlendiği için kıpkırmızı kesildi…

Ellerini akan suyun içine daldırarak, avcının yüzüne şiddetle su serpti. Birdenbire Akteon’un alnından geyik boynuzları çıkmaya başladı. Geyiğe dönüşmeye başlamıştı. Yanı başındaki av köpeği ve etrafındaki diğer köpekler üzerine saldırarak onu parça parça ettiler.

Bu mitolojik hikâyede geçen sembolleri teker teker ele alalım:

Mağara: Gizli inisiyasyonların yapıldığı yerlerin sembolüdür.

Mağaradan Akan Su: Suyun bilgiyi sembolize ettiğini hatırlayacak olursak, mağaradan akan su, burasının inisiyatik bir merkez olduğunu ifade etmektedir. Aynı zamanda inisiyatik merkezdeki bilgiyi sembolize eder.

Su ile yıkanmak: Bu bilgilere sahip olmak demektir. Aynı zamanda bilgiyle arınmanın ve sadeleşmenin de sembolüdür.

Akteon: Gerçeği aramak için yollara düşen inisiye adayını sembolize eder.

Artemis: İnsanlardan gizlenen bazı sırların sembolüdür. Başka bir ifadeyle; görülmemesi gerekenin, sır olarak saklanmasını gerektiğini ifade eder. Herkese açıklanmayan inisiyatik bilgilerin mitolojik bir anlatımıdır.

Köpekler tarafından öldürülmek: Akteon’un Artemis’i görmesiyle başlayan ve sonunda köpek tarafından parçalanarak ölmesi; sırrın ortaya çıkışıyla mutasyonun yani değişimin başlaması anlatılmak istenmiştir. Bu inisiyasyonda ikinci doğum olarak ifade edilmiştir. Eski realitede ölüp yeni realitede, yeni anlayışlarda doğmak demektir. Küçük Sırlar’dan Büyük Sırlar’a geçişin de başladığı andır.

ARTEMIS VE BÜYÜK AŞKI ORION


Artemis günün birinde uzun boylu iri yapılı fakat çok yakışıklı bir avcı olan Orion'u görerek ona aşık oldu. Öyleki bir zamanlar kendi kendine aldığı evlenmeme kararını bile unutup bu yakışıklı avcı ile evlenmek istedi. Fakat Apollon kızkardeşinin bu dev cüsseli mahlukla evlenmesini uygun bulmuyordu. Kız kardeşini vaz geçirmek iin çok uğraştı ancak Artemis onu dinlemedi. Kardeşinin Orion'a duyduğu sevginin ne kadar büyük olduğunu görüncede bunu kıskanmaya başladı. Ne söylerse söylesin kardeşi Artemis'I vaz geçiremeyeceğini anlayınca hileye başvurarak Orion'u ortadan kaldırmaya karar verdi.

Birgün Orion denize girmiş yüzüyordu. Kıyıdan okadar uzaklaşmıştı ki, başı kara küçük bir nokta gibi görünüyordu. Apollon kızkardeşini yanına çağırdı, uzaktan görünen kara noktayı ona göstererek "Oraya kadar okunu gönderebilirmisin" dedi. Artemis heyecanla yayını hazırlarken o kara noktanın sevdiği erkeğin kafası olabileceğinin nerden bilecekti ki. Yayını çekti ve ok fırladı. Çok iyi nişancı olan Artemis'in oku tam hedefi vurmuştu ve Artemis bilmeden sevdiği erkeği başından vurmuştu. Bu ölüm onu çok üzdü günlerce bulutların ardına gizlendi gök yüzünde dolaşmaz geceleri yeryüzünü aydınlatmaz oldu. Sonunda bir gün babasının yanına giderek ondan Orion'u bir takım yılz olarak gök yüzüne çıkarmasını istedi. Zeus ta kızının bu arzusunu yerine getirdi.--------------------------------------------------------------------------------
Kaynak : Gizli Sırlar Öğretisi-Ergun CANDAN Sınır Ötesi Yayınları Sf: 155
Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar Forumumuzda. Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..

KimeAppeall
  • Ziyaretçi
thank you
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2012, 21:04:11 »
Wonderful   
Your site is very helpful... 
Thank you...