Merhaba

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Eşşek Kulaklı Kral Midas  (Okunma sayısı 3213 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RestorasyonForum

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 727
Eşşek Kulaklı Kral Midas
« : 07 Haziran 2009, 19:13:39 »
Eşşek Kulaklı Kral Midas

Bir gün Maryas kırda dolaşırken Athena’nın icadettiği ve daha sonra çalmaktan vazgeçip kaldırıp attığı fülüdü buldu. Ve çalmaya başladı… Bir Tanrı’nın elinden çıktığı için güzel sesler çıkaran bu fülüt ile övünmeye; kendini Apollon’a rakip saymaya başladı. Bir gün Apollon’a kendisiyle yarışmasını istedi. Apollon da “kazananın yenilene istediğini yapabilmesi” şartıyla yarışmayı kabul etti.

Frigya Kralı Midas yarışmada hakem olarak bulunanlar arasındaydı. Yarışmanın sonunda Maryas, Apollon gibi çalamadığını itiraf etmek zorunda kaldı. Apollun da onu ağaca bağladı. Diri diri derisini yüzdü.

Kral Midas’a gelince… Yarışmada Maryas’ın tarafını tutmuş ve doğru hakemlik yapamamıştı. Bu adamın da cezalandırılması gerekti. Apollon çaldığı liri anlamayan Kral Midas’ın kulaklarını uzattı, uzattı ve içlerini kıllarla doldurdu.

İnisiyatik bir çalışmada, müride verilen bazı bilgiler, onun kendisini büyük görmesine neden olabilirdi. Birçok kimsenin bilmediği bilgileri bilmesi ve bazı sırlara sahip olmaya başlaması, kendisinde bir büyüklük kompleksi yaratabilirdi. Bu şekilde egosuna yenik düşen adaylar, inisiyasyonu asla tamamlayamazlardı. Yarı yolda kalan bu adayların mabetten dışarı çıkmasına da izin verilmez ve mabedin hizmetkârı olarak geri kalan ömürlerini orada geçirmesine karar verilirdi. Tarih içinde bunun sayısız örnekleri vardır. Yunan Mitolojisi’ndeki Maryas da bunun sembolüdür.

Mitolojilerde geçen “Krallar” ve “Kahramanlar” çoğunlukla inisiyeyi sembolize eder. Midas da Kral’dır, yani inisiyedir, ancak o da Maryas gibi yarı yolda kalmıştır.

Midas artık eşek kulaklı olmuştur. Eşek kulaklarını kimseye göstermemek için onları saçlarının arasına sakladı. Başına geniş bir kalpak giydi. Fakat kralın saçlarını kesen berber uzun kulaklarının farkına varır. Kral bu berberi ölümle tehdit ederek, sırrının etrafa yayılmasına engel olmak istedi. Sırrını içinde saklamak mecburiyetinde kalan berber sararıp solmaya, adeta patlayacak gibi sıkılmaya başladı. Sonunda sırrını toprağa açmaya karar verdi. Issız bir yerde çukur kazdı. Oraya eğilerek yavaşça: “Kral Midas’ın kulakları eşek kulaklı” diye fısıldadı. İçi rahatlamıştı. Üzerinden büyük bir yük kalkmıştı. Fakat çukurun yanındaki kamışlar, onun fısıldadığı sözleri işitmişlerdi. Onlar rüzgârda sallandıkları zaman: “Haberiniz var mı? Kral Midas Eşşek kulaklıdır.” Diye sırrı her tarafa yaydılar.

Mitolojinin bu bölümü iki ayrı bilgi içermektedir. Birincisi herhangi bir sırrı saklamanın ne kadar zor olduğunu ve herkesin sır saklayamayacağı… İkinci anlatılmak istenen bilgiyi ise, çok eskilerde söylenmiş olan şu inisiyatik kökenli söz özetlemektedir:

“Yer ile Gök yeminlidir; hiçbir şey gizli kalmaz!”


--------------------------------------------------------------------------------
Kaynak : Gizli Sırlar Öğretisi-Ergun CANDAN Sınır Ötesi Yayınları Sf: 153
Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar Forumumuzda. Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..