Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: 3Ds Max Kaplama Diffuse Resimli Anlatım  (Okunma sayısı 21121 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HrN_3D

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 43
  • Cinsiyet: Bay
3Ds Max Kaplama Diffuse Resimli Anlatım
« : 21 Ocak 2009, 23:16:25 »

Diffuse (Yüzey kaplaması)
 Öncelikle sahnede çizdiğimiz modeli seçiyoruz, model seçili iken material editoru açıyoruz. Max 3 versiyonunda klavyede M tuşuna basmanız yeterlidir. Herhangi bir slotu seçip aşağıda gösterilen Kaplamayı cisme uygula düğmesine bastığımızda seçili slottaki kaplama cismin yüzeyine kaplanır.


 
Fakat bu kaplamayı tek renk yerine resim kullanarak kaplama yaparsak daha gerçekçi bir görüntü elde ederiz. Kaplama olarak bilgisayarımızdaki herhangi bir resmi kullanabiliriz. hatta kendi resminizi bile kaplama yapabilirsiniz. Bunun için materil editor penceresinin yan tarafına fareyi götürdüğümüzde fare el ikonu şekline gelince material editor benceresini yukarı doğru çekin. böylece kaplama türlerinin olduğu bölüm yukarı çıkacaktır. Burda yapacağımız ilk kaplama diffuse kaplama olacak. aşağıda gösterilen düğmeye basıyoruz.


 
Bu düğmeye basınca karşımıza başka bir pencere geliyor. Bu pencerede kaplama cinsini seçiyoruz, yani cismin yüzeyi için uygulanacak kaplama, aşağıda gösterilen Bitmap herhangi bir resim dosyasını kaplamak için kullanılır.


 
Bitmap i seçtikten sonra karşımıza bi pencere daha geliyor ve bize hangi kaplama resmini kullanmak istediğimizi soruyor. bu kısımda bilgisayarınızın hard diskinden herhangi bir resmi seçiyorsunuz.


 
Fakat kaplama sadece render sırasında görünecektir. Eğer kaplamanın max pencerelerinde de görünmesini istiyorsak aşağıda sarı ile gösterilen düğmeye basmalıyız.
 ________________________________________
Multiple Kaplama (Bir cismi birkaç resimle kaplamak)
Bu işlem daha çok yüzey sayısı az olan modellerde tercih edilir, mesela bir bina yüzeyini kaplarken pencereleri çizmeden sadece kaplama ile yapacağımızı düşünelim, yapmamız gereken her yüzeye ayrı bir kaplama yapmaktır, bu işlem için de multiple kaplama kullanabiliriz.öncelikle binamızı çiziyoruz (örnek olarak bir kare çizdik)


 
Şimdi modifier penceresini açarak modelimize edit mesh modifieri uyguluyoruz. ve sub-object moduna geçerek face (yüzey) seçiyoruz. Material editor penceresinde alt tarafta material ID adında bir kısım bulunuyor, bu kısma gelerek herbir yüzeye bir material ID numarası veriyoruz. bu numaralar kaplama yaparken gerekecek. öncelikle üst yüzü seçiyoruz daha sonra material-ID kısmına 1 yazıyoruz sonra yan yüzlerden birini seçip material-ID ye 2 yazıyoruz, tüm altı yüzey için bu işlemi yapıyoruz. ( rasgele sayılarda yazabiliriz fakat sayıların 1,2,3,4,5,6 olması daha kullanışlı olacaktır)
 
Material editoru açıyoruz ve kürelerden birinmi seçerek en üstteki standart düğmesine basıyoruz  ve çıkan pencereden multi sub-object seçiyoruz. Aşağıdaki gibi bir pencere gelince set number düğmesine basarak 6 yazıyoruz (modelimizin 6 yüzeyi var ) buradaki material sayıları, bizim yazdığımız material-ID de belirttiğimiz yüzeylere kaplanacaktır, bu durumda 1 numaralı kaplama tepeye gelecektir. buradaki her kaplama ayrı bir malzemedir, birbirinden bağımsızdır ( 1= metal, 2=cam, 3=toprak .... şeklinde farklı olabilir) renklerle kaplamak için yandaki renkleri seçerek değiştiriyoruz, ve modelimize kaplayarak nasıl olduğuna bakıyoruz.
 
Material editor penceresindeki küre aşağıdaki gibi görülecektir.


 
Kaplama yaptığımızda ise her yüzeyin farklı bir renkte olduğunu görüyoruz.


Farklı malzemeler
Perspektif penceresinden modelimizin durumunu gözleyebilmek için bu düğmeye  basmanız gerekebilir (max 2 ve 2.5 için)
multiple kaplama penceresinde renkleri değiştirmek yerine buradaki standart düğmesine basarak malzemeleri değiştirebilirsiniz. her kaplamanın birbirinden bağımsız olduğunu düşünerek diffuse slotlarını değiştirirseniz aşağıdaki gibi bir kaplama elde edebilirsiniz.
 


 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal