Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Reklam Alanı

Gönderen Konu: Bodrum'da 35 asırlık tarih gün ışığına çıktı  (Okunma sayısı 6284 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İSMAİL

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 685
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi
Bodrum'da 35 asırlık tarih gün ışığına çıktı

Kültür Ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından Bodrum'un Ortakent ilçesinde sürdürülen kazı çalışmalarında "Myken Dönemi"ne ait mezarlar bulunduğunu belirterek, bulunan eserlerin ortalama 3 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olduğunun tespit edildiğini kaydetti.Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bodrum'da önceki yıllarda Prof. Dr. Yusuf Boysal Başkanlığında gerçekleştirilen kazıların devamı niteliğindeki çalışmalarda ortaya çıkartılan eserlerin bilim dünyası açısından büyük önem taşıdığı ifade edildi. Bakanlık, eserlerin ortalama 3 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu tespit ettiklerini belirterek,  eserlerin üzerinde yapılan incelemelerin mezarların en erken "Myken III A" dönemine ait olduğunu gösterdiğini açıkladı.


-"MYKEN DÖNEMİ MEZARLARI SANAT ANLAYIŞININ BİR GÖSTERGESİ OLARAK GÜNÜMÜZE IŞIK TUTACAK"-

Eserlerin Geç Tunç Çağı Batı Anadolu'sunda Akha Helenleri ile Luwi kökenli Anadolu halkları arasındaki kültür ve sanat ilişkilerinin yeniden irdelenmesi açısından önem taşıdığı dile getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Başkanlığı'nda sürdürülen ve Prof. Dr. Fahri Işık ile Prof. Dr. Adnan Diler'in bilimsel danışmanlığını yaptığı kazı çalışmalarında ortaya çıkan iki mezardan birincisi 300x300 cm boyutlarında kare planlı bir mezar olup, ikinci mezar yapısı ise 1293 parselin kuzey sınırında açılan açmada ak toprak içine oyulmuş yuvarlak planlı bir mezar özelliği taşıyor. Eserler Geç Tunç Çağı Batı Anadolu'sunda Akha Helenleri ile Luwi kökenli Anadolu halkları arasındaki kültür ve sanat ilişkilerinin yeniden irdelenmesi açısından önem taşıyor. Bodrum'un Ortakent ilçesinde halen devam eden kazılarda gün ışığına çıkartılan ve Anadolu halklarının birbirleriyle olan kültür ve sanat ilişkilerini gösteren 'Myken Dönemi' mezarları, o döneme ait halk kültürü ve sanat anlayışının bir göstergesi olarak günümüze ışık tutacak. Kültürel zenginliğimizi artıracak olan buluntular nice uygarlıklara ve halk kültürlerine ulaşmada günümüz dünyasına yol gösterecek."

ANKA
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2013, 05:15:10 Gönderen: RestorasyonForum »

 

* Bizi Takip Edin

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal