27 Şubat 2020, 01:00:59Son Üye: seraysensoy

Reklam Alanı


Gönderen Konu: SİDE'DE BİR İLK DAHA; TAPINAKLAR RESTORE EDİLİYOR!‏  (Okunma sayısı 3621 defa)

tmr-50

  • Restorasyon Forum
  • **
  • İleti: 93
  • Cinsiyet: Bay
SİDE'DE BİR İLK DAHA; TAPINAKLAR RESTORE EDİLİYOR!‏

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2011 yılında tahsislerini Side Belediyesi’ne verdiği Apollon ve Athena tapınaklarıyla, Agora’nın ortasında yer alan Tyche Tapınağı’nın restorasyon ve koruma çalışmaları; Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı’nın başkanlığında yürütülüyor.

 
Side Kazıları Başkanı da olan Doç. Dr. Alanyalı, başlatılan çalışmalar ile ilgili olarak; “Tyche Tapınağı 1948 yılında Ord. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından ortaya çıkarıldı. 2010 yılında tapınakta yeniden kazılar yapıldı, 2011 yılında rölöve, restitüsyon, reonkrüksiyon ve restorasyon projeleri gerçekleştirildi. Çalışmalar proje ve uygulama aşamalarında Side Belediyesi tarafından desteklendi. Side Agorası’nın ortasında yer alan yuvarlak planlı tapınak, paralar üzerinde yer alan tasvirlerinden öğrendiğimize göre; kentin korucusu tanrıçası Tyche’ye adanmış olduğu anlaşılmakta. Kentin ticaret merkezinde yer alan tapınağın içerisinde yakılan ateş şehrin daim olması ve ocağının sönmemiş olmasını simgelemektedir. Tapınağın orijinal malzemesi ¼ oranında bulundu. Bu yüzden sadece bu kadar kısmı ayağa kaldırılacak. Amacımız yalnızca tapınak değil diğer tüm ekleri ile birlikte Agorayı ayağa kaldırarak alanı açık hava müzesi haline getirip ziyaretçiye açmaktır.” şeklinde açıklama yaptı.

Öte yandan, yalnız Side’nin değil, Türkiye’nin dünyadaki simgesi olan Apollon Tapınağı ve yanında bulunan Athena Tapınağı ile hemen arkasında yer alan, Erken Bizans Dönemi’ne ait bazilika planlı kilise için de, Side Belediyesi tarafından konservasyon ve restorasyon projeleri hazırlandı. Tapınakların deniz kenarında bulunması sebebiyle, rüzgarlarla taşınan tuzlar yüzünden büyük ölçüde tahribata uğrayan yapılarının ve etraflarının tamamen açık olmasının, acil önlem alınmasını gerekli kıldığı açıklandı.

Side Belediyesi’ne tahsis edilen bu alan kapatılarak, alana kontrollü ve ücretli giriş sağlanacak, girişten elde edilecek ücret ise yine anıtların restorasyonlarında kullanılacak.

Başlatılan çalışmalar ile ilgili mutluluğunu ve heyecanını dile getiren Side Belediye Başkanı A.Kadir Uçar; “Dünyanın gıpta ettiği fakat uzun zamandır başıboş bırakılan bu alanlar yapılan çalışmalarla öncelikle koruma içine alınacak, restore edilecektir. Türkiye’nin içinden motorlu taşıt araçlarının geçtiği tek tapınak olan bu bölge, böylece korumaya alınmış olacak. İleride çalışmaların bitiminde alanın etrafı kapatılarak açık hava müzesi olarak turizme sunulacaktır. Amacımız dünya mirası olan bu anıtları gelecek kuşaklarımıza koruma - kullanma dengesi gözeterek aktarabilmektir. Yine dev bir projenin arkasında olmaktan belediyemiz adına duyduğum gururu belirtmek isterim.” dedi.


Tapınaklar Bölgesi, Antik Kent’in kutsal alanı ve önemli bir kült merkezi. Apollon ve Athena, baş tanrı ve tanrıça olarak tapınım görürken; kendileri için, kış aylarında kapalı olan limanın, ilkbaharın gelmesiyle yeniden açılması onuruna yapılan “Epibaterin” adı verilen bayram düzenlenmekteydi. Kentin yaşam nedeni olan liman ve kent için önem taşıyan zeytinyağı ve tahıl ticareti; şehrin yalnızca Pampylia’nın değil, tüm Doğu Akdeniz’in önemli bir merkezi haline gelmesini sağladı. Erken Hristiyanlık Dönemi’nde kentin en büyük ve ilk Bazilikası, tapınakları da içine alacak şekilde burada inşa edildi. Turizm cenneti olan Side’de, Apollon Tapınağı kentin simgesi olduğu gibi, aynı zamanda Türkiye’nin yurtdışındaki tanıtımında önemli bir yer tutmakta.Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
Tarihe Ve Doğaya Saygılı Tasarımlarla Daha Modern Bir Dünya...


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
3271 Gösterim
Son İleti 15 Nisan 2009, 12:07:37
Gönderen: vecih
0 Yanıt
2683 Gösterim
Son İleti 15 Haziran 2009, 23:54:47
Gönderen: rosemoon
2 Yanıt
3417 Gösterim
Son İleti 14 Aralık 2009, 05:58:43
Gönderen: nazım
2 Yanıt
4119 Gösterim
Son İleti 28 Nisan 2012, 19:44:29
Gönderen: candancana
0 Yanıt
8996 Gösterim
Son İleti 12 Temmuz 2017, 13:07:43
Gönderen: RestorasyonForum

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

// İŞ ARIYORUM \\ HİDROLİK KİREÇ ESASLI ENJEKSİYON Gönderen: Orhan34
[24 Şubat 2020, 18:25:47]


Ynt: Boya raspasi Gönderen: Betül BALCI
[24 Şubat 2020, 17:07:27]


Ynt: İş arıyorum Gönderen: beatris
[24 Şubat 2020, 17:02:48]


MARANGOZ VE MOBİLYA USTALARI ARANIYOR Gönderen: cengiz beşiktaş
[24 Şubat 2020, 09:34:54]


Ynt: SANAT TARİHİ RAPORU VE SANAT TARİHÇİSİ Gönderen: sekatro
[21 Şubat 2020, 22:21:37]


Ynt: Mimari Restorasyon Süsleme Dersi Gönderen: Yarenciiger
[20 Şubat 2020, 22:57:02]