Merhaba

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Reklam Alanı

Gönderen Konu: Yunanistan'da Yıkılan Osmanlı Köprüsü Restore Edilecek  (Okunma sayısı 2521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İSMAİL

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 685
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi
Yunanistan'da Yıkılan Osmanlı Köprüsü Restore Edilecek

Atina Politeknik Üniversitesi Rektörü Yannis Golias, geçen hafta meydana gelen aşırı yağış nedeniyle oluşan selde yıkılan Osmanlı dönemine ait tek kemerli taş köprünün yeniden inşa edileceğini söyledi.Atina Politeknik Üniversitesi ve Yunanistan Kültür Bakanlığı yetkilileri, proje çalışmaları kapsamında Plaka Köprüsü'nün yıkıldığı bölgede incelemelerde bulundu. Politeknik Üniversitesi Rektörü Golias, tarihi taş köprüyü yakın bir zaman içinde eserin ilk formuna göre  inşa etmek için teknik bilgiye sahip olduklarını belirtti. Golias, üniversitenin kısa bir süre içinde devlet yetkililerine eserin ilk formuna kavuşturulması yönündeki projeyi sunmaya hazır olacağını bildirdi.

Kültür Bakanlığı Restorasyon Bölümü Genel Sekreteri Evgenia Gatopulu ise taş köprünün gerek  Yunanistan gerekse bölge için tarihi ve sembolik önemi olduğunu vurgulayarak, hükümetin taş köprünün eski haline kavuşturulmasını arzu ettiğini kaydetti. Gatopulu, Kültür Bakanlığı'nın geçmişte de tarihi anıtların restorasyonu konusunda Atina Politeknik Üniversitesi'nin uzmanlarıyla çok iyi bir işbirliği yaptığını ifade etti.

Cumerka Belediye Başkanı Yannis Senteles da belediye ve vatandaşların inşaat çalışmalarının yakın zamanda başlamasını istediklerini söyledi.

Bu arada, iş adamı Nikos Lulis, taş köprünün yeniden eski haline kavuşması yönündeki masrafların yarısını karşılayacağını açıkladı. Nikos Lulis'in dedeleri de Plaka Köprüsü'nün onarım çalışmalarını daha önce iki kez finanse etmişti. Köprünün geriye kalan restorasyon masrafları Yunanistan Kültür Bakanlığı ve özel sektör tarafından karşılanacağı kaydedildi.

Yunanistan'ın batısında Epir Bölgesi'nde geçen hafta aşırı yağış nedeniyle su seviyesi yükselmiş ve Balkanlar'da Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından 1886'da inşa edilen tek kemerli köprü olan Plaka Köprüsü yıkılmıştı.

Plaka Köprüsü Arahtos nehri üzerinde Yanya ile Arta kentleri arasında bulunuyor.

Haberler

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: Freelance iş arıyorum Gönderen: lügnos
[Dün, 18:36:59]


Ynt: RÖLÖVE ALIMI VE KURUL PROJELERİ ÇİZİMİ Gönderen: Fatih Akdana
[Dün, 11:51:11]


İş Arıyorum Sanat Eserleri Restorasyonu Gönderen: Fatma Zehra Süme
[Dün, 04:08:33]


Stajyer öğrencilere duyuru Gönderen: feride
[21 Ekim 2020, 16:44:14]


Restoratör Gönderen: sevdazakli
[21 Ekim 2020, 15:25:20]


Ynt: Mimar,İnşaat mühendisi,Arkeoluk ve Sanat Tarihi Şantiyemizde Çalışmak Üzere Aran Gönderen: HarunTaskinoglu
[20 Ekim 2020, 20:55:32]

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal