Merhaba

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Tarihi Birgi'de Restorasyon Çalışmaları  (Okunma sayısı 5252 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Restorasyon

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 827
  • Cinsiyet: Bay
Tarihi Birgi'de Restorasyon Çalışmaları
« : 15 Ekim 2011, 11:35:33 »
Tarihi Birgi'de Restorasyon Çalışmaları

İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı tarihi Birgi beldesindeki 360 yıllık Dervişağa Medresesi ve Çukur Hamam'daki onarım çalışmaları hızla devam ediyor. Bölgede yapılan çalışmalarla Birgi'nin atıl kalan bu bölgesinin de ayağa kaldırılacağını söyledi.Belediye başkanı Cumhur Şener, verdiği bilgide, “Bugüne kadar bakımsızlıktan harabeye dönen 360 yıllık tarihi Dervişağa Medresesi tarihe kazandırılıyor” dedi.

Şener, çalışmalarla ilgili verdiği bilgide şunları söyledi: “Osmanlı döneminde kültüre hizmet eden Dervişağa Medresesi bu güne kadar restore edilemediği için yıkılacak hale gelmişti. Tarihi medrese, Tarihi Kentler Birliği ile “200 Eser 200 Proje” kapsamında değerlendirilerek projelerin kurul onayları tamamlanarak restore edilebilmesi amacıyla Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden kiralanmak üzere girişimlerde bulunulmuştuk. Yapılan görüşmeler sonucunda İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğünde imzaladığımız protokolle burayı 49 yıllığına kiraladık. Yapılan protokol gereği tarihi yapı, İzmir Valiliği İl Özel İdaresinden alınacak katkı payı ile Birgi Belediyesi tarafından restore edilecek. Tarihi binayı Kültür Merkezi olarak kullanacağız”Medrese ve Hamam bölgesinde bulunan değirmeni işlevsel hale getirip, şelalesine yeniden hayat vereceklerini söyleyen Şener, 7 odalı medreseyi etnografya müzesi haline getireceklerini belirterek, “Yok olmaya yüz tutan, ipekçilik ve sayacılık gibi el sanatlarımıza burada yer açmak ve gelen konuklarımıza sunmak istiyoruz. Yanı başımızdaki sokağın da sokak sağlıklaştırma işi ile birlikte bu meydanı sadece yayalara açacağız. Değirmenin kafe haline gelmesiyle ortaya güzel bir alan çıkacak. Buradaki çalışmaların 2012 yılının Şubat veya Mart alında bitmesini bekliyoruz” dedi.

Aydınoğulları Beyliği'nin başkentliğini yapan Birgi'yi Ege'nin turizm kenti yapmak için çalışmaların hızla devam ettiğini bildiren Şener, “Birgi'de kaybolmaya yüz tutan tarihi yeniden canlandırıyoruz. Bölüm bölüm hazırladığımız kentsel yenileme ve koruma çalışmaları ile asırlık tarihimizi yeniden canlandırıyoruz. Birgi'de koruma adına birçok projemiz var, bunlardan yarıdan fazlasını tamamladık. Derviş Ağa Medresesi ve Çukur Hamam'ın da restorasyonunu tamamlayarak bulunduğu bölgede yeni bir turizm merkezi yaratacağız. Çalışmalarımız kararlılıkla devam etmektedir. Bu çalışmalarımız ile Birgi turizmden hak ettiği payı alacak” diye konuştu.DERVİŞ AĞA MEDRESESİ

1657-8 yılında Derviş Ağa tarafından yaptırılmış olan moloz taştan yapılmış açık avlulu bir yapıdır. Avlusunda kuyusu olan, asimetrik, L planlı bu darülhadisin güney kanadının doğu ucunda dershane/mescit ve her iki kanatta da kapı ve pencereleri revaka açılan yedi öğrenci hücresi vardır. Dersane ve hücrelerin üzeri kubbelerle örtülüdür. Halk arasında Çukur Medrese olarak anılır.

ÇUKUR HAMAM

Moloz taştan yapılmış, kapalı alanları kubbelerle örtülü olan hamam, kare bir mekan etrafında sıralanan halvet hücrelerinden oluşur. Külhanı arkada basık tonozludur. Girişin önünde bulunan mermer döşemenin üzerinde muhtemelen ahşap soyunmalık bölümü olmalıydı. 15. Yüzyıla tarihlenen bu hamam, bazı yayınlarda Derviş Ağa Hamamı ya da Şeyh Muhiddin Hamamı olarak adlandırılsa da, henüz belgesi bulunmadığı için halkın deyişi ile Çukur Hamam olarak tanımlanır.

Haberler
13 Ekim 2011 Perşembe 13:10