Merhaba

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Reklam Alanı

Gönderen Konu: Tarihi Yapıların Onarımında Hazır Harçların Kullanımı  (Okunma sayısı 8194 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MaviMoR

  • Restorasyon Forum
  • ***
  • İleti: 193
  • Cinsiyet: Bay
  • 3D Parça modellemeleriniz yapılır.
20 yılı aşkın bir süredir BASF Yapı Kimyasalları tarihi yapı onarımları için geliştirilmiş özel malzemelerin üretimini yapmaktadır. İlk kez İtalya’da başlayan restorasyon ürünleri üretimi ve uygulamaları bugün Türkiye’de de başarılı bir şekilde yürütülmektedir. AlbariaTM  markası altında hazır duvar harçları (AlbariaTM Intonaco) ve enjeksiyon harçları ( AlbariaTM Iniezione) üretimi Türkiye’de gerçekleştirilmelidir. ISO ve TUV sistemleri altında üretim ve kalite kontrol aşamalarından geçen harçlar kalite sürekliliğini en güvenli şekilde garantilemektedir.

Restorasyon uygulamalarında geleneksel olarak eski yöntemlere sadık olarak şantiyede imalatı yapılan ve horosan harcı olarak isimlendirilen kireç esaslı harçlar kullanılmaktadır. Horosan harçları yapı itibariyle geleneksel harçlara oldukça benzemekte ve tarihi eserde kullanılmış mevcut yapı malzemelerine uyum sağlayacak şekilde formülüze edilmektedirler. Ancak pratik uygulamalarda birçok sıkıntı ile karşılaşılmaktadır. Bu harçların şantiye koşullarında belirli bir kalite sürekliliği sağlanarak hazırlanması oldukça zordur. Tamamen açık hava koşullarında depolanan ve hammadde olarak kullanılan malzemelerin stabilitelerinin sağlanabilmesi (sürekli aynı kalitede temin edilebilmesi) oldukça zordur. Daha da zor olan bir diğer nokta ise hazırlanan harcın kalitesinin tamamen sahada elle karışım yapan işçiye bağlı olmasıdır. Tüm üretimin açık havada işçiler tarafından elle gerçekleştirilmesi her karışımda farklı bir malzeme elde edilmesine neden olmakta ve malzeme kalitesinde büyük soru işaretleri doğurmaktadır.


Şantiyede kireç söndürme işlemiŞantiyede horosan harcı hazırlanması

Restorasyon sırasında hazır harçların kullanımı sahada yapılan harç imalatları sonucunda oluşan birçok sakıncayı ortadan kaldırmaktadır. Horosan harcı olarak kullanılacak hazır harçlar bazı önemli özelliklere sahip olmalıdırlar;
• Kireç esaslı olmalıdır.
• Alt yüzeye iyi yapışmalıdırlar.
• Nefes alabilme yeteneği yüksek olmalıdır.
• İçerdiği suda çözünebilir tuzlar sınırlı olmalıdır.
• Çiçeklenmeye karşı dirençli olmalıdır.
• Su emme özelliği sınırlı olmalıdır.
• Mekanik özellikleri standartların tarif ettiği sınırlar içinde olmalıdır.

Yukarıda verilen özelliklere ek olarak kullanılacak harçlar çimento içermemelidir. Çözünebilir tuzların sınırlandırılması ve eski harçlarla uyum sağlayarak uzun süreli dayanım kazanmak için harcın çimento içermemesi önemli bir gerekliliktir. Bu prensipler ışığında AlbariaTM Intonaco  kireç esaslı sıva harcı olarak geliştirilmiştir. Doğal hidrolik kireç esaslı yapısı ile horosan harçları ile uyum içerisinde oluşu, EN standartları ile sınıflandırılması ve standart üretim ile kalite sürekliliğini garanti etmesi kullanıcılar için ideal bir malzeme yaratmıştır.

 AlbariaTM Intonaco ile sıva yapımı

Tarihi yapı onarımında sıklıkla karşılaşılan bir diğer uygulama ise duvarların konsolidasyonu ve çatlak onarımlarıdır. Yığma duvarların sünekliğinin ve dayanımının artırılması için zaman içerisinde duvar kesitinde meydana gelen boşluklar ve çatlakların doldurularak duvar kesitinin sürekliliğinin sağlanması gerekmektedir. Boşlukların ve çatlakların doldurulması ise çok akışkan bir malzemenin duvar içerisine enjeksiyonu ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu amaçla kullanılacak malzemenin de tıpkı horosan harcında olduğu gibi mevcut yapı ile uyum göstermesi gerekmektedir. Enjeksiyon harcının sahip olması gereken özellikler aşağıda gibi özetlenirse;
• Kireç esaslı olmalı, çimento, epoksi vb. madde içermemelidir.
• Yüksek akışkanlık gösterirken su kusma görülmemelidir.
• Hidratasyon ısısı düşük olmalıdır.
• Sülfatlara karşı dirençli olmalıdır.
• Nefes alabilme özelliği gelişmiş olmalıdır.
• Mekanik özellikleri standartların tarif ettiği sınırlar içinde olmalıdır.

Bu prensipler ışığında enjeksiyon harcı AlbariaTM Iniezione geliştirilmiştir. Çok düşük viskozitesi, kireç esaslı yapısı, sülfat direnci, yüksek nefes alabilme özelliği, yeterli mekanik dayanımı ile konsolidasyon ve çatlak onarımlarında ideal enjeksiyon harcı olarak kullanılabilmektedir.
AlbariaTM Iniezione ile enjeksiyon yapılarak Rii Veneziani’nin konsolidasyonu

Tarihi eser onarımı, proje teknikleri, uygulama teknikleri ve kullanılan malzemeleri ile oldukça özel ve titiz uygulamalardır. Özellikle kullanılacak  malzemelerin seçimi ve uygulanması oldukça hassas süreçlerdir. Restorasyon uygulamalarının titizliği ve yapılan onarımların bazen geri dönüşü olmayan sonuçlar doğuracağı düşünüldüğünde hazır malzemelerin kullanımının ne kadar gerekli olduğu gerçeği daha net olarak görülmektedir. Sahada hazırlanan malzemelerin sağlayamadığı kontrol edilebilir kalite sürekliliği BASF Yapı Kimyasalları’nın bilgi birikimi ve üstün teknolojisi ile AlbariaTM serisini yaratmasına yol açmıştır. Restorasyon ilkelerine uygun, güncel standartlara göre sınıflandırılmış ve kalite sürekliliği BASF güvencesi altında olan AlbariaTM harçları ile tarihi yapıların kendi özgünlükleri içinde güvenle gelecek nesillere miras olarak bırakılması sağlanmaktadır.


Ey Oğul! Sabretmesini Bil, Vaktinden Önce Çiçek Açmaz...Şunuda Unutma! İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın.(Şeyh Edebali)

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

TECRÜBELİ MİMAR Gönderen: mbykclk
[Bugün, 16:25:31]


Mimari Restorasyon Mezunuyum Gönderen: hakatn türk
[Bugün, 16:00:23]


MODELLEME/GÖRSELLEŞTİRME UZMANI Gönderen: saranurdede
[Bugün, 10:03:49]


Ynt: restorasyon projesine personel aranıyor Gönderen: 123gn123
[28 Ekim 2020, 19:09:58]


Ynt: restorasyon projesine personel aranıyor Gönderen: tatuncay21
[27 Ekim 2020, 23:22:30]


Ynt: Bitirme Projesi - Safranbolu Akçasu Birlik Evi Rölöve ve Restorasyon Projesi Gönderen: aslan38
[27 Ekim 2020, 12:32:43]

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal