27 Şubat 2020, 01:21:19Son Üye: seraysensoy

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Hamamönü Restorasyon Sonrası Avrupalı kentlerle yarışacak  (Okunma sayısı 7415 defa)

RestorasyonForum

  • Yönetici
  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 723
Hamamönü Restorasyon Sonrası Avrupalı kentlerle yarışacak

Altındağ Belediyesi’nce yaklaşık iki yıldır devam eden restorasyon çalışmalarının sonucu olan Hamamönü Kentsel Tasarım ve Sağlıklaştırma Destinasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2011 yılının “Avrupalı Seçkin Turist Destinasyonu” seçildi.AVRUPA Komisyonu Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi ile Avrupa turist destinasyonlarının ortak ve farklı özelliklerine ve değerlerine dikkat çekmeyi, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilirliğini sağlayarak ekonomik gelişmeyi teşvik etmeyi amaçlıyor.
Bu kapsamda komisyon, her yıl yeni bir tema belirleyerek yarışma açıyor ve başvurusu uygun bulunan ülkelerin seçtiği ulusal destinasyonlara “Avrupalı Seçkin Turist Destinasyonu Ödülü” veriliyor.Kazanan destinasyonlar için Avrupa Komisyonu tarafından tanıtım videoları hazırlanarak Avrupa Birliği (AB) ülkeleri televizyonlarında yayınlanıyor ve Avrupa Turizm Forumu kapsamında düzenlenen fuarda diğer ülkelerin kazanan ulusal destinasyonları ile beraber tanıtımı yapılıyor. Gerçekleştirilen faaliyetler, destinasyonun Avrupa ülkelerinde tanıtılmasına büyük katkıda bulunuyor.
Bu yılki Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Programı’nın teması da “İyileştirilmiş Fiziksel Mekanlar” olarak belirlendi ve bu kapsamda her ülkeden sürdürülebilirlik ilkesi ışığında yürütülen ıslah etme, koruma ve zenginleştirme projelerine konu olmuş fiziksel mekanlar ve turizm arzını bu kaynaklara dayandıran düşük turizm potansiyeline sahip destinasyonların aday olarak gösterilmesi beklendi.Dört projeyi de geçti
Bu kapsamda, iyileştirilmiş fiziksel mekan olanaklarına ilişkin potansiyelinin destinasyon yaratma kapasitesi göz önünde bulundurularak Kültür ve Turizm Bakanlığına ulaşan başvuruların değerlendirmesi neticesinde en yüksek puanı alan beş finalist destinasyon; Hamamönü Kentsel Tasarım ve Sağlıklaştırma Destinasyonu, İpek Yolu Üzerinde Mudurnu, Safranbolu Eski Çarşı ve Kıranköy, Tarsus St. Paulus Kuyusu ve Çevresi ile Kütahya Evlerini Yaşatma Projesi olarak belirlendi.
En yüksek puanı aldı
Finalist destinasyonların Değerlendirme Komitesi üyelerince yerinde incelenmesi ve Üst Değerlendirme Komitesi’nin kararı neticesinde “Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Yarışması 2011 Türkiye Ulusal Destinasyonu” olarak en yüksek puanı alan “Hamamönü Kentsel Tasarım ve Sağlıklaştırma Destinasyonu”nun seçilmesi önerildi ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın “olur”u ile uygun görüldü.
Bakanlık makamı tarafından dört finalist destinasyon ve Ulusal Destinasyon’a Ankara’da, Avrupa Komisyonu tarafından da Türkiye Ulusal Destinasyonu’na Brüksel’de ödülleri takdim edilecek.

Avrupa daha yakından tanıyacak

ALTINDAĞ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Hamamönü’nün, 2011 yılının “Avrupalı Seçkin Turist Destinasyonu” seçilmesinden dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi. Hamamönü’nde yaklaşık iki yıldır devam eden çalışmaların büyüklüğüne dikkati çeken Tiryaki, söz konusu bölgede 40-50 yıldır ötelenen çalışmaları yaptıklarını ve bölgeyi turizme kazandırdıklarını söyledi. Tiryaki, şöyle konuştu: “Birinci olduğumuz için mutluyuz. Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi önemli bir proje ve Hamamönü yarışma kriterlerine çok uygundu. Sanıyorum bunun için seçildik. Bölgede yaklaşık 2
yıldır çok büyük çalışmalar yapıyoruz. Şimdi Hamamarkası’na da başlayacağız.”

Hürriyet
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar Forumumuzda. Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
31 Yanıt
26554 Gösterim
Son İleti 02 Temmuz 2013, 12:47:18
Gönderen: Osman Özyürek
11 Yanıt
11539 Gösterim
Son İleti 05 Ocak 2012, 22:49:53
Gönderen: canangun
14 Yanıt
12139 Gösterim
Son İleti 05 Ekim 2012, 22:14:22
Gönderen: ZYCOSİLYUZEYKORUYUCU
1 Yanıt
5166 Gösterim
Son İleti 05 Nisan 2011, 13:18:51
Gönderen: musti
0 Yanıt
3738 Gösterim
Son İleti 13 Ekim 2012, 23:31:41
Gönderen: İSMAİL

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

// İŞ ARIYORUM \\ HİDROLİK KİREÇ ESASLI ENJEKSİYON Gönderen: Orhan34
[24 Şubat 2020, 18:25:47]


Ynt: Boya raspasi Gönderen: Betül BALCI
[24 Şubat 2020, 17:07:27]


Ynt: İş arıyorum Gönderen: beatris
[24 Şubat 2020, 17:02:48]


MARANGOZ VE MOBİLYA USTALARI ARANIYOR Gönderen: cengiz beşiktaş
[24 Şubat 2020, 09:34:54]


Ynt: SANAT TARİHİ RAPORU VE SANAT TARİHÇİSİ Gönderen: sekatro
[21 Şubat 2020, 22:21:37]


Ynt: Mimari Restorasyon Süsleme Dersi Gönderen: Yarenciiger
[20 Şubat 2020, 22:57:02]