Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Reklam Alanı

Gönderen Konu: Hierapolis kazılarında İtalyanların 56 yıllık hakimiyeti sona eriyor  (Okunma sayısı 5541 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İSMAİL

 • Restorasyon Forum
 • *****
 • İleti: 685
 • Cinsiyet: Bay
 • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi
Hierapolis kazılarında İtalyanların 56 yıllık hakimiyeti sona eriyor

Denizli Pamukkale'de bulunan Hierapolis antik kentinde yarım asırdan fazladır kazı yapan İtalyan heyetine tepkilerin ardından Türk arkeologlarla ortaklaşa çalışma kararı alındı. Batı Frigya’da, Lykos Vadisi’nin önemli kentleri arasında yer alan Hierapolis’in kazıları, 1957 yılından bu yana İtalyan heyetlerince sürdürülüyordu.Lecce Üniversitesi’nden Prof. Dr. Francesco D’Andria'nın başkanı olduğu 56 yıllık kazı çalışmalarının her sene sadece ortalama 45 gün yapılması tepkilere sebep olmuştu. İtalyan heyetin çalışmalarının, Laodikya’da Türklerin yaptığı 12 aylık kazılarla kıyaslanması ve Türk arkeologlarla çalışmak istememeleri üzerine kazı izninin iptali gündeme gelmişti.

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, PAÜ Rektörü Hüseyin Bağcı ve Laodikya Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek’le birlikte Hierapolis’e giderek, Prof. Dr. D’Andria’dan bilgi aldı. Vali Demir, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en büyük nekropol alanının bulunduğu bu antik kentte kazılara Türk arkeologların da katılacağını söyledi. Demir, “Burada en önemli sıkıntı, yabancı heyetlerin sadece bir aylık, 45 günlük periyotlarda çalışma yapmasıdır. Hierapolis, Pamukkale ile birlikte bulunmasından dolayı yıllık 1 milyon 700 bin civarında ziyaretçi kabul eden bir alan. Buradaki arkeolojik gelişmeler sadece bizi değil, bütün dünyayı ilgilendiriyor. Artık bir aylık çalışmalara Denizlililer olarak tahammülümüz kalmamıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaatta bulunduk, İtalyan heyetle birlikte ve onların bilimsel desteğini alarak nekropol kısmında çalışma yapmak istediğimizi belirttik. Talebimiz üzerine onay geldi. Şu an müzemize bağlı arkeologlar, PAÜ’nün bilimsel desteğiyle bir program çerçevesinde ayağa kaldırılacak. Kazı çalışmaları yıl boyu devam edecek. Bununla ilgili ödenekleri valiliğimiz karşılayacak.” dedi. Hierapolis’te ortak çalışma yapmak için İtalyan heyetle iki yıldır görüştüklerini ama geçen yıl mutabakat sağlanamadığını ifade eden Demir, bu yıl işbirliği yapılacağını vurguladı.

Vali Demir, söz konusu izin kapsamında Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Müze Müdürlüğü Başkanlığı’nda, PAÜ Arkeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı, Aydın Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Başkanı ve Laodikya Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Şimşek’in bilimsel danışmanlığında arkeolog, mimar, restoratör ve epigrafların yer alacağı kazı ve restorasyon çalışmalarıyla Hierapolis antik kentinde de artık yılın 12 ayında çalışma sürdürülebileceğini belirtti: “Burada Cehennem Kapısı’nın bulunduğu alanın kazısı yapılacak ve tamamlanacak. Küçük Tiyatro, Koruma Kurulu tarafından kabul edilen anastylosis yöntemiyle restore edilecek. Hamam bazilikanın Koruma Kurulu tarafından onaylanan destekleme projesi uygulanacak.”

D’Andria da işbirliğinin çok önemli olduğunu ifade ederek, “Uzun yıllardır burada çalışıyorum. Deneyimler edindik, kitaplar ve haritalar var. Buradaki eserleri ortaya çıkarmak için her şeyi kullanmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Cihan

Katastrophe

 • Restorasyon Forum
 • ***
 • İleti: 189
 • Cinsiyet: Bay
56 yıldır götürceklerini götürmüşlerdir..
İnnâ Ketebnâ fî Sebilillah...

tmr-50

 • Restorasyon Forum
 • **
 • İleti: 94
 • Cinsiyet: Bay
56 yıldır götürceklerini götürmüşlerdir..
Hiç yorumsuz kalan konuların yanında çok çok daha iyiydin Katastrophe tespit şahane =)
Tarihe Ve Doğaya Saygılı Tasarımlarla Daha Modern Bir Dünya...

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Restorasyon konusunda deneyimli saha elemanı (Mimar veya Restorasyon Teknikeri) Gönderen: markon34
[Dün, 15:19:35]


Tas Ustasi Gönderen: BG Ahşap Yapi
[21 Nisan 2021, 21:52:12]


Proje Cizimi / Rolove Gönderen: BG Ahşap Yapi
[21 Nisan 2021, 21:48:17]


Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Çizimi, Raporların Hazırlanması Gönderen: mervturk465
[21 Nisan 2021, 11:23:43]


Ynt: DENEYİMLİ MİMAR İŞ İLANI Gönderen: beyaztuz
[20 Nisan 2021, 12:27:52]


Deneyimli KONSERVATÖR ve RESTORATÖRLER Gönderen: elgiz98
[19 Nisan 2021, 12:24:33]

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal