Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Reklam Alanı

Gönderen Konu: Tarihi Dökümhanede Restorasyon ve Kazı Çalışması Yapılacak  (Okunma sayısı 2966 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İSMAİL

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 685
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi
Tarihi Dökümhanede Restorasyon ve Kazı Çalışması Yapılacak

İstanbul'un fethinde kullanılan top ve güllelerin yapıldığı Demirköy'deki dökümhanede, çalışmalar 15 Temmuz'da yeniden başlayacakKazı Başkanı Yazıcı:

"Kazı ve restorasyon çalışmaları tamamlandığında açığa çıkarılan kalıntıların, bilgi ve belgelerden yararlanılarak bir açık hava endüstri arkeoloji müzesi yapılması planlanmaktadır"

Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurcan Yazıcı başkanlığında İstanbul, İstanbul Teknik  ve Çanakkale Onsekiz Mart üniversitelerinden öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 40 kişilik ekip, Demirköy'e 4 kilometre uzaklıkta bulunan dökümhanedeki çalışmalara 15 Temmuz'da yeniden başlayacak.

Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Demirköy Tophane-i Amiriye İşletmeleri olarak anılan dökümhanede, 15. yüzyıl ortalarından 19. yüzyıl sonlarına kadar aralıksız üretim yapıldığını söyledi.

Dökümhanenin Osmanlı döneminde önemli sanayi tesislerinden biri olduğunu belirten Yazıcı, dökümhanenin kültür ve turizme kazandırılması için gayret ettiklerini kaydetti.

Yazıcı, dökümhanede 2003 yılından beri restorasyon ve kazı çalışmalarının çeşitli ekipler tarafından aralıklarla sürdürüldüğünü dile getirerek, kendilerin de çalışmalara 15 Temmuz'da başlayacaklarını bildirdi.

Çalışmaları 3 yıl içinde bitirmeyi hedeflediklerini aktaran Yazıcı, "Kazı ve restorasyon çalışmaları tamamlandığında açığa çıkarılan kalıntıların, bilgi ve belgelerden yararlanılarak bir açık hava endüstri arkeoloji müzesi yapılması planlanmaktadır. Bu yıl çalışmalarımızı ağırlıklı olarak üretim alanında yapacağız" diye konuştu.

 
Yazıcı, bu yıl ki çalışmaların eylül ayına kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.

Tarihi Demirköy Fatih Dökümhanesi

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethinde kullandığı toplar ve gülleler, tarihi Demirköy Fatih Dökümhanesi'nde yapıldı.

Dönemin ileri teknolojisiyle döküm yapılan dökümhanede, 15. yüzyıl ortalarından 19. yüzyıl sonlarına kadar aralıksız üretim yapıldı.

Dökümhane alanının, ören yeri haline getirilerek sanayi müzesi adı altında Kırklareli turizmine kazandırılması hedefleniyor.

A-A Kırklareli

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Restorasyon konusunda deneyimli saha elemanı (Mimar veya Restorasyon Teknikeri) Gönderen: markon34
[Dün, 15:19:35]


Tas Ustasi Gönderen: BG Ahşap Yapi
[21 Nisan 2021, 21:52:12]


Proje Cizimi / Rolove Gönderen: BG Ahşap Yapi
[21 Nisan 2021, 21:48:17]


Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Çizimi, Raporların Hazırlanması Gönderen: mervturk465
[21 Nisan 2021, 11:23:43]


Ynt: DENEYİMLİ MİMAR İŞ İLANI Gönderen: beyaztuz
[20 Nisan 2021, 12:27:52]


Deneyimli KONSERVATÖR ve RESTORATÖRLER Gönderen: elgiz98
[19 Nisan 2021, 12:24:33]

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal