Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Efes Antik Kenti 2011 dönemi kazıları Ekim ayında bitecek  (Okunma sayısı 9642 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zuu83

  • Restorasyon Forum
  • **
  • İleti: 68
  • Cinsiyet: Bayan
Antik Kent'te kazı çalışmaları sürüyor

İzmir'in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti'ndeki 2011 dönemi kazılarının Ekim ayına kadar devam edeceği ve kazılara hız verileceği bildirildi.Selçuk- Avusturya Efes Kazıları Başkanı Doç. Dr. Sabine Landstaetter, 2011 dönemi kazılarının Mayıs'ta başladığını ve Ekim'e kadar süreceğini belirterek, restorasyon çalışmalarının ise yıl boyunca süreceğini söyledi.

Kazının finansmanının Avusturya ve Avrupa Birliği dışında özel sponsorlar tarafından da destekleneceğini kaydeden Landstaetter, Çukuriçi Höyük'te 3 yıldır devam eden ve Avrupa Araştırmalar Konseyi tarafından finanse edilen büyük bir proje başladığını hatırlattı.

Çukuriçi Höyük'teki kazılarından elde edilecek yeni buluntuların Batı Anadolu'nun prehistorik dönemleri için aydınlatıcı bilgiler ortaya koyacağını belirten Landstaetter, Artemis Tapınağı alanındaki ''tribün'' olarak adlandırılan yapıda da çalışmaların sürdüğünü kaydetti.Landstaetter, buranın küçük bir tiyatro olduğunu, yazılı kaynaklardan öğrenildiği üzere Artemis Kutsal alanında Tanrıça Artemis adına törenler düzenlendiğini anlattı. Söz konusu küçük tiyatronun Erken Roma İmparatorluk Dönemi'nde özel törenler için inşa edildiğini kaydeden Landstaetter, şunları söyledi:

''2011 kazı alanlarından biri de Domitian Tapınağı. Alanda yapılan jeofizik araştırma sonuçları gösterdi ki alanın büyük kısmında Geç Antik Dönem yapıları bulunmaktadır. Jeofizik Araştırmalar sonucunda tespit edilen bu yapıların kazısının yapılması gerekmektedir. Ayrıca yine jeofizik araştırmalarının, Meryem Kilisesi'nin güneyinde yapılan çalışma sonuçları göstermiştir ki, bu alanda Geç Antik Dönem Konutları yer almaktadır. Bu evlerde bir kazı çalışması yapılacaktır ve jeoradar taramaları Peristyl avlulu ve apsisli güzel bir odayı göstermektedir.

Çalışmaların diğer bir odak noktası Ortaçağ Türk Dönemi yerleşimi Ayasuluk'un araştırılması olacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü arasında imzalanan protokole bağlı kalınarak, bu yıl iki türbede araştırmalara devam edilecektir. Artemision Tapınak alanı girişindeki türbenin kazıları sonlandırılacak ve yapı restorasyon için hazır hale gelecek. Selçuk Devlet Hastanesi yanındaki türbenin ise belgeleme çalışmaları tamamlanacak ve bir restorasyon projesi hazırlanacak.''

Restorasyon devam ediyorEfes Antik Kenti'nde kazı çalışmalarının yanı sıra yoğun bir restorasyon çalışmasının da devam ettiğine işaret eden Landstaetter, ''Yamaç Ev 2 Mermer Salon Restorasyon Projesi''nin büyük ilerleme kaydettiğini, son aylarda yapılan çalışmalar sırasında ikinci sıra ana duvar kaplamaları mermer plakalarının büyük bölümünün tamamlanmasının mümkün olduğunu bildirdi.

İlerideki aylarda bu plakaların yapıştırılması ve duvara montajının planlandığını ifade eden Landstaetter, Yamaç Ev 2'nin duvar resimleri restorasyonunun da yeni bir proje olduğunu belirtti. Duvar resimlerinin temizlik, güçlendirme ve konservasyonunun yapıldığını kaydeden Landstaetter, projenin amacının Yamaç Ev 2'deki tüm duvar resimlerinin güvenlik altına alınıp korunması ve ziyaretçilere sunulması olduğunu söyledi.

2010 yılında Hadrian Tapınağı'nda günümüz korunmuşluk durumunu gösterir bir restorasyon analizi yapıldığını da hatırlatan Landstaetter, ''Analiz sonuçları, tapınağın kötü durumda ve yüksek risk taşıdığını gösterdi. 50'li yıllarda yapılan yeniden ayağa kaldırma çalışmaları sırasında kullanılan malzemeler yetersiz kalıyor. Bağlayıcı olarak kullanılan demir elemanlar suyla temas sonucu zamanla aşınmış. Bu nedenle kazı ve turizm sezonu öncesi tehlike taşıyan bu bölgelerin güvenlik altına alınmasına karar verildi. 2011 yılı sonbahar sezonuna kadar Hadrian Tapınağı için kapsamlı bir restorasyon konsepti hazırlanacak'' diye konuştu.

En önemli restorasyon çalışmasının Efes Antik Tiyatro'da devam ettiğini dile getiren Landstaetter, bu yıl kuzey girişin güvenliğinin de sağlanmasının ardından tiyatronun her iki girişinin de açılmasının mümkün olacağını anlattı.
 

Serapis Tapınağı

Doç. Dr. Sabine Landstaetter, kazı programındaki bir yeni bir projenin de Serapis Tapınağı olduğunu kaydederek, Efes Vakfı tarafından finanse edilecek olan bu projenin amacının Serapis Tapınağının yeniden ayağa kaldırılması olduğunu söyledi. Landstaetter, bu projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

''2011 yılı için restorasyon öncesi yapıda analiz planlanmıştır. İlk olarak jeofizik ölçümler ve 3 boyutlu tarama yöntemleriyle tapınağın tam bir ölçümü yapılacaktır. Ağustos ayında da yapı elemanlarının belgelenmesi ve bilimsel restorasyon araştırmaları yapılacaktır. Ayrıca sismik ve statik analizleri de gerçekleştirilecektir. 2011-2012 yılı kış döneminde yapılan tüm çalışma ve analiz sonuçlarının değerlendirilmesi, tapınağın yeniden ayağa kaldırılması konusunda bilgiler verilecek ve karar alınacaktır.''

Landstaetter, bu yılki kazılarda antik kentin farklı alanlarında Türk ve yabancı bilim adamlarından oluşan 150 kişilik uluslararası bilimsel bir ekibin çalışacağını sözlerine ekledi.
 
26 Haziran 2011

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Find Girls in your city for night Gönderen: mrs.troy
[Bugün, 21:43:33]


Top-notch Ğ¡asual Dating - Genuine Ladies Gönderen: manken35
[Bugün, 03:19:58]


Optimal Ğ¡asual Dating - Legitimate Girls Gönderen: zgtasoluk
[Dün, 23:37:52]


Prettys Girls from your town for night Gönderen: Combatant
[Dün, 07:55:48]


Optimal Ğ¡asual Dating - Real-life Girls Gönderen: zgtasoluk
[12 Haziran 2024, 21:29:50]


Pretty Womans from your town for night Gönderen: hdnr54
[12 Haziran 2024, 17:56:28]

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal