Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Parion’da 2012 Sezonu Arkeolojik Kazı Çalışmalarına Başlandı  (Okunma sayısı 5176 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arkeoloji

  • Restorasyon Forum
  • **
  • İleti: 89
Parion’da 2012 Sezonu Arkeolojik Kazı Çalışmalarına Başlandı

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyünde yer alan antik Parion kentinde arkeolojik kazıların bu yılki etabı başladı.


8. Sezon Parion arkeolojik kazı çalışmalarına, bu yıl
25 Haziran – 17 Ağustos 2012 tarihleri arasında devam edilecek.


Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran'ın başkanlığındaki kazılara 9 akademisyen, 9 arkeolog, 4 antropolog, 1 mimar, 4 restoratör-konservatör, 4 arkeo jeofizikçi, 1 fotoğrafçı, 2 sanat tarihçisi ile 1 seramik uzmanı ve çeşitli üniversitelerin arkeoloji bölümlerinde öğrenim gören 75 öğrenci katılıyor. Kazıların yaklaşık 2 ay sürdürülmesi planlanıyor. Kazıda, Çanakkale Arkeoloji Müzesi uzmanlarından Keziban Durmuş bakanlık temsilcisi olarak görev yapıyor.

Geçen yılki kazı çalışmalarında özellikle nekropol, odeion ve tiyatro bölgelerinden önemli buluntuların ele geçtiği ve günümüze kadar gelen kalıntıları yaklaşık M.Ö. 8. yüzyıla kadar geri giden Parion, antik çağda deniz ticaret yolu üzerinde yer alıyor. Arkaik ve klasik dönemde bastığı ön yüzünde boğa ve Gorgo başı bulunan sikkeleriyle tanınmış Parion'un, iki limana sahip bir balıkçı kenti olduğu biliniyor. Geçen sezon nekropoldeki mezarlardan elde edilen bilgilere göre, özellikle Hellenistik dönemde yeniden parlamaya başlayan Parion, Roma devrinde tiyatro, hamam ve tapınaklar olmak üzere çeşitli sosyal yapılarla donatılıyor.

Kemer Köyü'nde Sedat-Naciye Nurova Parion Kazı Evi'nde barınan ve 105 kişiden oluşan kazı teknik ekibinin bu yılki çalışmaları antik kentin nekropolis, tiyatro, Roma hamamı, yamaç yapısı, odeion ve sondajlar olmak üzere altı ayrı bölgesinde ve yoğun bir çalışma temposu içerisinde yürütmesi planlanıyor. Geçen yılki çalışmalar sırasında Termik bölgesinde ortaya çıkarılan 'sevgililer mezarı' sebebiyle adı 'sevgililer kenti'ne çıkan Parion'da, bu yıl da önemli ve ilginç buluntular bekleniyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 100 bin TL ödenek verdiği kazı çalışmalarına, kazı resmi sponsoru ve bölgenin önde gelen sanayi kuruluşlarından olan İÇDAŞ A.Ş. de sağladığı lojistik yardımlarla katkıda bulunuyor.
sabah

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Find Girls in your city for night Gönderen: mrs.troy
[Bugün, 21:43:33]


Top-notch Ğ¡asual Dating - Genuine Ladies Gönderen: manken35
[Bugün, 03:19:58]


Optimal Ğ¡asual Dating - Legitimate Girls Gönderen: zgtasoluk
[Dün, 23:37:52]


Prettys Girls from your town for night Gönderen: Combatant
[Dün, 07:55:48]


Optimal Ğ¡asual Dating - Real-life Girls Gönderen: zgtasoluk
[12 Haziran 2024, 21:29:50]


Pretty Womans from your town for night Gönderen: hdnr54
[12 Haziran 2024, 17:56:28]

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal