Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Mimarbaşı Sinan Ağa (Mimar Sinan) Mescidi  (Okunma sayısı 8941 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

JeoPardy

  • Restorasyon Forum
  • ****
  • İleti: 356
  • Cinsiyet: Bay
Mimarbaşı Sinan Ağa (Mimar Sinan) Mescidi
« : 07 Ağustos 2009, 11:27:45 »
Yapım yılı: 1573-1574
Bulunduğu şehir: İstanbul
Bulunduğu ilçe: Fatih
Bulunduğu semt: Hoca Üveyz
Adres: Hoca Üveyz Mah. Koca Sinan Cad. Fatih
Ulaşım tarifi: Aksaray'dan Hafif Metro'ya binip, Emniyet Durağı'nda inin. Durağın sağından Fatih'e doğru Akşemsettin Caddesi'nde ilerlerken, Akşemsettin Caddesi ile Koca Sinan Caddesi'nin kesiştiği noktada yapıyı göreceksiniz.
Eser tipi: Mescit
Günümüzdeki kullanımı: Cami
Mülkiyet sahibi: Vakıflar
Yapıyı Sinan'a atfeden kaynaklar : TE, TB, TM
Eser hakkında bilgi: Mimar Sinan'ın imzasında kullandığı "el-fakir Sinan" lafını, 16. yüzyıldaki eserlerinin listesinin yer aldığı kaynaklarda da görüyürüz. Sinan'ın yaptırdığı bu mescit için kaynaklar "Yenibahçe kurbinde bu fakirin mescidi" cümlesini geçirmektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun dört bir köşesine giderek yüzlerce eser kazandıran Sinan, imzasının başına "el-fakir" ekleyecek kadar mütevazi bir kişilik. Bu mütevazi kişiliğin Fatih'te yaptırdığı mütevazi mescit ise maalesef yeterince korunabilmiş değil. 1918 yılında yanan yapı, daha sonra gecekonduların istilasına uğramış. Neredeyse tüm özgün ayrıntılarını kaybetmiş Koca Sinan'ın mescidi günümüzde bir çocuk parkının köşesinde yer almaktadır.
Bu esere yakın diğer Sinan eserleri: Sultan Selim (I) Medresesi, Kapıağası (Haramidere) Köprüsü, Haseki Hürrem Sultan Camisi, Haseki Hürrem Sultan Medresesi, Haseki Hürrem Sultan Mektebi, Haseki Hürrem Sultan Darüşşifası, Hürrem Çavuş Camisi, Bali Paşa Camisi, Hüsrev Paşa Türbesi, Mesih Mehmet Paşa Camisi, Mesih Mehmet Paşa Türbesi, Şah Huban Hatun Türbesi,
Bu esere yakın diğer eserler: Fenari İsa Camii
İzlenimler: Mimar Sinan'ın bu eserini ziyaret ettiniz mi? Eser hakkındaki izlenimlerinizi ve fotoğraflarınızı buradan paylaşabilir, bu sayfaya eklenecek güncel bilgiler için bize yazabilirsiniz. Giriş için tıklayınız. veya Üye olunuz..


Yapıya Ait Fotoğraflar
Kaynak : wikipedia, sinanasaygi.org

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal